آیا ایردراپ ها واقعی هستند؟

آیا ایردراپ ها واقعی هستند؟

اگر به سایت های آمار ارزهای دیجیتال مانند CoinMarketCap نگاه کنیم، خواهیم دید که بیش از 11700 ارز دیجیتال مختلف ثبت شده است.

این تعداد و تنوع زیاد باعث می‌شود پروژه‌های جدیدی که توجه سرمایه‌گذاران و فعالان این حوزه را به خود جلب کند، به سمت کارهای خلاقانه و جذاب جلب شود تا بتوانند در بین این همه پروژه فعال برجسته شوند.

اگرچه چنین پروژه‌هایی ارزهای دیجیتال خود را از طریق رسانه‌های اجتماعی تبلیغ می‌کنند و بیانیه‌های مطبوعاتی را در سایت‌های مربوطه منتشر می‌کنند، بسیاری از آنها به ابزارهای بازاریابی دیگر روی می‌آورند.

AirDrop یکی از آن ابزارهایی است که می خواهیم در این مقاله به طور کامل در مورد آن صحبت کنیم.

ایردراپ

ایردراپ چیست؟

AirDrop یک روش تبلیغاتی است که در آن شرکت های مختلف برخی از رمز ارز جدید خود را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهند.

Airdrop یک استراتژی تبلیغاتی و بازاریابی است که در آن شرکت های مختلف رمز ارز را به صورت رایگان توزیع می کنند تا سر و صدا ایجاد کنند و کاربران فعال ارزهای دیجیتال را به پروژه خود معرفی کنند.

به این ترتیب هم نام رمز ارزهای جدید شنیده می شود و هم افراد جدیدی وارد پروژه می شوند.

علاوه بر این، از آنجایی که بسیاری از افرادی که ارزهای رمزنگاری شده خود را در طول AirDrop دریافت کرده اند، آنها را در صرافی ها می فروشند، قیمت و ارزش واقعی این ارزهای دیجیتال نیز مشخص می شود. در واقع AirDrop یکی از راه های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال است.

به دلیل ماهیت سودآور AirDrop است که بسیاری از پروژه های جدید و استارت آپ ها از این روش برای تبلیغات خود استفاده می کنند.

زیرا پروژه آنها به همه ارائه می شود و شرکت کنندگان در AirDrop جوایز مالی دریافت می کنند و این به نفع هر دو طرف است.

این بستگی به افراد و شرکت هایی دارد که AirDrop را مدیریت می کنند که رمز ارزهای  رایگان به AirDrop اعتبار داده شود.

شرایط دریافت رمز ارزهای رایگان توسط شرکت از پیش تعیین شده است و معمولاً از کاربران خواسته می شود تا با انجام کارهای ساده ای مانند اشتراک گذاری اطلاعات پروژه در شبکه های اجتماعی، پروژه را در معرض دید قرار دهند.

گاهی اوقات سازمان دهندگان AirDrop از کاربران می خواهند که تعداد مشخصی رمز ا رز را در کیف پول دیجیتال خود داشته باشند تا واجد شرایط دریافت رمزهای ارز رایگان جدید باشند.

به عنوان مثال، هر کسی که ارز دیجیتال TRX را با نماد TRX در کیف پول دیجیتال خود دارد، تا اوایل سال 2025 شانس دریافت رمز ارز BTT را خواهد داشت.

با این حال، به خاطر داشته باشید که AirDrop با عرضه اولیه عمومی یا ICO متفاوت است.

در عرضه اولیه عمومی، از کاربران خواسته می شود تا در یک پروژه جدید سرمایه گذاری کنند، اما AirDrop معمولاً نیازی به سرمایه گذاری ندارد و هدف فقط افزایش آگاهی عمومی از این پروژه است.

شرکت در ایردراپ در بین مخاطبان بازار ارزهای دیجیتال محبوبیت زیادی دارد، به ویژه آنهایی که سرمایه اندکی دارند و هنوز ارز دیجیتالی خریداری نکرده اند،

زیرا معتقدند ایردراپ یک دستگاه اشتراک پول رایگان است و مشارکت در آن ریسکی ندارد. در ادامه بیشتر در مورد این موضوع و خطرات AirDrop صحبت خواهیم کرد.

پرسود ترین ایردراپ ارز دیجیتال

صرافی غیرمتمرکز Uniswap، پروژه Ontology و صرافی غیرمتمرکز وان اینچ، سه مورد از پردرآمدترین ایردراپ های تاریخ هستند.

بسیاری از ارزهای دیجیتالی که امروزه در لیست بهترین ارزهای دیجیتال قرار دارند با AirDrop شروع به کار کرده اند، در این قسمت می خواهیم 3 مورد از سودآورترین آنها را معرفی کنیم.

در سال 2020، پروژه Uniswap، که اکنون محبوب‌ترین صرافی غیرمتمرکز جهان است، ارز دیجیتال محلی خود به نام UNI را در طول AirDrop به صورت رایگان در اختیار کاربران مختلف قرار داد.

تقریباً هر کسی که حداقل یک تراکنش در صرافی Uniswap انجام داده باشد، قبل از 1 سپتامبر واجد شرایط دریافت رمز ارز رایگان است.

در آن زمان، هر کاربر حدود 400 واحد از رمز ارزهای جدید را در این تبادل یا همان یون دریافت می کند.

بسیاری از افرادی که در آن زمان ارز دیجیتال یونی را به صورت رایگان دریافت می کردند، به سرعت آن را به صرافی ها منتقل کردند و آن را با قیمت های بین 2 تا 4 دلار فروختند.

در میان آنها کسانی بودند که واحدهای دریافتی خود را در پرتفوی خود نگه داشتند و به خاطر صبرشان در برابر رشد سریع مالی غیرمتمرکز یا DeFi در ماه های اخیر پاداش دریافت کردند.

از آن زمان تاکنون، قیمت هر واحد یونی به 30 دلار رسیده است که به معنای 12000 دلار باورنکردنی برای شرکت کنندگان AirDrop است که رقمی خیره کننده است.

چند سال قبل از UniSwap، پروژه Ontology در سال 2018 ارز دیجیتال جدید خود به نام ONT را به صورت رایگان منتشر کرد.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: ده صرافی برتر ارز دیجیتال در ایران

پرسود ترین ایردراپ ارز دیجیتال

در طول این ایردراپ، هر کسی که رمز ارز NEO را در کیف پول خود داشت، یک ONT رایگان دریافت کرد. همچنین مقدار ۱۰۰۰ ONT هم برای افرادی که در خبرنامه‌ی سایت اینترنتی آن‌ها ثبت‌نام کرده بودند در نظر گرفته شده بود.

تعداد کل ارزهای دیجیتال رایگان پرداخت شده 10 میلیون دلار بود که در طول 4.2 دلار ONT به ارزش 42 میلیون دلار رسید.

اگرچه قیمت این ارزهای دیجیتال در حال حاضر بسیار پایین است، اما در آن زمان به 11 دلار رسید و ارزش ONT ها را به 100 میلیون دلار افزایش داد.

تا پایان سال 2020، صرافی وان اینچ غیرمتمرکز 90 میلیون واحد از ارز دیجیتال محلی خود به نام 1INCH را به بیش از 55000 کاربر به صورت رایگان پرداخت کرده است.

هر کسی که روز قبل 20 دلار در AirDrop معامله کرده باشد یا بیش از 4 معامله داشته باشد، وان اینچ رایگان دریافت خواهد کرد.

قیمت هر واحد از این ارزهای دیجیتال در آن زمان حدود 2.7 دلار بود، اما چند ماه بعد قیمت آن به حدود 8 دلار رسید.

جالب است بدانید که حدود 10 میلیون از این ایردراپ تنها به یک نفر داده شده است که صرافی وان اینچ حمایت خود را از آن اعلام کرده است.

چرا ایردراپ؟

پروژه های مختلف در دنیای ارزهای دیجیتال، ارزهای رمزنگاری شده ارزشمند را به صورت رایگان از طریق AirDrop بین کاربران توزیع می کنند، زیرا پروژه هایی که بیشترین سود را به همراه دارند، خود پروژه ها هستند. بیایید در مورد این با جزئیات بیشتر صحبت کنیم.

همانطور که گفتیم اولین و مهمترین دلیل پروژه های نوظهور برای انجام AirDrop اطلاع رسانی به کاربران از این پروژه است.

هرکسی که به پست‌های رسانه‌های اجتماعی درباره airdrops نگاه کرده باشد، می‌داند که چنین پست‌هایی بهترین تبلیغ هستند، زیرا توسط خود کاربران اکوسیستم ارز دیجیتال ساخته می‌شوند.

از آنجایی که قرار است حجم قابل توجهی از ارزهای رمزنگاری شده AirDrop را به صورت رایگان دریافت کنند، سعی دارند با صحبت در مورد این پروژه توجه دیگران را به خود جلب کنند تا در آینده قیمت این ارزهای رمزپایه افزایش یافته و در نتیجه کسب درآمد بیشتری داشته باشند.

یکی دیگر از دلایل ایجاد AirDrop، پاداش دادن به کاربران واقعی پروژه است. یکی از واقعیت‌های تلخ دنیای کریپتو این است که بیشتر سرمایه‌گذاران و فعالان بازار تلاش می‌کنند در کوتاه‌ترین زمان به سودهای کلان دست یابند و معمولاً علاقه‌ای به پتانسیل بلندمدت یک پروژه ندارند.

بنابراین خیلی سریع می توانند رمز ارزهای یک پروژه را بفروشند و به رمز ارزهای یک پروژه دیگر روی بیاورند. این امر نه تنها کمکی به پیشرفت پروژه نمی کند، بلکه در درازمدت بر آن تأثیر منفی می گذارد.

برای مقابله با این مشکل، استارتاپ‌های مختلف از طریق AirDrop، ارزهای دیجیتال جدید خود را به صورت رایگان در اختیار کاربران وفادار خود قرار می‌دهند که از پلتفرم آن‌ها استفاده می‌کنند یا تعداد زیادی ارز دیجیتال خاص را در کیف پول دیجیتال خود ذخیره می‌کنند. .

یکی دیگر از دلایل مهم پدیده AirDrop توزیع عادلانه و غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال جدید است. هنگامی که یک پروژه جدید معرفی می شود، سرمایه گذاران ثروتمند احتمالاً مقادیر زیادی از ارزهای دیجیتال پروژه را با قیمت های پایین خریداری می کنند.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: بهترین سایت خرید بیت کوین در ایران

ایردراپ چیست؟

این امر باعث می شود که درصد زیادی از عرضه فعلی ارز دیجیتال فقط در اختیار افراد خاصی قرار گیرد، که کاملاً در تضاد با فلسفه ارز دیجیتال برای تمرکززدایی است.

به همین دلیل است که می بینیم که شرکت های مختلف از AirDrop استفاده می کنند تا ارزهای جدید خود را عادلانه به افراد مختلف ارائه دهند.

یکی دیگر از دلایل ثانویه ای که شرکت ها را به ساخت AirDrop تشویق می کند، دانستن بیشتر در مورد جامعه کاربران خود است.

برای اینکه بتوانید در برخی از ایردراپ ها شرکت کنید، برخی از پروژه ها از شما می خواهند که فرمی را پر کنید.

این فرم معمولاً به اطلاعاتی مانند آدرس ایمیل، آدرس حساب رسانه های اجتماعی و دیدگاه های کاربران از دنیای ارزهای دیجیتال نیاز دارد که می تواند برای انجام کمپین های بازاریابی و تبلیغات بهتر و موفق تر مورد استفاده قرار گیرد.

خطرات ایردراپ چه هستند؟

Airdraps اگرچه برای پروژه های جدید مفید است و سود خوبی برای کاربران مختلف دارد، اما می تواند منجر به کلاهبرداری نیز شود.

البته این کلاهبرداری ها مستقیما به شرکت های برگزار کننده ایردارپ مربوط نمی شود، بلکه بیشتر به سوء استفاده افراد فرصت طلب مربوط می شود.

اگر به اکانت افراد مشهوری مانند ایلان ماسک در توییتر نگاهی بیندازید، احتمالاً دیده اید که کلاهبرداران زیر توییت هایشان وعده فریب کاربران بی تجربه را با وعده رمز ارزهای رایگان می دهند.

به عنوان مثال، چنین کلاهبرداری هایی از خوانندگان می خواهد که برای واجد شرایط بودن برای AirDrop و رمز ارزهای رایگان، هزینه کمی را به کیف پول دیجیتال خود بپردازند. کهنه AirDrop و نه حساب آنها واقعی است.

 

برخی دیگر از کلاهبرداران می توانند با کپی کردن سایت AirDrop با پروژه های واقعی و خالی کردن حساب کاربران ناآگاه، اطلاعات حساسی مانند رمز کیف پول دیجیتال را به دست آورند.

برای جلوگیری از این گونه کلاهبرداری ها، بهتر است همیشه آدرس وب سایت پروژه ای که airdrop را انجام داده است، بررسی کنید و مطمئن شوید که اطلاعات خود را در سایت اصلی وارد کرده اید.

از آنجایی که AirDrop رایگان است، اگر شخصی AirDrop ابتدا از شما پول بخواهد، قطعا یک کلاهبرداری است، زیرا هدف AirDrop توزیع ارز دیجیتال رایگان بین کاربران است، نه دریافت ارز دیجیتال از آنها.

اما کلاهبرداری های AirDrop به همین جا ختم نمی شود. همانطور که می دانید ساخت یک رمز جدید کار سختی نیست و می توانید آن را در چند ساعت انجام دهید و یک airdrop برای آن نگه دارید.

بنابراین این امکان برای او وجود دارد که پروژه های AirDrop را راه اندازی کند و مقدار کمی از ارز دیجیتال تازه ایجاد شده خود را که هیچ فایده ای ندارد، به آدرس کیف پول دیجیتال شما ارسال کند، اما هدف او چیز دیگری است.

در این نوع حمله که حمله گردگیری یا داستینگ نامیده می‌شود، سازمان‌دهنده AirDrop با ارسال مقدار کمی از رمزهای خود به کیف پول دیجیتال شما، یک آدرس عمومی دریافت می‌کند.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: بهترین کارگزاری های بورس

بهترین ایردراپ ها

هنگامی که آدرس عمومی کیف پول شما به کلاهبردار ارائه شد، او می تواند از ابزار جستجوی بلاک چین برای مشاهده دارایی های شما به ارز دیجیتال در آن آدرس استفاده کند.

بنابراین، اگر دارایی‌های شما قابل توجه باشد، کلاهبردار می‌تواند با استفاده از روش‌هایی مانند فیشینگ یا مهندسی اجتماعی، تغییر سیم کارت و سایر روش‌های رایج هک و سرقت، گام بعدی را در حمله بردارد و حساب شما را خالی کند.

برای جلوگیری از این نوع کلاهبرداری، می توانید یک کیف پول دیجیتال جدید نیز برای شرکت در ایردراپ ایجاد کنید.

به عبارت دیگر، هرگز با کیف پول اصلی خود که شامل تمام دارایی های شما است، در ایردراپ شرکت نکنید.

در واقع از آنجایی که اکثر این ایردراپ ها در واحد اتریوم بلاک چین ساخته می شوند و از نوع ERC-20 هستند، می توانید به راحتی آدرس های جدیدی را در کیف پول دیجیتال خود مانند MetaMask ایجاد کرده و از آنها برای دریافت AirDrop استفاده کنید.

چگونه در ایردراپ شرکت کنیم؟

یکی از ساده ترین راه ها برای یافتن و شرکت در AirDrop جدید، استفاده از وب سایت AirDrop است. لینک صفحه اول این سایت لیستی از جدیدترین ایردراپ ها و همچنین ایردراپ های محبوب در بین کاربران را نمایش می دهد

که با کلیک بر روی هر یک از آنها اطلاعات بیشتری از جمله اینکه ایردراپ مربوط به چه پروژه ای است و هدف آن چیست. توسعه آن در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

مهمتر از همه نحوه شرکت در این ایردراپ است که مرحله به مرحله نیز توضیح داده شده است.

نکته دیگر این است که کاربران این سایت می توانند در مورد صحت و سقم هر صفحه در مورد ایردراپ نظر دهند که ایردراپ واقعی را با ایردراپ بدرد نخور متفاوت می کند.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال

سخن پایانی

AirDrop یکی از کم ریسک ترین روش های بازاریابی و تبلیغات پروژه های نوظهور است که هم باعث محبوبیت بیشتر آنها می شود و هم مزایای مالی رایگان را برای کاربران مختلف به ارمغان می آورد.

اگرچه ممکن است ارزش ارزهای دیجیتال رایگان دریافتی در روزهای اول کم باشد، اما با گذشت زمان و رسیدن به ارزش واقعی خود، همین حجم کم می تواند مزایای چند برابری را برای شرکت کنندگان به همراه داشته باشد.

Airdraps بهترین گزینه است، به خصوص برای کسانی که پول زیادی ندارند یا هنوز نتوانسته اند خود را متقاعد کنند که ارزهای دیجیتال دیگری بخرند. از این طریق می توانند بدون سرمایه گذاری با ایردراپ آشنا شوند و در این بین سود خوبی نیز کسب کنند.

هنگامی که با مفهوم AirDrop آشنا شدید، اکنون می توانید گوش دهید و هر زمان که صحبت از ساخت AirDrop شد، ابتدا صحت آن را بررسی کنید و سپس خودتان شرکت کنید.

کسی چه می داند! شاید Airdrop که در آن شرکت می‌کنید، ممکن است در آینده به یکی از بهترین پروژه‌ها در دنیای بزرگ ارزهای دیجیتال تبدیل شود.