ساتوشی ناکاموتو پیدا شد؟

خالق بیت کوین کیست؟

اخیرا بسیاری از رسانه ها از پیدا شدن خالق بیت کوین خبر داده اند! اما این چیز جدیدی نیست و کریگ رایت سال ها مدعی است که ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین است.

این بار شکایتی علیه رایت و شریک سابقش تشکیل شده است که حکم آنها هیچ ارتباطی با اثبات اینکه رایت یا کلیمن خالق بیت کوین بوده اند، ندارد.

خالق بیت کوین کیست؟

از زمان ایجاد بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال، هویت ناشناس سازنده، با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، برای جامعه علمی ناشناخته بوده است. اما از سال ۲۰۱۶ یک برنامه ‎نویس و مدیر مدعی شد که ساتوشی است.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

بیت کوین در سال 2008 با انتشار مقاله ای توسط ساتوشی ناکاموتو که گفته می شود یک مرد ژاپنی متولد 1975 و 46 ساله است، معرفی شد.

او اولین بار در سال 2008 از بیت کوین و مکانیسم آن به عنوان یک «ارز رمزنگاری» صحبت کرد، کودکی که در واقع خودش آن را خلق کرد و سعی کرد به دیگران توضیح دهد که فلسفه اش چگونه کار می کند.

ساتوشی ناکاموتو کیست

تا سال 2010، ساتوشی ناکاموتو به پشتیبانی از بیت کوین ادامه داد و در فرآیند رمزگذاری اولیه فعال بود.

با این حال، این نابغه مرموز از آن سال ناپدید شده است و حالا هیچ کس نمی دانددر حالی  که بیت کوین 13 ساله است، ناکاموتو کجاست یا شخصا چند بیت کوین دارد.

خالق ناشناس بیت کوین بیش از ده سال قبل از توسعه این شبکه خداحافظی کرد و تنها یک بار در سال 2014 پیام دیگری از او در اینترنت منتشر شد.

از روز اول مشخص نبود که ساتوشی کیست و در این مدت افراد مختلفی ادعا می کردند که ناکاموتو هستند. اما بحث برانگیزترین قطعاً ادعای کریگ رایت است که سال ها تلاش می کند ادعا کند که خالق بیت کوین است.

کریگ استیون رایت کیست؟

کریگ استیون رایت (Craig Steven Wright)، مدیر فناوری اطلاعات استرالیایی الاصل، ادعا می کند که خالق بیت کوین است.

کریگ استیون رایت (زاده اکتبر 1970) دانشمند و تاجر کامپیوتر استرالیایی است که ادعا می کند خالق واقعی بیت کوین با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو است.

او در مصاحبه قبلی با استناد به اسناد مربوط به روزهای اولیه بیت کوین گفت: “اینها بلوک هایی هستند که در ژانویه 2009 و به عنوان اولین تراکنش بیت کوین برای Hal Finney ارسال شد.” من استفاده کردم.

کریگ استیون رایت کیست

کریگ اکنون مدارک خود را در دادگاه میامی ارائه کرده است، جایی که گزارش های مختلف نشان می دهد که قاضی به نفع او رای داده است و کریگ استیون رایت همان ساتوشی ناکاموتو است.

آخرین شکایت بر اساس ادعای خانواده دیوید کلیمن مبنی بر مشارکت او و رایت در یک سرمایه گذاری مشترک 180 میلیارد دلاری بین مخترع و استخراج کننده بیت کوین است.

دادگاه حکم داد که هیچ شراکتی بین این دو وجود ندارد، اما رایت مجبور شد 100 میلیون دلار به شرکت بپردازد. مشکلی که ربطی به اثبات خالق بیت کوین ندارد.

اما سوال اصلی این است که یافتن ساتوشی چه تاثیری دارد؟

رایت تا کنون نتوانسته است چنین ادعایی را به طور کامل اثبات کند و حتی در آن زمان نیز باید بتواند بیت کوین را ثبت کند و سپس در تمامی کشورهای متقاضی ثبت اختراع برای نابودی شبکه بیت کوین شکایت کند.

این احتمالاً غیرممکن است و در نهایت به نفع رایت نخواهد بود. زیرا مهمترین نیرویی که بیت کوین را به جایگاه فعلی خود رسانده، اجماع کاربران آن در مورد آن و ناشناس بودن ناکاموتو است.

موضوعی که ممکن است سازنده آن از آن آگاه بوده و به همین دلیل تاکنون و شاید برای همیشه ناشناخته مانده است.