شبکه بیت کوین چیست؟ (به زبان ساده)

شبکه بیت کوین چیست؟

شبکه بیت کوین چگونه کار می کند؟ تراکنش های بیت کوین چگونه انجام می شود؟ هنگام ارسال تراکنش در پشت صحنه چه اتفاقی می افتد؟

استخراج بیت کوین چیست؟ داشتن بیت کوین دقیقا به چه معناست؟ در این مقاله نگاهی دقیق تر به شبکه بیت کوین خواهیم داشت و نحوه عملکرد شبکه بیت کوین را با جزئیات فنی توضیح می دهیم.

قبل از هر چیز باید بدانید که برای استفاده از بیت کوین به دانش فنی نیاز ندارید، همانطور که برای استفاده از اینترنت نیازی به دانستن نحوه عملکرد اینترنت ندارید.

بیت کوین از رمزنگاری کلید عمومی استفاده می کند. در این شبکه، هر کیف پول دارای تعداد معینی جفت کلید عمومی و خصوصی است.

کلیدهای عمومی به آدرس های بیت کوین تبدیل می شوند که برای دریافت بیت کوین به پرداخت کننده اطلاع داده می شود.

شبکه بیت‌کوین چیست3

این آدرس‌های قابل خواندن توسط انسان به رشته‌ای از تقریباً 33 کاراکتر تبدیل می‌شوند که همیشه با عدد 1 یا 3 شروع می‌شوند.

ایجاد یک نشانی جدید، عملی کاملاً محلی و بی‌نیاز از اتصال به شبکه همتا به همتای بیت‌کوین است.

در واقع هرکسی می تواند بیت کوین های خود را به آدرس بیت کوین دیگری ارسال یا به اصطلاح واریز کند.

بیشتر آدرس‌های بیت‌کوین بی‌معنی به نظر می‌رسند، اما می‌توان آدرس‌های شخصی تر بیشتری را با نرم‌افزاری ایجاد کرد که به سرعت آدرس‌های زیادی را ایجاد کرده و آدرس‌هایی را ذخیره می‌کند که با الگوی مطابقت دارند.

شبکه بیت‌کوین چیست؟

هر کاربر متصل به شبکه بیت کوین یک گره در نظر گرفته می شود. در شبکه بیت کوین، هر گره به چندین گره دیگر متصل است.

برای انتقال پول، گره ارسال بیت کوین یک درخواست انتقال پول ایجاد می کند و آن را با کلید خود امضا می کند.

سپس این درخواست را به تمام گره هایی که به آنها متصل است ارسال می کند. اگر این گره ها این درخواست را دریافت کنند، آن را به تمام گره های مرتبط ارسال می کنند و به این ترتیب درخواست در سراسر شبکه توزیع می شود.

بیت کوین در واقع مجموعه ای از امضاهای دیجیتالی است که از زمان ایجاد اولین بلوک یک زنجیره شبکه به عنوان پاداشی برای سازنده آن ایجاد شده است.

صاحب بیت کوین می تواند با امضای دیجیتالی مالکیت آن را به شخص دیگری منتقل کند و بدین ترتیب تراکنش بیت کوین انجام می شود.

در این مرحله، گیرنده می تواند با بررسی تمام تراکنش های قبلی، صحت فرستنده و مالکیت فرستنده را تأیید کند.

در تراکنش‌های بیت‌کوین، برخلاف سیستم‌های سنتی، تراکنش‌ها غیرقابل استرداد هستند و این ویژگی به جلوگیری از حملاتی مانند دوبار خرج کردن کمک می‌کند.

شبکه بیت کوین چگونه کار می کند

در شبکه بیت کوین، این امکان وجود دارد که هر فرد 1 بیت کوین داشته باشد، اما از آنجایی که این 1 بیت کوین ممکن است مجموع مقادیر کمتر از 1 بیت کوین باشد که در حال حاضر متعلق به یک مالک است.

هر تراکنش شامل تراکنش هایی در قلب خود است که می تواند ورودی ها و خروجی های زیادی داشته باشد.

به طور کلی، یک تراکنش معمولاً از یک ورودی منفرد تشکیل می شود که شامل تراکنش قبلی می شود، یا شامل ورودی های کوچکتر است که با هم مقدار هدف را تشکیل می دهند.

در عوض معمولاً یک یا دو مورد وجود دارد: مبلغی که فرستنده قصد ارسال آن را دارد و مبلغ اضافی که باید به حساب او برگردانده شود.

شبکه بیت کوین یک شبکه همتا به همتا است که بر اساس پروتکل رمزنگاری عمل می کند. کاربران و بیت کوین ها (واحدهای ارزی) پیام های امضا شده عمومی را با استفاده از نرم افزار کیف پول بیت کوین توزیع می کنند.

تراکنش ها در یک پایگاه داده توزیع شده و تکراری به نام بلاک چین ثبت می شوند و درک ارزش های پایگاه داده توزیع شده از طریق یک سیستم شواهد عملی به نام معدن کاوی ایجاد می شود.

این پروتکل در سال 2008 طراحی و در سال 2009 به عنوان نرم افزار متن باز توسط ساتوشی ناکاموتو راه اندازی شد.

شبکه به حداقل ساختار برای به اشتراک گذاری تراکنش ها نیاز دارد. پیام ها با توجه به قابلیت های خود پخش می شوند و گره ها می توانند داوطلبانه شبکه را ترک کرده و دوباره به آن بپیوندند.

شبکه بیت‌کوین چیست

در حالت باز، گره بلوک‌های جدید را از گره‌های دیگر متصل می‌کند تا نسخه بلاک چین خود را تکمیل کند.

شبکه به یک ساختار اشتراک تراکنش حداقلی نیاز دارد. یک شبکه غیرمتمرکز از داوطلبان، به نام گره های شبکه، ممکن است برای این منظور کافی باشد.

این گره ها در هر زمانی می توانند از شبکه جدا شوند و اگر بخواهند به شبکه برگردند، باید بلوک های جدیدی را از سایر گره ها در صورت غیبت دریافت کنند و به صورت محلی در سیستم خود ذخیره کنند.

این برای هماهنگی و به روز رسانی تمام گره ها ضروری است.

زمان ارسال بیت کوین چه اتفاقی رخ می دهد؟

در ساده ترین توضیح، زمانی که بیت کوین به شبکه ارسال می کنید، اعلام می کنید که مقداری از حساب شما کسر شده و به حساب گیرنده واریز می شود.

گره ها یا کامپیوترهای بیت کوین پیام شما را دریافت کرده و در دفاتر خود اجرا می کنند. سپس پیام را به گره های دیگر منتقل می کنند.

بانک ها همچنین دارای یک ثبت دیجیتال هستند که تراکنش ها و دارایی های مشتریان در آن ثبت می شود. مثلاً مجید 10 میلیون تومان و رسول 5 میلیون تومان; این اطلاعات در دفتر مرکزی بانک ها ثبت می شود.

وقتی رسول 5 میلیون تومان برای مجید می فرستد، در دفتر مرکزی بانک، 5 میلیون تومان از حساب رسول کسر و به حساب مجید واریز می شود.

هنگام انجام تراکنش بانکی، پول فیزیکی منتقل نمی شود، فقط مالکیت پول تغییر می کند.

در بیت کوین، اگر علی بخواهد 5 بیت کوین برای سعید بفرستد، باید درخواست خود را به صورت آنلاین اعلام کند: «5 بیت کوین از من بردار و 5 بیت کوین به سعید اضافه کن».

هر گره در شبکه پیام را دریافت می کند و حساب خود را مطابق با این درخواست به روز می کند. کل این فرآیند به صورت دیجیتالی انجام می شود.

تراکنش های بیت کوین چگونه انجام می شود

موجودی کیف پول چگونه مشخص می شود؟

سیستم بیت کوین موجودی حساب را ذخیره نمی کند و چیزی به نام “حساب” در شبکه وجود ندارد.

در بیت کوین تنها چیزی که ثبت می شود تاریخچه تراکنش هاست. مدیر کل بیت کوین فقط سوابق تراکنش ها را نگه می دارد و بنابراین به جای ذخیره مانده حساب ها، مالکیت بیت کوین بر اساس تراکنش های قبلی تعیین می شود.

سخن پایانی

اگرچه در ابتدا ممکن است درک کامل بیت کوین و نحوه عملکرد آن کمی دشوار به نظر برسد، اما علاوه بر درک کامل ایده بیت کوین، به شما کمک می کند تا با مفاهیمی مانند بلاک چین و استخراج که در ده ها ارز دیگر وجود دارد آشنا شوید.

البته همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، برای استفاده از بیت کوین نیازی به دانستن موارد فنی ندارید و امروزه به لطف نرم افزارهای مختلف، کار با بیت کوین به سادگی ارسال پیامک است.