لیکوئید در ارز دیجیتال چیست؟ ( توضیح لیکویید شدن به زبان ساده )

لیکوئید در ارز دیجیتال چیست؟

بسیاری از صرافی‌هایی که مشتقات بیت‌کوین را ارائه می‌کنند، سود زیادی از از لیکویید شدن یا صفر شدن اکانت معاملاتی تریدرها سود بسیار زیادی به دست می‌آورند. اما لیکویید شدن به چه معناست؟

لیکویید شدن به میزانی اشاره دارد که می توان یک دارایی را به سرعت خرید یا فروخت بدون اینکه بر ثبات کلی قیمت آن تأثیر بگذارد.

در برخی از بازارهای ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین یا اتریوم که نقدینگی یا به اصطلاح نقدینگی آن بسیار بالاست، این امکان وجود دارد که دارایی یا سرمایه خود را به هر قیمتی بازخرید کرده و از بازار خارج شوید.

زیرا این بدان معناست که این سکه در عین حال بازار پر جنب و جوش و با ثباتی دارد. در چنین بازاری، معامله گران می توانند به راحتی و به سرعت با قیمتی منصفانه معامله کنند.

لیکویید شدن به زبان ساده

لیکویید شدن و چقدر در بازار ارزهای دیجیتال اهمیت دارد؟ مفهوم  نقدشوندگی و نقدینگی ارزهای دیجیتال یکی از مهمترین مفاهیم مرتبط با این بازار است.

در بازاری که کاربران می تواند در هر زمان با چالش های مختلفی روبرو شود و شرایط پیچیده ای را ایجاد کند، آشنایی با چنین مفاهیمی قبل از ورود به بازار بسیار مهم است.

با این حال، وجود یک صرافی آنلاین که خدمات تجارت ارزهای دیجیتال را ارائه می دهد، تجارت را برای کاربران بسیار آسان کرده است.

با این حال، تریدرها باید با مفاهیم مختلف بازار آشنا باشند. این دانش همچنین می تواند به ارزهای دیجیتال بهتر برای سرمایه گذاری منجر شود.

اصطلاح لیکویید در بازار ارزهای دیجیتال سه معنای متفاوت دارد:

  1. لیکوئید بودن یک رمزارز
  2. لیکوئید بودن صرافی ارز دیجیتال
  3. لیکوئید شدن کاربر در صرافی.

افرادی که به صورت روزانه بیت کوین معامله می کنند در مقایسه با ارزهای دیجیتال نوظهور چقدر متفاوت هستند؟

بسیاری از ارزهای دیجیتال اصلا معتبر نیستند و بسیاری از مردم آنها را نمی شناسند. این دو مفهوم نشان دهنده یک واقعیت بسیار بزرگ در مقایسه بین بیت کوین و این ارزها هستند.

لیکویید شدن به زبان ساده

حجم معاملات بیت کوین در دنیا به حدی است که حتی چند میلیون دلار هم رقم قابل توجهی در بازار نیست و این رقم در کمتر از چند ثانیه نقد می شود.

شما می توانید بیت کوین های خود را در کمتر از چند ثانیه به بیش از 1 میلیارد پول نقد تبدیل کنید. اما برای یک ارز دیجیتال بی نام، حتی چند ده دلار هم می تواند زیاد باشد و به هیچ وجه نمی توان چند صد هزار دلار را نقد کرد.

عوامل موثر در لیکویید شدن

لیکویید در واقع به معنای نقدشوندگی یا نقدینگی ارز دیجیتال است. مفهومی که مستقیماً به اندازه بازار ارزهای دیجیتال، تعداد معامله گران و محبوبیت آن و همچنین حجم تراکنش ها در روز مربوط می شود.

هرچه این اعداد بیشتر باشد، معامله آسان تر است. البته این مفهوم محدود به بازار ارزهای دیجیتال نیست، بلکه در سایر بازارهای مالی، حتی بورس خودمان نیز به همین معناست.

کاربران باید برای هر ارز دیجیتال با این مفهوم آشنا باشند و حتما به نکات معاملاتی مربوطه توجه کنند.

لیکوئید شدن در بازار ارزهای دیجیتال

برای درک بهتر اهمیت لیکویید در ارزهای دیجیتال، ما یک مثال ساده از بازار سهام خود را به شما ارائه می کنیم.

در بورس ایران سهام هایی مانند فولاد، فملی، تجارت و امثال آن از ارزش بازار بسیار بالایی برخوردار هستند و می توانید حتی چند میلیارد فولاد در این سهام سرمایه گذاری کنید.

شما با این حجم سرمایه با چالش بزرگ خروج از چنین سهامی روبرو نخواهید شد و می توانید در کمتر از چند ساعت تمام دارایی خود را به پول تبدیل کنید.

اما در این بین سهام هایی مانند لکما، کدما و امثال آن وجود دارند که ممکن است ارزش کل بازار آنها به این اعداد هم نرسد.

حالا تصور کنید چند میلیارد از این سهام کوچک بخرید. حتی با سود بالا، اصلا خریدی برای نقد کردن پول شما وجود ندارد. این موضوع مهم بازار به عنوان نقدینگی شناخته می شود که دقیقاً در بازار رمز ارز های دیجیتال وجود دارد.

باید میزان سرمایه ای را که باید بر اساس ارزش بازار و معاملات روزانه ارز دیجیتال وارد کنید در نظر بگیرید.

در غیر این صورت ممکن است در دام بسیار بزرگی بیفتید و حتی نتوانید تمام دارایی های خود را به پول تبدیل کنید. این مهم در بازار ارزهای دیجیتال با عنوان لیکوئید شدن شناخته می‌شود.

لیکوئید صرافی آنلاین ارز دیجیتال

لیکویید در صرفی ارز دیجیتال نیز اهمیت ویژه ای دارد. برای مثال، صرافی را در نظر بگیرید که تعداد کمی معامله‌گر دارد و تقریباً همه معاملات بین تعداد محدودی از افراد در آن انجام می‌شود.

در چنین شرایطی در وهله اول به هیچ وجه نمی توان پول و سرمایه زیادی را در این بورس سرمایه گذاری کرد و این امر کاربران را در معرض خطر بزرگی قرار می دهد.

لیکوئید صرافی آنلاین ارز دیجیتال

تصور کنید که برای استفاده از خدمات صرافی آنلاین سعی در خرید بیت کوین دارید. آیا صرافی که گردش مالی آن به یک بیت کوین نمی رسد می تواند گزینه خوبی برای معامله چند بیت کوین باشد؟

جلوگیری از لیکوئید شدن

به طور خلاصه، لیکویید شدن در بازار ارزهای دیجیتال به معنای ضرر ناشی از قراردادهای آتی با صرافی است.

در این صورت صرافی به عنوان غرامت، دارایی اصلی شما را نقد و به حساب شما واریز می کند.

آتی یکی از روش هایی است که معامله گران حرفه ای برای کسب سود انتخاب می کنند. روشی که با ریسک بالای خود، فرصتی برای کسب سود کلان نیز فراهم می کند.

با این حال، استفاده از قراردادهای آتی ابزاری نیست که به مبتدیان یا حتی معامله گران حرفه ای ارائه شود.

کوچکترین اشتباه می تواند منجر به از دست دادن رمز ارز و به خطر افتادن تمام پول شما در صرافی شود.

ضمناً هیچ راهی برای جبران این خسارت و یا مذاکره با صرافی برای فسخ قرارداد وجود ندارد.

بنابراین فقط زمانی از معاملات مارجین استفاده کنید که کاملاً به پیش‌بینی خود ایمان دارید. همچنین میزانی از سرمایه را وارد این معامله کنید که از دست دادن آن آسیب جدی به شما و زندگی‌تان وارد نخواهد کرد.

سخن پایانی

لیکویید یک مفهوم بسیار مهم در بازار ارزهای دیجیتال است که هم هنگام انتخاب سرمایه گذاری برای معامله و هم در هنگام انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال مهم است.

اگر در حین معاملات به این مفهوم توجه نکنید، ممکن است به زودی با چالش بسیار بزرگی روبرو شوید و حتی در صورت کسب سود قابل توجه، نتوانید معاملات خود را ببندید.

این مشکل در ماه‌های اخیر حتی برای برخی از سرمایه‌داران به یک راه‌حل فریبنده تبدیل شده است و با این تکنیک افراد زیادی وارد بازار ارزهای دیجیتال ناشناس شده و سرمایه آنها را از چنگالشان بیرون می‌کشند.

مشکلی که تنها راه برون رفت از آن، داشتن اطلاعات کافی و آگاهی نسبت به لیکوئید شدن ارزهای دیجیتال است.