آموزش رایگان لینک سازی

آموزش رایگان لینک سازی

در ادامه مقاله آموزش سئو و محتوا، به سراغ آموزش لینک سازی آمده ایم، تا بدانیم ما در لینک سازی چه کارهایی باید انجام دهیم و اصلا چرا لینک سازی برای وب سایت ما مهم است؟

آموزش ساخت بک لینک

بخش 6

آموزش ساخت بک لینک

در بخش ششم راهنمای سئو برای مبتدیان، در مورد بک لینک – یکی از مهم ترین فاکتورهای بهینه سازی موتور جستجو بحث خواهیم کرد. بیایید ببینیم که چگونه می توانید پروفایل لینک با کیفیت بسازید.

لینک سازی فرایندی برای گرفتن لینک از سایت های دیگر است. از لحاظ فنی، بک لینک ها پیوندهای هدفمندی هستند که به عباراتی خاص از سایت مقصد ربط پیدا می کنند. پیوندها توسط موتور جستجو بررسی شده و به آن امکان می دهد محتوای وب را به صورت دقیق تر و کامل تر فهرست بندی کند.

 

 

چرا ساخت بک لینک بسیار مهم است؟

موتورهای جستجو از لینک هایی برای کاوش در وب سایتهای جدید و تعیین رتبه کلی وب سایت در SERP استفاده می کنند. به عبارت دیگر، آنها محتوای جدید را کاوش کرده و براساس اعتبار منتقل شده از منابع خارجی، اعتبار یک وب سایت را تعیین می کنند.

این بدان معناست که پروفایل لینک وب سایت از مهمترین عوامل رتبه بندی است.

هنگامی که گوگل در دهه 1990 PageRank را معرفی کرد، از تعداد بکلینک ها به عنوان یک معیار مهم در رتبه بندی کلی استفاده شد. هر چه تعداد لینک های بیشتری کسب کنید، رتبه شما بهتر خواهد بود.

از آنجا که این امر به راحتی قابل سوءاستفاده است، چندین به روزرسانی برای الگوریتم گوگل، بر مجازات سازی تکنیک های ساخت لینک مشکوک، متمرکز شده اند.

امروزه، ساخت لینک بیشتر در مورد تعداد بکلینک ها نیست، بلکه بیشتر مربوط به کیفیت و ارتباط است.

انواع بک‌لینک 

به طور کلی، دو نوع لینک برگشت وجود دارد:

 • بک لینک های فالو که اعتبار صفحه لینک دهنده را به لینک شونده انتقال می دهد.
 • بک لینک های نوفالو که هیچ اعتباری را به سایت مقصد منتقل نمی کنند. این لینک ها شامل rel=nofollow می شوند که به خزنده ها اعلام می کند اعتبار و چگالی را انتقال ندهند.

انواع بک‌لینک 

در تصویر بالا سایت A به هر دو سایت B و C لینک داده است. اما فقط پیوند سایت B ارزشمند است. مورد دیگر دارای تگ NO-FOLLOW است و هیچ ارزشی برای سایت C ایجاد نمی کند.

پیوندهای NO-FOLLOW از نظر سئو هیچ ارزشی ندارند. بحث مربوط به فالو و نوفالو آنقدر مهم است که در جلسات آموزش سئو چندین سرفصل و ساعت را به خود اختصاص می دهند.

Anchor text

انکرتکست بخش قابل مشاهده و کلیک از یک متن لینک دار است. این عبارت کلیدی لینک دار به خزنده ها کمک می کند که متوجه شوند صفحه لینک شده درباره چه موضوعی است.

اگر صفحات زیادی با انکرتکست های مشخصی لینک شوند، ممکن است به رتبه بندی سایت شما در گوگل در زمینه آن عبارت کلیدی خاص کمک کند.

خب، پس حالا تنها چیزی که من نیاز دارم اینکه تعداد زیادی صفحه رو به یک انکرتکست خاص لینک کنم. درسته؟

به این راحتی ها هم نیست! انکرتکست های بیش از حد بهینه سازی شده و در واقع بیش از حد لینک شده توسط الگوریتم های مختلف گگل جریمه می شوند. بهتر است ANCHOR TEXT ها را طبیعی جلوه دهیم تا اینکه سعی کنیم به صورت مصنوعی و بیش ازحد از آن ها استفاده کنیم.

<a href=http://pizzablog.com>دستور پخت یک پیتزای خوشمزه</a>

برای مطالعه بیشتر در این خصوص مقاله فوق را بخوانید: انکرتکست Anchor Text یا متنِ لینک چیست؟

باید و باید بین استفاده از انکرتکست های زیر تعادل وجود داشته باشد:

 • عبارت کلیدی اصلی
 • برند
 • برند + کلمات کلیدی
 • کلمات عامیانه
 • آدرس صفحات
 • کلمات کلیدی طولانی

یادتان باشد بحث مربوط به انکرتکست ها و انتخاب و پراکندی صحیح آن ها یکی از مهم ترین سرفصل های دوره آموزش سئو در تمام دنیاست. استفاده صحیح از ان ها به شدت به سایت شما کمک می کند و استفاده ناصحیح می تواند به شدت ضربه بزند.

نکات تشخیص بک لینک های باکیفیت

گوگل چندین جنبه کیفیت وب سایت های مراجعه کننده را در نظر می گیرد:

– اعتبار دامنه (DA)

– اعتبار صفحه (PA)

– سایر معیارهای کیفیت پروفایل لینک

چندین معیار توسط Moz و Majestic وجود دارد که به ما در ارزیابی / تقریبی این خصوصیات کمک می کند:

– اعتبار صفحه (Moz Page Authority)

– اعتبار دامنه (Moz Domain Authority)

– جریان اعتماد (Majestic Trust Flow)

– جریان استناد (Majestic Citation Flow)

لینکی که بالاترین عدد، لینکی با بالاترین کیفیت است.

زمانی که به Trust Flow و Citation Flow نگاه می کنیم، ارزش گذاری جدیدی را می بینیم.

اولین مورد می گوید: سایت هایی که لینک های قابل اعتمادی دریافت می کنند قطعا نمرات بالاتری نسبت به سایت هایی دارند که لینک های بحث برانگیز دارند. دومین مورد هم پیشبینی می کند که چگونه url می تواند براساس تعداد سایت هایی که به آن لینک داده اند، تاثیرگذار باشد.

ارتباط

لینک هایی که به یک وب سایت داده می شوند حتما باید مربوط به محتوای سایت باشند. اگر سایتی در زمینه آموزش سئو داشته باشید، بک لینک های فروش گوشی جدید سامسونگ برای شما کاملا بی فایده است.

محل قرارگیری

لینک های درج شده در مقالات یا بخش های اصلی بهتر از بک لینک های موجود در پاورقی و ستون های فرعی هستند. تک لینک ها به مراتب ارزش بالاتری نسبت به لینک های sitewide دارند.

لینک های sitewide در همه صفحات یک سایت ظاهر می شوند. آنها معمولا در پاورقی (فوتر)، هدر، ستون ها یا منوی سایت هستند. بک لینک های sitewide هم برای ایجاد لینک داخلی و هم لینک خارجی بسیار خوب هستند.

آنها می توانند ترافیک زیادی برای شما ایجاد کنند. از آنها نترسید؛ بلکه مطمئن شوید که فقط از لینک های طبیعی استفاده می کنید و به خاطر داشته باشید:

پتانسیل سئو لینک های sitewide پایین تر از لینک های درج شده در مقالات است.

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، باید بروزرسانی صفحه مقصد، کیفیت انکرتکست، محبوبیت و سیگنال های اجتماعی را نیر در نظر بگیریم.

استراتژی های ساخت بک لینک

به دست آوردن بک لینک های باکیفیت، طبیعتا کار آسانی نیست. برخی از تکنیک های ساده قدیمی، مثل لینک دهی متقابل، دیگر کارساز نیستند. بنابراین، متخصصین سئو تلاش کرده اند تا از طریق روش های مختلف، بهترین استراتژی های ساخت بک لینک با کیفیت را متوجه شوند.

در ادامه نتیجه کلی آزمون و خطاهایی که متخصصین سئو انجام داده اند را برای شما ارائه کرده ایم:

پست مهمان

بدون شک، همه نکات مربوط به بک لینک، به میزان کیفیت ختم می شوند؛ برای اینکه بک لینک های با کیفیتی به دست بیاورید، باید بهترین عملکردتان را در پروسه پست مهمان اراده دهید. اینکه تاکید می کنیم بهترین عملکردتان را اراده کنید، بی دلیل نیست؛ تعداد بسیار زیادی پست مهمان بد و ضعیف در سایت های مختلف وجود داشته و متاسفانه این روند ادامه دارد. برای اینکه پست مهمان شما جزو این موارد نباشد، باید 3 فاکتور زیر را در روند فعالیت های خود پیاده سازی کنید:

 • از بقیه الگو برداری نکنید
 • محتوایی تولید کنید که مخصوص شخص شما است
 • مباحث مرتبط و موثق را در اختیار کاربران قرار دهید

بک لینک های رقبا

این مورد در حقیقت یک استراتژی سئو زمان بر و در عین حال موثر است. در این استراتژی ساخت بک لینک، شما باید بررسی کنید که چه مواردی برای بقیه سودآور بوده است. شما باید وب سایت هایی را پیدا کنید که به رقبای شما لینک داده اند.

سپس تنها کاری که باید انجام دهید این است که محتواهایی بهتر، غنی تر و با ارزش بالاتری نسبت به رقبا، تولید کنید. در این حالت، وب سایت مبدا، به جای لینک دادن به رقبایتان، به شمایی که محتوای بهتری برای ارائه دارید، لینک می دهد. راحت ترین راه برای اینکه بک لینک های رقبا را پیدا کنید، استفاده از ابزار LinkMiner می باشد. به هنگام استفاده از این ابزار، تنها کاری که باید انجام دهید، این است که دامین وب سایت رقیب را وارد کنید تا ابزار بک لینک های آن را به شما نشان دهد.

همین کار را می توانید با URL مشخص رقیب خود انجام دهید. این امر به ویژه هنگامی که به دنبال فرصت های ایجاد لینک برای یک پست وبلاگ خاص هستید، مفید واقع می شود. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که صفحات برتر برای کلیدواژه های مقصود خود را پیدا کنید و لینک های برگشت آنها را تحلیل کنید.

بعد از اینکه بک لینک های رقیب خود را پیدا کردید، زمان آن است که مطالبی را آنالیز کنید که بهترین موقعیت را برای شما فراهم می کنند:

 • Link relevance: آیا این بک لینکی که رقیبتان گرفته است، با محتوای شما ارتباطی دارد؟
 • Link strength: اعتبار این لینک چقدر است؟
 • احتمال ایجاد لینک: چقدر احتمال دارد که شما نیز بتوانید چنین بک لینک هایی را ایحاد کنید؟

قدم بعدی این است که با ارسال ایمیل، از صاحب وب سایتی که لینک داده است درخواست کنید که به جای لینکی که به رقیب شما داده است، از محتوای سایتتان استفاده کند و به آن لینک بدهد. البته برای این کار باید بهترین کیفیت و عملکرد را نسبت به رقیب خود داشته باشید. به این پروسه، تکنیک آسمان خراش نیز گفته می شود.

البته معمولا این روش به این صورت عمل نمی کند که وبمستر سایت لینک دهنده، بک لینک حریفتان را حذف کند؛ در این صورت، شما می توانید از او بخواهید که لینک شما را به عنوان یک مرجع پیشنهادی، در کنار بک لینک حریف، به کاربران ارائه دهد.

چند تکنیک دیگر که برای لینک سازی کاربرد خوبی می توانند داشته باشند را در ادامه معرفی می کنیم؛ این تکنیک ها در کمتر مقاله یا محتوای آموزش سئو دیده می شوند:

 • ساخت بک لینک محتوا محور؛ یعنی تولید محتواهایی که به صورت طبیعی و خودکار بتوانند بک لینک جذب کنند. به واسطه به اشتراک گذاری هایی که توسط کاربران انجام می شود.
 • Social backlinks؛ به اشتراک گذاشتن محتواهای خود در شبکه های اجتماعی می تواند بسیار مفید باشد؛ در صورتی که شما حضوری فعال داشته و همواره در این شبکه ها در حال تعامل با کاربران باشید.
 • لینک سازی شکسته؛ یعنی به وب سایت هایی که لینک های خارجی آن ها از کار افتاده اند، پیشنهاد بدهید که به جای آن ها، لینک سایت شما را در سایتشان قرار دهند. این در واقع یک معامله دو سر سود است.
 • خرید بک لینک؛ یعنی اینکه به بلاگ های مختلف پول بدهید تا لینک شما را در سایت خود قرار دهند؛ البته به هیچ وجه اینکار پیشنهاد می شود، مگر اینکه هیچکدام از تکنیک های ساخت بک لینک برای شما نتیجه ندهد.
 • کامنت توضیحی برای یک محصول؛ برای یک محصول پرطرفدار، یک محتوای آموزشی کوتاه بنویسید و در آن یک بک لینک برای وب سایت خود ایجاد کنید.
 • سایت های پرسش و پاسخ؛ در این بخش ها می توانید با وبمستر ارتباط بگیرید و در نهایت یک لینک در متن خود قرار دهید.
 • PBN؛ یعنی با ایجاد یک شبکه بلاگ مخفی، از طریق دامنه های مختلفی که ایجاد کرده اید، برای خود بک لینک بسازید؛ بیشتر مراکز و متخصصین آموزش سئو، PBN را به عنوان یک تکنیک سئو کلاه سیاه در نظر می گیرند!

معرفی تکنیک های سئو کلاه سیاه و جریمه های آن ها توسط گوگل

خرید بک لینک و استفاده از شبکه های PBN تکنیک هایی هستند که با استفاده از آن ها می شود برای وب سایت خود بک لینک ساخت؛ اما باید بدانید که این موارد در دسته سئو کلاه سیاه قرار می گیرند (و در بعضی موارد سئو کلاه خاکستری). به هر حال، گوگل از روش های مختلف سعی می کند که این موارد را شناسایی کرده و وب سایت مورد نظر را جریمه کند.

از طرف دیگر، نکته جالب این است که این تکنیک ها کاربردی و بسیار مفید هستند و به بهبود رنک وب سایت کمک می کنند (تنها در صورتی که گوگل آن ها را تشخیص ندهد). اگر فردی بخواهد بهینه سازی سایت خود را بر اساس تکنیک های کلاه سیاه انجام دهد، باید همواره مراقب باشد تا خزنده گوگل فعالیت های کلاه سیاه او را تشخیص ندهد. تا زمانی که ربات گوگل متوجه این داستان نشود، مشکلی برای شما به وجود نخواهد آمد!

پنالتی

بروز رسانی پنگوئن که گوگل در سال 2012 در الگوریتم رتبه بندی خود به وجود آورد، کارش این بود که تمامی لینک های بد، اسپم و بی کیفیت را شناسایی کند و برای وب سایت مرتبط جریمه ای در نظر بگیرد. یکی از اصل هایی که در یک مرکز آموزش سئو باید به شما بیاموزند، تعامل با این بروز رسانی است که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

تصویر بالا، هشداری را نشان می دهد که گوگل ازسال 2012 برای وب سایت های تخطی گر در زمینه ساخت بک لینک ارسال می کرد؛ طبیعی است که هیچکس دوست ندارد این پیغام را امروزه در سرچ کنسول خود مشاهده کند!

حال اگر متوجه شده اید که وب سایتتان یکسری بک لینک ضعیف دارد که اطلاعی از آن ها ندارید و شخصا دخلی در ایجاد آن ها ندارید، جای نگرانی وجود ندارد. چراکه گوگل این مسئله را متوجه می شود که همه بک لینک های بد را خود شما نساخته اید و شما رقیبانی دارید که می خواهند سایت شما توسط گوگل جریمه شود.

مسئله اصلی که برای گوگل اهمیت بیشتری دارد، این است که شما این بک لینک های بد را نادیده گرفته و در جهت رفع آن ها هیچ اقدامی نکنید. شما می توانید این بک لینک ها را در حساب کاربری سرچ کنسول خود disavow کنید.

بهترین ترفندها برای جلوگیری از این مسئله:

 • لینک سازی را به طور مداوم انجام دهید؛ انجام این پروسه برای یکبار اثربخش نخواهد بود
 • لینک های با کیفیت کم تعداد بهتر از تعداد زیادی لینک بی کیفیت هستند
 • از انواع مختلف انکر تکست ها استفاده کنید
 • پرهیز از جذب بک لینک از سایت های اسپمی
 • از سایت هایی بک لینک بگیرید که ترافیک مرتبط با برندتان را به سایتتان بفرستد

امیدوارم از این قسمت هم لذت برده باشید، در ادامه به رابطه بین تجربه کاربری و سئو می پردازیم.