بزرگترین کلاهبرداری ارز دیجیتال چگونه بود؟

بزرگترین کلاهبرداری ارز دیجیتال

سال 2021 سال مهمی برای گشت و گذار در دریای ارزهای دیجیتال بود و شاهد بزرگترین کلاهبرداری های ارز دیجیتال بودیم. سال گذشته یک دوره طلایی برای ارزهای رمزنگاری شده معروف مانند بیت کوین، اتریوم و داج کوین بود.

ارزش این ارزهای دیجیتال افزایش یافته است و حتی تازه واردان به ارزهای دیجیتال نیز تشویق به خرید بیشتر شده اند.

اما همانطور که احتمالا می دانید، بازار کریپتو، مانند بسیاری از بازارهای سرمایه گذاری دیگر، غیرقابل پیش بینی است.

تجارت ارزهای دیجیتال به طرز باورنکردنی شکننده است و تقریباً فاقد قوانینی برای محافظت از سرمایه گذاران در بازار ارزهای دیجیتال است.

با ورود تعداد زیادی از مبتدیان به بازار ارزهای دیجیتال در سال گذشته، کلاهبرداران از تمام فرصت های جدید برای کسب درآمد استفاده کردند.

البته، کلاهبرداران هنوز هم از پلتفرم‌هایی مانند توییتر برای فریب سفته‌بازان (کسانی که معاملات اقتصادی پرخطر انجام می‌دهند) برای ارزهای دیجیتال جدید استفاده می‌کنند.

اما با گذشت زمان، چنین کلاهبرداری هایی منسوخ شده و روش های جدیدتری برای کلاهبرداری به وجود آمده است.

همانطور که به سال 2021 می رویم، در اینجا برخی از ظالمانه ترین و بزرگ ترین کلاهبرداری های ارز دیجیتال در سال گذشته آورده شده است.

#1 دستگیری بزرگترین کلاهبردار ارز دیجیتال شمال کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سرهنگ سامع خورشاد گفت: با مراجعه چند شهروند به پلیس برای سرقت کیف پول الکترونیکی آنها، موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا استان مازندران قرار گرفت.

وی افزود: شاکیان در اظهارات خود عنوان می کنند که مدتی قبل برای سرمایه گذاری و کسب درآمد اقدام به ساخت کیف پول الکترونیکی و خرید ارز دیجیتال کرده اند که پس از مدتی متوجه برداشت غیرقانونی ارزهای دیجیتال از کیف پول و سرقت می شوند.

این افسر ادامه داد: ماموران پلیس سایبری فتا پس از بررسی های اولیه و مستندات دیجیتالی ارائه شده توسط شاکیان متوجه شدند مشاور رمز کیف پول دیجیتال آنها را به سرقت برده و رمز کیف دیجیتال آنها را خالی و موجودی حساب آنها را خالی کرده است.

کلاهبرداری در دنیای ارز دیجیتال (1)

سرهنگ خورشاد گفت: هویت متهم با تلاش کارشناسان پلیس فتا مشخص و با اقدامات انجام شده مخفیگاه وی شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه مجرم سایبری با مجوز قضایی دستگیر شد.

این افسر پلیس گفت: متهم پس از دستگیری ابتدا منکر هرگونه تخلف و با الفاظ گمراه کننده جمع آوری شده با هوشیاری کارشناسان پلیس فتا و مدارک غیرقابل انکار دیجیتالی برای کلاهبرداری به کلاهبرداری از حساب تعداد زیادی از شهروندان شمال کشور به مبلغ ۹۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال تا این لحظه اعتراف کرد.

#2 بزرگترین کلاهبرداری تاریخ ارزهای دیجیتال؛ مقامات به دنبال ردی از برادران کلاهبردار

در یکی از بی سابقه ترین کلاهبرداری ها در تاریخ ارزهای دیجیتال، دو برادر که بنیانگذاران صرافی Africrypt در آفریقای جنوبی بودند، ناپدید شدند و 69000 بیت کوین به ارزش 3.6 میلیارد دلار را به سرقت بردند.

قربانیان این صرافی با همکاری یک موسسه حقوقی به دنبال سرنخی از این برادران در صورت فروش بیت کوین هستند.

سرمایه گذاران می گویند صرافی آفریکریپت در ماه آوریل اعلام کرد که شرکت آنها توسط هکرها مورد حمله قرار گرفته است و از آنها خواسته است که آن را به وکلا و مجریان قانون گزارش نکنند زیرا بازیابی وجوه از دست رفته را به تاخیر می اندازد.

دفتر دادستانی کیپ تاون همچنین دریافت که 69000 بیت کوین سرقت شده از کیف پول صرافی ها به آدرس‌های درون زنجیره‌ای منتقل شده‌اند.

دادستان و پلیس به دنبال این دو برادر هستند، اما به دلیل قوانین کشور که ارزهای دیجیتال را به عنوان محصولات مالی به رسمیت نمی شناسند، روند دادگاه دشوار است.