چگونه پسورد اینستاگرام را عوض کنیم؟ (افزایش امنیت پیج)

چگونه پسورد اینستاگرام را عوض کنیم؟ (افزایش امنیت پیج)

حضور در شبکه‌های اجتماعی ملاحظاتی با خود دارد که یکی از آنها تغییر گاه‌به‌گاه رمز عبور است. به عبارت دیگر هک شدن حساب کاربری به ویژه در اینستاگرام که از پر مخاطب‌ترین شبکه‌های اجتماعی دنیاست، دور از انتظار نیست. حالا که احساس خطر کردید به شما می‌گوییم چطوری رمز اینستای خود را تغییر دهید. نحوه عوض کردن رمز اکانت اینستاگرام را به دو روش آموزش می‌دهیم که هر دو روش را به صورت تصویری و گام‌به‌گام بررسی می‌کنیم؛ با ما همراه باشید.

از کجا رمز اکانت اینستاگرام خود را عوض کنم؟

برای ورود به اینستا و تغییر رمز آن دو روش وجود دارد: نسخه وب اینستاگرام و اپلیکیشن آن چه در آیفون و چه در اندروید.

توجه داشته باشید که به دلایل مختلفی رمز را تغییر می‌دهیم و این کار تنها برای بالا بردن امنیت پیج اینستاگرام نیست. توصیه می‌کنیم برای تغییر دادن رمز اینستا از اپلیکیشن رسمی آن استفاده کنید (روش یک) تا از عدم دسترسی دیگران به رمز جدید مطمئن شوید. هرچند تصاویر ارایه‌شده برای زبان انگلیسی است اما همان ترتیب و روال برای زبان فارسی هم درست است.

1. تغییر رمز اینستاگرام با استفاده از اپلیکیشن

برای این کار ابتدا برنامه اینستاگرام را در گوشی اجرا کرده و وارد پیج خود شوید. حالا مانند شکل زیر کافی است روی منوی همبرگر (سه خط موازی در بالا سمت راست صفحه) بزنید:

تعویض پسورد اکانت اینستاگرام
تعویض پسورد اکانت اینستاگرام

با انتخاب این گزینه‌، از ضلع سمت راست صفحه‌ای به نمایش در خواهد آمد. از بخش پایینی صفحه‌ی باز شده کافیست تنظیمات (Settings) را انتخاب کنید. گزینه‌ی مورد نظر را در تصویر زیر مشخص کرده‌ایم:

تنظیمات اینستاگرام برای تغییر رمز
تنظیمات اینستاگرام برای تغییر رمز

صفحه تنظیمات اینستاگرام به نمایش درخواهد آمد. از اینجا به بخش Privacy and Security بروید.

حریم خصوصی و امنیت اینستاگرام
حریم خصوصی و امنیت اینستاگرام

در صفحه‌ی جدید گزینه Password را انتخاب کنید.

تنظیمات پسورد
تنظیمات پسورد

با انتخاب این گزینه صفحه مربوط به تغییر پسورد نمایش داده خواهد شد. در صفحه‌ی جدید باید ابتدا رمز کنونی خود را در بخش Current Password وارد کرده و سپس دو بار رمز جدید خود را به ترتیب در بخش‌های New Password و Re-enter New Password تایپ کنید.

پسورد جدید
پسورد جدید

بعد از وارد کردن رمز عبور، مطمئن شوید که آن را به خاطر سپرده‌اید. توصیه می‌کنیم برای این که هرگز رمزهای خود را فراموش نکنید از اپلیکیشن‌های مدیریت رمز عبور استفاده کنید. این اپلیکیشن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا از رمزهای عبور‌ قدرتمند‌تری استفاده کنید بدون آنکه نگران فراموش کردن‌شان باشید. وقتی کارتان به اتمام رسید تیک آبی که در گوشه‌ی بالای سمت راست تصویر قابل مشاهده است را بزنید تا از این به بعد با رمز عبور جدید وارد حساب کاربری خود در اینستاگرام شوید.

2. تغییر رمز عبور با استفاده از نسخه وب اینستاگرام

با اینکه تغییر رمز با اپلیکیشن اینستاگرام بسیار ساده است، اما می‌توانید علاوه بر آن از نسخه وب اینستاگرام نیز بهره‌مند شوید. برای این کار کافیست به وبسایت رسمی اینستاگرام رفته و وارد حساب کاربری خود شوید. حالا باید به پروفایل خود بروید. برای این کار می‌بایست از بین سه آیکنی که در بالا و سمت راست صفحه قابل مشاهده‌اند روی گزینه‌ی سمت راست کلیک کنید.

تعویض رمز عبور در اینستاگرام دسکتاپ
تعویض رمز عبور در اینستاگرام دسکتاپ

حالا باید به بخش تنظیمات بروید. در نسخه‌ی وب (دسکتاپ) گزینه‌ی تنظیمات دقیقا کنار نامتان قرار گرفته است. در تصویر زیر Settings را مشخص کرده‌ایم.

تنظیمات تعویض پسورد اینستاگرام
تنظیمات تعویض پسورد اینستاگرام

پنجره‌ای کوچک در همان صفحه نمایش داده می‌شود که اولین گزینه‌ی آن Change Password به معنای تغییر رمز عبور خواهد بود. روی این گزینه کلیک کنید.

تنظیمات رمز عبور
تنظیمات رمز عبور

با انتخاب گزینه‌ی یاد شده وارد صفحه‌ای می‌شوید که به راحتی امکان تغییر رمز عبور را خواهید داشت. در این پنجره باید ابتدا رمز عبور کنونی خود را در بخش Current Password وارد کرده و سپس دو بار رمز عبور جدید را به ترتیب در بخش‌های New Password و Re-enter New Password تایپ کنید.

وارد کردن رمز عبور جدید
وارد کردن رمز عبور جدید

فعالسازی تایید هویت دو مرحله‌ای در اینستاگرام (افزایش امنیت پیج)

گذشته از تغییر رمز عبور در بازه‌های زمانی مختلف، یکی دیگر از کار‌هایی که برای بالا بردن امنیت پیج اینستاگرام می‌توانید انجام دهید، فعالسازی Two-Factor authentication یا به فارسی «تایید هویت دو مرحله‌ای است که اهمیت بسیار بالایی دارد. اینستاگرام هم از این ویژگی بهره‌مند شده و می‌توانید با طی کردن مراحل زیر آن را فعال کنید.

ابتدا همانند مراحل توضیح داده شده در بخش تغییر رمز عبور اینستاگرام با استفاده از اپلیکیشن، به تنظیمات رفته و سپس وارد Privacy and Security شوید. اما این بار به جای انتخاب Password گزینه‌ی Two-Factor Authentication را انتخاب نمایید. در صفحه‌ی جدید باز شده روی گزینه‌ی Get Started بزنید.

تأیید دو مرحله ای
تأیید دو مرحله ای

در صفحه‌ی بعد باید روش دریافت کد امنیتی خود را مشخص کنید. دو انتخاب پیش روی شماست که یکی از آن‌ها استفاده از پیامک و دیگری بهره‌مندی از اپلیکیشن تایید هویت است (در اندروید).

تأیید دو مرحله ای اکانت اینستاگرام
تأیید دو مرحله ای اکانت اینستاگرام

با انتخاب گزینه‌ی اول یک پیامک برایتان ارسال خواهد شد که حاوی یک کد امنیتی است. با وارد کردن آن در صفحه‌ی بعد می‌توانید فعالسازی تایید هویت دو مرحله‌ای را به اتمام برسانید.

انتخاب پسورد جدید
انتخاب پسورد جدید

انتخاب گزینه‌ی دیگر هم روندی مشابه خواهد داشت. بعد از فعالسازی این روش، تعدادی ریکاوری کد (Recovery Code) نمایش داده می‌شود که در مواقع ضروری بتوانید با استفاده از آن‌ها وارد حساب کاربری خود شوید. علت ایجاد این کد‌ها به این خاطر است که اگر به هر دلیلی نتوانید کد امنیتی را از اینستاگرام دریافت کنید، وارد کردن هرکدام از کد‌های نمایش داده شده امکان ورود به حساب کاربری خود را داشته باشید.

توصیه می‌کنیم این کد‌ها را پیش خود نگه دارید و آن‌ها را با هیچکس به اشتراک نگذارید. بهتر است کد‌های یاد شده را در جایی امن یادداشت کرده یا یک اسکرین شات از آن پیش خود نگه دارید.

سخن پایانی

در این نوشته به دو سوال مهم ۱-چگونه رمز اینستاگرام را عوض کنیم و ۲-چگونه امنیت پیج اینستاگرام خود را بالاتر ببریم، پاسخ دادیم. اکنون که موفق به تغییر رمز پیج شده‌اید و همچنین دسترسی به آن را دو مرحله‌ای کرده‌اید و می‌دانید جزییات مراحل چیست و کجاست، امیدواریم رمزی قوی که در خاطرتان می‌ماند، انتخاب کنید.