12 مهارت لازم برای تولیدکننده محتوای حرفه‌ای

12 مهارت لازم برای تولیدکننده محتوای حرفه‌ای

مانند هر چیز خوب دیگری، قرار نیست همه چیز یک شبه شکل بگیرد شما باید تلاش کنید تا در انجام کاری موفق و خوب شوید. نه این که فقط کاری را به سادگی انجام دهید و انتظار داشته باشید همه چیز عالی باشد.

شما به عنوان تولید کننده محتوا، علاوه بر علاقه به نوشتن، لازم است، مهارت های دیگر هم داشته باشید که از شما انتظار می رود در آن ها قوی باشید و اگر می خواهید در زمینه‌ی محتوا فعالیت کنید، برای یادگیری آنها وقت بگذارید.

من در حالت کلی مهارت های تولیدکننده محتوا را به دو دسته تقسیم کردم:

  • مهارت های نرم: که به شما و ویژگی های شخصیتی مربوط می شود. مثل؛ صبر، خوداگاهی، مدیریت زمان و….
  • مهارت های سخت: که نیاز به یادگیری روشی برای بهبود انجام کار دارید. مثل؛ نوشتن، تایپ سریع، نحوه جستجو و….

مهارت‌های مورد نیاز یک تولید کننده محتوا

1. بیشتر گوش کنید

مهارتی که معمولا ارزش کمتری برای آن قائل هستند؛ اما سادگی و مختصر بودن محتوا مهارتی است که در نتیجه خوب گوش دادن و تفسیر متفاوت آن، برای تعیین موضوعی مناسب و خلق داستانی بزرگتر با پایانی بهتر است.

2. مخاطب خود را بشناسید

یکی از دغدغه های شما توجه به سلیقه و نیازتان در تولید محتوا برای گروه سنی شما است و اصلا برای همین موضوع اینجا هستید تا محتوای متناسب با نیاز مخاطب تولید کنید.

شما به عنوان یک تولید کننده محتوا باید توجه داشته باشید نیازهای مخاطبان یعنی هم سن و سالان شما، با خلاقیت شما رفع می شود. پس زیر و بم مخاطب خود را بشناسید.

3. به صورت منظم مطلب بنویسید

یک تولید کننده محتوا، باید بتواند پیش از هر مهارتی خوب بنویسد. دایره کلمات واژگان مناسبی داشته باشد، نحوه درست استفاده از علائم نگارشی را بلد باشد و بداند از هر کلمه کجا و به چه منظور استفاده کند.

برای کسب این مهارت باید کتاب بخوانید و البته کتاب خوب بخوانید. هنگام خواندن یک کتاب، به عنوان یک تولید کننده محتوا، صرفا خواننده نباشید و به فعلها، جمله ها و ساختار آنهاهم دقت کنید.

پیشنهاد می کنم در گروه های نویسندگی عضو شوید. بسیاری از نویسندگان حرفه ای گروه هایی را تشکیل می دهند. مانند گروه نویسندگان جوان، که در سراسر کشور دارای نمایندگی است. معمولا در این گروهها یک یا چند کارشناس تولید محتوا حرفه ای نیز حضور دارد. شما میتوانید در این گروهها علاوه بر آموزش تکنیک های نویسندگی، از تجربیات سایر نویسندگان هم بهره ببرید.

4. همه چیز را به چالش بکشید، راه حل ارائه کنید و فقط صرف نظر ندهید

اگر میخواهید مخاطبان شما همواره شما را به یاد داشته باشند؛ باید نگاه درستی داشته باشید و بادقت باشید، به جزئیات توجه کنید و توضیح دهید که چرا این مطالب اهمیت دارند و اطلاعات ارائه شده چه فایده ای برای آنها دارد.

5. توانایی جستجو و تحقيق

مهمترین ابزار برای هر تولید کننده محتوایی، موتورهای جستجو هستند.

یک تولید کننده محتوای خوب کسی است که، با گوگل دوستی نزدیکی داشته باشد تا بتواند منابع مورد نیازش از جمله: فیلم، عکس و مقاله را به راحتی پیدا کند و از طریق آن محتواهایی ناب و دست اول تولید کند.

6. تمرکز کنید

تمرکز از مهمترین و اصلی ترین مهارت های تولید کننده محتوا است. شاید به زبان ساده باشد ولی گاهی اوقات تمرکز کردن سخت ترین کار دنیا می شود ولی با راهکارهایی می توان به آن دست یافت.

برای مثال، یکی از راهکارهای افزایش تمرکز، عدم توجه به صداهای اطراف است.

7. مدیریت زمان را بلد و برنامه ریزی دقیق داشته باشید

شما باید بتوانید برای تولید محتوای خود در طول روز یک زمان مشخص تعیین کنید و مدیریت زمان داشته باشید و هر روز سعی کنید، به هیچ عنوان از این حد تعیین شده بیشتر نشود.

مدیریت زمان و نظم شخصی از دو جهت میتواند به شما کمک کند:

نخست این که ذات کار تولید محتوا، کاری وابسته به زمان است و کمی دیرتر يا زودتر منتشر شدن یک محتوا، می تواند روی موفقیت آن تاثیر بگذارد.

دومین مسئله هم به ماهیت کار تولید محتوا باز می گردد. تولید محتوا بیشتر شبیه دو ماراتن است. در طول این مسیر، بارها مجبور می شوید بدون نتیجه، همچنان تلاش و انگیزه خود را حفظ کنید تا در نقطه ای دورتر، نشانه های موفقیت و پیروزی را ببینید.

کسانی که انضباط شخصی بالایی داشته باشند، مستقل از مشوق های بیرونی، می توانند به برنامه بلندمدت خود وفادار باشند و مسیر حرکت را تا رسیدن به موفقیت ها و دستاوردهای غنی و قابل درک، ادامه دهند.

8. ابتکار و نوآوری

برای یک فرد تولید کننده محتوا ابتکار و نوآوری بسیار مهم است. او باید همیشه یک راه حل جدید برای جذب مخاطب و جلب توجه او پیدا کند و این امر بدون ابتکار و نوآوری امکان پذیر نخواهد بود.

9. کارتیمی بلد باشید

به عنوان یک تولید کننده محتوا لازم است شبکه وسیعی از مخاطبان و منابع ایجاد کنید و برای این کار شاید اولین قدم این است که به صورت منظم وبلاگهای حرفه یا سایتهای معتبر و کار درست را دنبال کنید و علاوه بر اینکه از آنها یاد می گیرید سعی کنید در بحث های آنها شرکت کنید و با گذاشتن کامنت و مشارکت در بحث ها سعی کنید دوستان و مخاطب بیشتری را جذب کنید.

10. مهارت ویراستاری

مهارت ویراستاری شامل چند مهارت متفاوت است. منظور از این مهارت این است که بتوانید یک متن را از نظر دستور زبان و از نظر املایی بدون اشتباه بنویسید. بنابراین باید تا حدی با دستور زبان آشنا باشید و املا درست کلمات را بدانید.

یکی از اشتباهات رایج این است که کلماتی را که تلفظ مشابه دارند اما از نظر املا و معنی متفاوت هستند به جای هم می نویسند. (مثلا حیاط بجای حیات) چنین اشتباهاتی تاثیر بدی بر خواننده می گذارند و باید آنها را جدی گرفت.

یک تولید کننده محتوا علاوه بر درست نویسی باید قلم روان و جذابی هم داشته باشد. منظور از قلم روان و جذاب این نیست که متن های ادبی بنویسید. اما باید بتوانید مطلبی بنویسید که بتوان آن را راحت خواند و فهمید، مطلبی که یکنواخت و کسل کننده نباشد.

11. آشنایی با اصول سئو

بعد از نوشتن یک متن خوب و مخاطب پسند بهینه سازی متن برای موتورهای جستجو بسیار مهم است.

شما باید این مهارت را داشته باشید که محتوای خود را به موتورهای جستجو بشناسانید. در غیر این صورت تمام تلاش ها بی ثمر خواهد بود و افراد زیادی موفق به مطالعه محتوای شما هرچند هم که خوب باشد نخواهند بود.

لازم نیست متخصص حرفه ای سئو باشید، فقط کافی است با اصول اولیه آن آشنا باشید و یک متن بهینه سازی شده را منتشر کنید.

12. داستان سرایی

همه ما تحت تاثیر داستان ها قرار می گیریم و یک روایت جذاب می تواند در تصمیم گیری ما تاثیر به سزایی داشته باشد. شما به عنوان یک نویسنده توانمند باید بتوانید داستانی را به ساده ترین و جذاب ترین شکل ممکن تعریف کنید.

در نهایت علاقه و استمرار دو فاکتور اصلی موفقیت در تولید محتوا است. با وجود این دو اصل، مهارت های کاری به مرور و بامداومت بهبود پیدا می کند و می توانید به یک تولیدکننده محتوا تبدیل شوید.