گوگل چطور سایت شما را پیدا می کند؟

گوگل چطور سایت شما را پیدا می کند؟

با سئو کار خود را شروع کنید

قبلا در مورد اهمیت سئو صحبت کردیم، اینجا نمی خواهیم دوباره با آمار و ارقام شما را خسته کنیم، نه. تاکنون دریافته اید که سئو کمک می کند شما مشتریانی را هدف بگیرید که به دنبال خدمات شما  هستند و آن را جستجو می کنند و می خواهند به خدمات شما برسند.
یکی از دوستان ما کارگاهی داشت که آنجا مشغول تهیه گلدان های بتنی و مینیمال بود و در این زمینه فعالیت می کرد. مشخص است که تنها کسانی که برای خریدن گلدان های بتنی با طراحی خلاقانه در اینترنت جستجو می کردند، مشتری وی بودند. بنابراین ما برای آنلاین کردن کسب و کارش وقت گذاشتیم و سایت وی را آماده کردیم تا برای خریدن گلدان های بتنی آماده رتبه گرفتن شود، و همینطور هم شد و نه تنها کسانی که فقط دنبال خریدن گلدان های بتنی بودند بلکه کسانی که گلدان های فانتزی می خریدند ولی با گلدان های بتنی آشنا نبودند نیز به این محصولات علاقه پیدا کردند.

کسانی که در حوزه “گلدان بتنی” دنبال دیدن محصولات بتنی بودند مشتری اصلی دوست ما بودند.
کسانی که با چیزی به اسم “گلدان بتنی” آشنایی نداشتند، مشتریان درجه دو بودند و ما می توانستیم از این کاربران هم مشتری بسازیم. بنابراین آنها را هم هدف گرفتیم.
اما چگونه؟ خب این فرایند پیدا کردن مشتری را شما قرار است در دوره آموزشی کاملا درک کنید اما قبل از آن باید با گوگل به طور کامل آشنا شوید.

با گوگل این موجود زشت آشنا شوید

همانطور که قبلا هم در موردش صحبت شد، موتور جستجو مجموعه ای از سیستم های رایانشی حرفه ای و بسیار بزرگ هستند که اینترنت را پایش کرده و اطلاعات را جمع آوری می کنند. آنها از اطلاعاتی که در اینترنت است به روش های مختلف تفکیک سازی انجام می دهند و فهرست های بزرگی برای خود می سازند.
موتورهای جستجو از طریق یک وب سایت مثل www.google.com یا www.bing.com یک فرم جستجو در اختیار کاربر قرار می دهند. کاربران سپس می توانند در این موتور ها آنچه را که در اینترنت به دنبالش هستند پیدا کنند. هر موتور جستجویی بتواند موارد بهتری ارائه کند، کاربران بیشتری خواهد داشت. همین مسئله پیدا کردن بهتر باعث شده تا گوگل مخاطب بیشتری داشته باشد (بیشتر از 85 درصد کل جستجو در اینترنت – به همین خاطر من بعد وقتی از موتور جستجو صحبت می کنیم منظورمان گوگل است)، بنابراین کسانی که میخواهند وب سایت شان در نتایج جستجوی گوگل به
کاربران ارائه شود، باید توجه گوگل را کسب کنند.

گوگل چطور سایت شما را پیدا می کند؟

گوگل اقدامات بسیار زیادی انجام می دهد تا بتواند بهترین موارد جستجو شده را به کاربران خود نمایش دهد، به همین خاطر باید کل اینترنت را زیر و رو کند تا بهترین سایت ها را پیدا کند. گوگل تقریبا از کسی اجازه نمی خواهد تا سایت ها را در دایره اطلاعاتی بزرگ خود ذخیره کند. بنابراین گوگل به یک قانون اساسی نیاز داشت تا برای هر مدیر سایتی مشخص کند که چطور وب سایت شان را در گوگل نمایش دهند.
از آنجا که گوگل نمی توانست روش های استفاده از قوانین را آشکارا کند، آن را تبدیل به فرمول های پیچیده ای کرده که همه آنها از معیارهای مشخصی استفاده می کنند و هر کسی این معیارها را بهتر در سایت خود استفاده کند، نزد گوگل محبوبیت بیشتری خواهد داشت. به فرمول های جستجویی که گوگل استفاده می کند الگوریتم جستجو Search Algorithm و معیارهایی که سایت ها استفاده می کنند فاکتورهای رتبه بندی Ranking Factors می گویند.

الگوریتم های سری گوگل چه هستند؟

الگوریتم های گوگل، که با اسم های مختلفی رمز گذاری و حتی معرفی شده اند (فقط هدفِ الگوریتم بیان می شود). گوگل در ابتدا جستجوی خوبی ارائه نمی کرد، زمانی که موتور جستجوی دوم دنیا یعنی Bing بینگ، مایکروسافت معرفی شد، گوگل سعی کرد کیفیت خودش را چندین برابر کند. به همین خاطر چند الگوریتم جستجو معرفی کرد که آنها را با نام حیوانات مشخص کردند. مثل الگوریتم پاندا و پنگوئن

فاکتورهای رتبه بندی

تا به امروز توسط کارشناسان برجسته سئو، برخی متخصصین گوگل و کاربران دیگری در دنیا تقریبا تا 200 مورد فاکتور رتبه بندی را گزارش کرده اند که چون فهرست بسیار بزرگی دارد و هر مورد نیاز به توضیحات مخصوص دارد، لازم است به وبلاگ آیجیتالی مراجعه کنید و آن را کامل بخوانید. اما مهم است بدانید که آیجیتالی در طول دوره سئو، به شما می آموزد چطور سایت خود را با این 200 فاکتور سازگار کنید و بهترین کار ممکن را انجام دهید. پس نگران این فاکتورها نباشید چون که قرار است، بیاموزید چطور از آنها برای گرفتن صفحه اول گوگل استفاده کنید!

رتبه بندی در گوگل چیست؟

در واقع رتبه بندی، به این معنی است که گوگل از الگوریتم جستجو برای شناخت یک سایت و از فاکتورهای رتبه بندی برای تعیین کیفیت همان سایت استفاده می کند. به این ترتیب، گوگل به هر سایتی یک امتیاز می دهد (ما برای ساده تر کردن درک رتبه بندی از کلمه امتیاز استفاده کرده ایم). وقتی یک کاربر جستجوی خود را در اینترنت شروع می کند، سایت ها بر اساس امتیازی که برای آن جستجو از گوگل دریافت می کنند، به ترتیب امتیاز در برگه نتایج فهرست می شوند.

هر سایتی که امتیاز بهتری داشته باشد در بالاتر قرار می گیرد، و کاربران هم تقریبا به طور فطری می دانند که اولین گزینه بهتر از باقی موارد است، به همین خاطر کاربران زیادی (بیشتر از 47 %) رتبه اول گوگل را انتخاب می کنند، سپس نتایج بعدی را هم کلیک می کنند. پس هدف هر سایتی از افزایش کیفیت اینست که این رتبه اول را کسب کند.

اما چالش اصلی رسیدن به صفحه اول گوگل است. پس آماده شوید سراغ این چالش برویم.