تعیین اهداف تناسب‌اندام، سلامتی و تندرستی و مسائل ذهنی و روحی

سلامتی و تندرستی

چگونه با تعیین اهداف تناسب‌اندام، سلامتی و تندرستی، وضعیت جسمانی، مسائل ذهنی و روحی باعث ایجاد وضعیتی پایدار و متحول کننده در خود شویم؟

 

مزایای متحول کننده ورزش بر روی مغز

دگرگون کننده ترین چیزی که می توانید امروزه برای مغزتان انجام دهید چیست؟ وندی سوزوکی عصب شناس معتقد است که ورزش! چنان که سوزوکی در مورد این علم که چگونه تمرین کردن می تواند حالات و حافظه ما را تقویت کند، صحبت می کند شما به باشگاه رفتن تشویق می شوید. تا از مغزتان در مقابل بیماری های اعصاب مثل آلزایمر محافظت کنید…

 

امیدوارم شما هم از تماشای این ویدئو لذت برده باشید. در ادامه 6 گام موفقیت به سوخت موتور بهروزی و رازهای آن می پردازید. با ما همراه باشید

انرژی: سوخت موتور بهروزی

سلامتی، زیربنای خوشبختی، قدرت، و روحیه است.

فیزیولوژی، راهی به سوی بهروزیست. یکی از عواملی که بر فیزیولوژی بدن اثر می گذارد، نحوه به کارگیری سیستم عضلانی، یعنی ژست ها و حالات بدن، چهره و نحوه تنفس است. اما عملکرد سالم دستگاه های بدن، از لحاظ شیمیایی نیز واجد اهمیت است. در ادامه به شش دستور مهم که جسم را نیرومند و پرتحرک می سازد و مسائل زیربنائی فیزیولوژیکی، یعنی خوردن، آشامیدن، و تنفس می پردازیم. از شما می خواهم به دقت درباره این اصول فکر کنید و ببینید آیا در شما هم می توانند موثر باشند و ضمنا عادات بهداشتی شما در حال حاضر کاملا در سلامت جسمی شما موثرند یا خیر. این شش اصل را به مدت 40 روز بکار ببندید و درستی این اصول را برمبنای نتایج جسمانی که در شما ایجاد می شود قضاوت کنید، نه براساس اطلاعات و عقایدی که قبلا داشته اید. با طرز کار بدن خود آشنا شوید و به آن اهمیت دهید و مراقب آن باشید تا این که بدن شما نیز از شما مراقبت کند.

• اولین رمز سلامتی تنفس صحیح است
• دومین رمز سلامتی، خوردن مایعات است
• سومین رمز سلامتی ترکیب مناسب غذایی است
• چهارمین رمز سلامتی، کنترل مقدار غذا است
• پنجمین راز سلامتی، مصرف صحیح میوه است
• ششمین رمز سلامتی، مربوط به افسانه پروتئین است

اولین رمز سلامتی تنفس صحیح است

شالوده سلامتی، گردش صحیح خون است. خون اکسیژن و مواد غذایی را به تمام سلول های بدن می رساند، اگر دستگاه گردش خون شما خوب کار کند عمری طولانی، همراه با سلامت جسمی خواهید داشت. جریان خون، محیط داخلی بدن را تشکیل می دهد و کلید کنترل آن تنفس است. از طریق تنفس، اکسیژن کافی به تمام سلول ها می رسد که جریان الکتریکی هر سلول را تحریک می کند.
تنفس نه تنها موجب رسیدن اکسیژن به سلول ها می شود، بلکه جریان را نیز لنف کنترل می کند، که در لنف، گلبول های سفید کار دفاع بدن را بر عهده دارند. بعضی ها تصور می کنند که لنف کلیه سلول ها را احاطه می کند. میزان مایع لنفی در بدن چهار برابر خون است.
قلب همچون تلمبه ای خون را به داخل رگ ها و از آنجا به داخل مویرگ ها می فرستد. اکسیژن و مواد غذائی از دیواره مویرگ ها نفوذ می کند و به درون مایعی که سلول ها را فراگرفته و لنف نامیده می شود وارد می شود. سلول ها مواد لازم یعنی اکسیژن و مواد غذائی را از لنف گرفته و مواد زائد و سمی را در آن می ریزند. بخش از مواد زائد باید توسط دستگاه های لنفاوی دفع شوند. تنفس عمیق سیستم لنفاوی را فعال می کند. اگر این دستگله به مدت 24 از کار بیفتد، مواد سمی و زائد در اطراف یاخته ها جمع شده آنها را نابود می سازند و در نتیجه، مرگ انسان حتمی است.
جریان خون توسط تلمبه ای که قلب نام دارد صورت می گیرد. اما جریان لنف فاقد تلمبه است. عواملی که لنف را به جریان می اندازند، تنفس و حرکات عضلانی می باشند. لذا برای اینکه سیستم های گردش خون، لنف و ایمنی بدن به خوبی کار کنند تنفس عمیق و حرکات عضلانی که به منزله محرک های سیستم های مزبور می باشند ضرورت دارند. تنفس صحیح، بدن را از آلودگی ها پاک می کند.
اگر از مطالب این مقاله، تنها ارزش و اهمیت تنفس عمیق را دریافته باشید کافی است که به میزان قابل ملاحظه ای سلامتی خود را افزایش دهید. به این دلیل است که در ورزش یوگا به تنفس تا این حد توجه می شود، زیرا بهترین پاکسازی بدن تنفس عمیق است، زیرا تنفس عمیق خلائی ایجاد می کند که موجب مکش مایع لنفی می شود و سرعت تجزیه مواد سمی چند برابر می گردد. در حقیقت با تنفس عمیق و ورزش می توان سرعت این عمل را تا 15 برابر افزایش داد.
مساله این است که اغلب مردم طرز صحیح تنفس را نمی دانند. از هر سه نفر آمریکایی یک نفر به سرطان مبتلا می شود، این نسبت در میان ورزشکاران فقط یک به هفت است. نتایج این مطالعات، علت را روشن می سازد. مقدار اکسیژن خون ورزشکاران بیشتر است. بعلاوه حرکات ورزشی جریان لنف را تسریع و سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید.

اکنون به شرح بهترین طریقه تنفس که موجب پاک سازی دستگاه های بدن می شود، می پردازیم. نسبت های دم( کشیدن نفس به درون) و بازدم(خارج کردن نفس) به این شرح است: دم، به اندازه یک شماره، نگه داری نفس به اندازه چهار شماره، بازدم، به اندازه دو شماره. مثلا اگر دم 4 ثانیه طول بکشد. باید تنفس را به مدت 16 ثانیه نگه دارید، سپس در مدت 8 ثانیه نفس را خارج سازید. این طرز تنفس موجب می شود که اکسیژن کامل وارد خون شود و دستگاه لنفاوی نیز فعال گردد، در هنگام تنفس باید توجه داشت که نفس کشیدن از ناحیه شکم و پرده دیافراگم آغاز می شود.

کشیدن نفس باید با بینی و خارج کردن ساختن آن از راه دهان باشد. از این کار خسته نشوید. ببینید تا چه مدت می توانید نفس ها را عمیق تر و طولانی تر سازید تا ظرفیت شش های شما افزایش یابد. روزی سه نوبت، و هر نوبت 10 نفس عمیق بکشید و آنگاه ملاحظه کنید که تا چه حد در سلامتی شما موثر است. اثر تنفس صحیح از هر غذا یا قرص ویتامین بیشتر است.
عامل دیگری که به تنفس سالم کمک می کند، ورزش روزانه در هوای آزاد است. دویدن خوب است، اما کمی به بدن فشار وارد می کند. شنا عالی است. اما یکی از ورزش هایی که در هر سن و با هر هوا و در هر فصلی می توان انجام داد پیاده روی است که انجام آن برای همه مقدور است و حداقل فشار را به دستگاه های بدن وارد می سازد.
باید توجه کرد که در ورزش پیاده روی نیز فشار بی مورد به بدن وارد نشود تا اینکه کم کم بدون احساس درد، فشار و خستگی به مدت نیم ساعت بتوانید پیاده روی کنید. قبل از اینکه شروع به ورزش سخت تر و پائین و بالا پریدن کنید، باید شالوده بدن شما محکم گردد. اگر به نحو صحیح ورزش کنید تنفس شما نیز عمیق تر می شود و کم کم ورزشکار می شوید. در ادامه توجه شما را جلب می کنم به یکی دیگر از آموزه های تد:

می خواهید خلاق تر شوید؟ بروید پیاده روی

وقتی می‌خواهیم ایده جدیدی بدهیم، همه ما گاهی اوقات با مشکل مواجه می‌شویم. اما با توجه به تحقیقات دانشمند رفتارشناس و محقق آموزشی مارلی اوپتسو، بلند شدن و رفتن برای پیاده روی ممکن است تنها چیز لازم برای جاری شدن خلاقیت ذهن شما باشد. در این سخنرانی بامزه و سریع، او شرح می‌دهد چگونه قدم زدن می‌تواند به بیشتر کردن دستآوردهای طوفان مغزی بعدی‌تان کمک کند…

 

امیدوارم شما هم از تماشای این ویدئو لذت برده باشید. در ادامه به سوخت موتور بهروزی و رازهای آن می پردازیم.

دومین رمز سلامتی، خوردن مایعات است

70 درصد سطح زمین از آب پوشیده شده و بیش از 80 درصد وزن بدن را نیز آب تشکیل می دهد. مایعات باید دست کم هفتاد درصد از جیره غذایی روزانه را به خود اختصاص دهند. مصرف میوه ها و سبزی های تازه یا آب آن ها از این نظر مفیدند..
بعضی ها توصیه می کنند که در شبانه روز بین 8 تا 12 لیوان آب مصرف شود تا دستگاه های بدن شستشو گردد. من با این نظر موافق نیستم. زیرا آب ها معمولا کیفیت مطلوبی ندارند. احتمال وجود کلر، فلوئور، مواد معدنی اضافی و سایر سموم در آب بسیار است. به جای مصرف آب می توان از غذاهایی که به طور طبیعی حاوی مقدار زیادی آب هستند، مانند میوه ها، سبزی ها و جوانه ها استفاده کرد. بدین ترتیب، نیاز بدن به این ماده حیات بخش و پاک کننده رفع می گردد. اگر جیره غذایی فرد از غذاهای خشک و کم آب تشکیل شده باشد، در فعالیت اندام های بدن اختلال ایجاد می شود.
یکی از راه های جلوگیری از آلودگی خون و بافت ها به مواد زائد و سموم آن است که مصرف مواد غذایی و غیرغذایی را که به دستگاه های دفعی بدن فشار وارد می آورند محدود سازیم. راه دیگر آن است که با مصرف آب کافی مواد زائد را حل و از بدن خارج نمائیم. از نظر شیمیایی هنوز ماده ای شناخته نشده است که به اندازه آب بتواند انواع مواد جامد را در خود حل کند و آب در واقع بهترین حلال موجود در جهان است. لذا اگر آب به قدر کافی مصرف شود مواد زائد و سمی در آن حل و سپس توسط کلیه، پوست بدن، روده و شش ها دفع می شود و فرآیند تغذیه فعال می گردد. برعکس چنانچه مواد سمی در بدن انباشته گردند امکان ابتلا به همه نوع بیماری افزایش می یابد.
بسیاری از افراد 15 تا 20 درصد مایعات مصرف می کنند. اجازه می خواهم به شما بگویم که مصرف 15 درصد یا کمتر آب کشنده است. از این به بعد سالاد را با هر وعده غذا صرف کنید و بین وعده های غذا به جای شیرینی و آب نبات، میوه میل کنید. تفاوت آن را موقعی احساس خواهید کرد که بدن شما بهتر کار کند و به اهمیت وجودی خود بیشتر پی ببرید.

سومین رمز سلامتی ترکیب مناسب غذایی است

در 50 سال اول زندگی مواظب شکم خود باشید تا در پنجاه سال بعدی شکم از شما مواظبت کند. بسیاری از دانشمندان بزرگ ترکیب جیره غذایی را مورد مطالعه قرار داده اند. و به این موضوع پی برده اند که بعضی از غذاها با بعضی دیگر ناسازگارند. هر نوع غذا در اثر یک نوع شیرابه گوارشی هضم می شود و همه شیرابه ها با هم سازگار نیستند. به عنوان مثال، آیا شما گوشت و سیب زمینی یا نان و پنیر یا ماهی و برنج را باهم می خورید؟ اگر بگویم این غذاها با هم ناسازگار و برای دستگاه درونی بدن شما مضر هستند و انرژی شما را هدر می دهند، چه می گوئید؟ لابد می گوئید حرف های من تا اینجا بی حساب نبود ولی اکنون دیگر عقل خود را از دست داده ام.
اجازه می خواهم توضیح دهم که چرا این ترکیبات غذایی مضر هستند و چگونه می توان با پرهیز از این ترکیبات به میزان زیادی در انرژی عصبی صرفه جویی کرد. هر غذایی به نوعی هضم می شود. غذاهای نشاسته ای(مانند نان، برنج، سیب زمینی و نظایر آن ها) برای هضم به محیط قلیایی نیاز دارند که در وهله اول در بزاق دهان به وسیله آنزیم پتیالین فراهم می گردد. غذاهای پروتئین دار (نظیر گوشت، لبنیات، حبوبات و مانند آن ها) برای هضم نیازمند به محیط اسیدی هستندکه عمدتا توسط اسید کلریدریک و پیسین معدی آماده می شود.
طبق قوانین شیمیائی دو محیط متضاد(یعنی اسیدی و قلیائی) نمی توانند در یک جا به طور همزمان وجود داشته باشند، زیرا یکدیگر را خنثی می کنند. اگر مواد پروتئین دار و مواد نشاسته ای باهم مصرف کنیم کار هضم غذا مختل می شود. غذای هضم نشده محیط را برای رشد باکتری ها که آن را تخمیر کرده تغییرشکل می دهند و ایجاد گاز و نفخ معده می نمائند مساعد می کند.
ترکیبات غذائی ناسازگار،موجب هدر رفتن انرژی می شوند و هر عاملی که انرژی را کاهش دهد زمینه را برای ابتلا به بیماری ها آماده می سازد. این ترکیبات اسید معده را افزایش می دهند، غلظت خون را بالا می برند و جریان آن را کند می کنند. در نتیجه اکسیژن کمتری به بافت ها می رسد. روش ساده ای را پیشنهاد می کنم تا درباره آن فکر کنید. در هر وعده غذایی فقط یک نوع غذای جامد بخورید. غذای جامد چیست؟ غذای جامد به غذایی گفته می شود که مقدار آب آن کم باشد. بعضی ها میل ندارند غذای جامد را از برنامه غذایی خود حذف کنند. لذا توصیه نمی کنم که حتما مصرف اینگونه غذاها را محدود سازید. اما حداقل کاری که می توانید بکنید این است که مثلا گوشت را همراه سیب زمینی مصرف نکنید.
آیا صبح ها، حتی بعد از شش، هفت یا حتی هشت ساعت خواب، با خستگی بیدار می شوید؟ می دانید علت آن چیست؟ علت آن است که دستگاه گوارش شما برا ی هضم غذاهای ناسازگاری که در شکم خود ریخته اید، تمام شب مشغول اضافه کاری بوده است.بخش عمده انرژی بسیاری از افراد صرف هضم غذا می شود. هضم ترکیبات غذایی ناسازگار در لوله گوارش گاهی، هشت، ده، دوازده، چهارده و حتی بیشتر طول می کشد. اگر ترکیبات مناسب باشند بدن کار خود را بهتر انجام می دهد و عمل هضم به طور متوسط ظرف سه الی چهار ساعت به پایان می رسد و لازم نیست که انرژی قابل ملاحظه ای برای هضم غذا تلف گردد.

چهارمین رمز سلامتی، کنترل مقدار غذا است

آیا شما عاشق خوردن هستید؟ بسیار خوب، من هم هستم! آیا می خواهید راهی به شما نشان دهم که غذای زیادی میل کنید؟ راهش این است: کم بخورید! در این صورت عمر شما آن قدر طولانی خواهد شد که از نعمت های روی زمین بیشتر بهره مند شوید.
تحقیقات پزشکی ثابت کرده است؛ مطمئن ترین راه برای افزایش طول عمر حیوانات، کاهش جیره غذایی آنان تشخیص داده شده است. تحقیقات معروفی در دانشگاه کرنل به انجام رسیده است. در طی یک آزمایش، جیره غذایی تعدادی از موش های آزمایشگاه را به نصف، تقلیل داد و ملاحظه کرد که عمر ان موش ها دو برابر معمول افزایش یافت. تحقیقات دیگری در دانشگاه تکزاس از این هم جالب تر بود، آزمایشات خود را روی سه موش انجام دادند، به یک دسته از موش ها، غذای کافی، یعنی تا حدی که می توانستند بخورند داده شد. جیره غذایی دسته دوم به 60 درصد میزان معمولی تقلیل یافت. دسته سوم نیز مانند دسته اول غذای فراوانی دریافت کردند، اما مقدار پروتئین موجود در غذای آن ها به نصف کاهش یافت. می خواهید بدانید نتیجه این آزمایش چه بود؟ پس از 81 روز از دسته اول، تنها 13 درصد زنده ماندند. از دسته دوم، یعنی آن ها که 60 درصد معمول غذا خورده بودند 97 درصد باقی ماندند و از دسته سوم، یعنی آن ها که غذای کافی خورده بودند لیکن پروتئین موجود در غذای آنان به نصف تقلیل داده شده بود، تنها 50 درصد زنده بودند.
آیا این تجربیات آزمایشگاهی بازگو کننده حقیقتی نیست؟ در جانوران خون گرم، کم غذایی تنها راه شناخته شده برای جلوگیری از پیری زودرس و افزایش طول عمر است. این مطالعات بر روی انواع جانوران انجام شده و لذا بدون تردید در مورد انسان ها نیز صادق است. تحقیقات نشان می دهد که زوال و فساد سلول های بدن، از جمله از کار افتادن سیستم دفاعی و ایمنی در اثر کم غذایی به میزان قابل ملاحظه ای به تاخیر می افتد. لذا پیام من به شما ساده و روشن است: غذای کمتر، زندگی طولانی تر. اگر به پرخوری عادت دارید، حداقل غذاهایی بخورید که آب فراوان دارند. به جای گوشت، سالاد فراوان بخورید و سالم و شاداب بمانید.

پنجمین راز سلامتی، مصرف صحیح میوه است

میوه کامل ترین غذای انسان است. هضم آن کمتر از هر نوع غذای دیگر به انرژی نیاز دارد، و بیش از هر غذای دیگر به بدن انرژی می دهد. تنها ماده غذایی که مورد استفاده مغز قرار می گیرد؛ گلوکز است که به راحتی از قند میوه تامین می شود. میوه ها علاوه بر قند 90 تا 95 درصد آب دارند. یعنی در عین تامین مواد لازم، بافت ها را نیز شست و شو می دهد.

اولین ماده ای که بدن برای سوخت و تولید انرژی به مصرف می رساند، چیست؟
این ماده گلوکز است، که در میوه ها و سبزی ها وجود دارد. پس از آن مواد نشاسته ای است. در درجه بعدی چربی ها و آخر همه پروتئین قرار دارد.

تنها مشکلی که در مصرف میوه موجود است این است که اغلب مردم نمی دانند میوه را چگونه مصرف کنند تا مواد غذایی آن بهتر جذب بدن گردد. میوه را باید در مواقعی خورد که معده از غذا خالی باشد. علتش اینست که هضم میوه در معده نیست، بلکه در روده کوچک انجام می شود. میوه ظرف چند دقیقه از معده به روده کوچک می رود و در آنجا قند خود را آزاد می سازد. اما اگر گوشت، سیب زمینی و مواد نشاسته ای در معده باشند، میوه نیز به همراه آن ها در معده می ماند و شروع به گندیدن می کند. خوردن میوه به عنوان دسر، بعد از یک وعده غذایی سنگین موجب سکسکه، بدمزه شدن دهان و ناراحتی معده می شود. علتش بد خوردن میوه است. چنانکه گفتیم میوه را باید موقعی خورد که شکم خالی باشد.
بهترین نوع میوه، میوه تازه، یا آب میوه ای است که تازه گرفته باشند. آب میوه هایی که در قوطی ها یا شیشه های بسته بندی به فروش می رسند مفید نیستند. زیرا اغلب اوقات، ضمن بسته بندی حرارت می بینند و ترشیده می شوند. اگر می خواهید ارزشمندترین خرید خود را در زندگی انجام دهید یک دستگاه آب میوه گیری بخرید. حتی اگر لازم است، اتومبیل خود را بفروشید و به جای آن دستگاه آب میوه گیری خریداری کنید! هم اکنون تصمیم به خرید آن بگیرید. آب میوه را نیز مانند خود میوه، با شکم خالی مصرف کنید. آب میوه به قدری به سرعت هضم می شود که 15 تا 20 دقیقه بعد از آن می توانید یک وعده غذا صرف کنید.
اکنون به بیان آخرین نکته در زمینه مصرف میوه ها می پردازم و مایلم همیشه آن را به یاد داشته باشد. صبحانه چه می خورید؟ فکر می کنید خوب است که از تختخواب بیرون بپرید و با صبحانه ای سنگین دستگاه های بدن خود را گرفتار کنید تا تمام روز به هضم آن مشغول باشند؟
صبحانه مطلوب آن است که سهم الهضم و حاوی مقادیری قند میوه باشد به زوری که بدن بتواند آن را هضم و جذب کند و در ضمن بدن را پاک سازد. از لحظه ای که از خواب برمی خیزید، تا هر زمان که می توانید بجز میوه و آب میوه تازه چیزی نخورید و دست کم تا ظهر خود را به این کار ملزم کنید. هر چه این مدت طولانی تر باشد اندام های داخلی شما پاکیزه تر می شوند. اگر خوردن قهوه و سایر مواد مضر را که زحمت دستگاه های بدن را افزایش می دهند. از آغاز روز ترک کنید احساس نشاط و انرژی فوق العاده ای به شما دست می دهد که باور نخواهید کرد.

ششمین رمز سلامتی، مربوط به افسانه پروتئین است

لابد شنیده اید که می گویند اگر دروغ بزرگی را با صدای بلند بگوئید و مدتی آن را تکرار کنید، دیر یا زود، مردم آن را باور خواهند کرد. به دنیای شگفت انگیز پروتئین خوش آمدید! هرگز دروغی از این بزرگتر گفته نشده است که بدن انسان برای حفظ سلامتی به مقدار زیادی پروتئین نیازمند است.
حتما شما از میزان مصرف پروتئین، در غذای روزانه خود تا حدی آگاه هستید. می دانید اشخاص چرا پروتئین مصرف می کنند؟ بعضی ها می خواهند نیروی خود را زیاد کنند. بعضی دیگر فکر می کنند پروتئین عمر انسان را زیاد می کند، و بعضی دیگر تصور می کنند که پروتئین استخوان ها را محکم می سازد. مصرف زیاد پروتئین در همه این موارد دقیقا نتیجه عکس دارد.
اکنون می خواهیم ببینیم واقعا چه مقدار پروتئین برای بدن لازم است؟ به نظر شما در چه دورانی، بدن انسان بیش از همیشه به پروتئین نیازمند است؟ به احتمال زیاد خواهید گفت در دوران نوزادی که بدن در حال رشد است. مادر طبیعت برای نوزادان غذایی تهیه دیده است که همان شیر مادر است و در آن همه مواد لازم بدن نوزاد وجود دارد. اکنون حدس بزنید که چه مقدار از شیر مادران را پروتئین تشکیل می دهد؟ 50 درصد؟25 درصد؟ 10 درصد؟ مقدار پروتئین شیر مادر بسیار کمتر از این است. شیر مادر، هنگام تولد نوزاد 2.38 درصد و در شش ماهگی نوزاد بین 1.2 تا 1.6 درصد پروتئین دارد. فقط. پس این عقیده که بدن به مقدار زیادی پروتئین نیازمند است، از کجا آمده است؟
می دانید عالی ترین روش تبلیغ و بازاریابی در جهان تجارت است؟ اینکه به مردم بقبولانید که اگر محصولات شما را مصرف نکنند می میرند. در مورد پروتئین دقیقا همین شیوه اعمال شده است. اکنون عقایدی را که در مورد خواص پروتئین ابراز شده است مورد مطالعه قرار می دهیم. یکی اینگونه می گویند پروتئین مقوی است و تولید انرژی می کند.
پس مقوی بودن پروتئین افسانه است. دیگر اینگونه می گویند، پروتئین مقاومت بدن را افزایش می دهد، این نیز اشتباه است. پروتئین اضافی در بدن تولید ازت فراوان می کند که موجب خستگی می گردد. بدن سازان و قهرمانان زیبائی اندام که پروتئین زیاد مصرف می کنند، عضلات پف کرده دارند اما هرگز نمی توانند در مسابقات دو استقامت شرکت کنند، چون زود خسته می شوند. اما اینکه می گویند پروتئین استخوان ها را محکم می کند، نیز غلط است، بلکه حقیقت کاملا خلاف این است. پروتئین اضافی استخوان ها را نرم و پوک می سازد. محکم ترین استخوان ها مربوط به گیاه خواران است.
اما بدانید که اگر تصمیم بگیرید از خوردن گوشت و پوست سایر موجودات زنده خودداری کنید، از آنچه هستید سالم تر و شاداب تر می شوید. می دانید که فیثاغورث، سقراط، افلاطون، ارسطو، لئوناردو داونچی، اسحق نیوتون، ولتر، جورج برناردشاو، بنیامین فرانکلین، توماس ادیسون، دکتر آلبرت شوایتزر و مهاتما گاندی چه وجه اشتراکی با هم داشتند؟ همه آن ها گیاهخوار بودند. آیا این افراد، برای سرمشق گرفتن گروه مناسبی نیستند؟
آیا خوردن لبنیات بهتر از گوشت است؟ از بعضی جهات بدتر است. در شیر هر حیوان مواد وعناصری وجود دارد که مناسب نیاز همان حیوان است. خوردن شیر سایر حیوانات، از جمله گاو، مشکلات زیادی به بار می آورد. مثلا هورمون های قوی رشد در شیر گاو به خاطر این است که گوساله نوزاد 40 کیلوئی را پس از دو سال به وزن 450 کیلوگرم برساند. در مقام مقایسه، نوزاد انسان در حدود 3 تا 3.5 کیلو وزن دارد و 21 سال بعد به وزن 50 تا 100 کیلوگرم می رسد. تاثیر این عامل در رشد جمعیت، موضوع بحث مفصلی است. متخصصان بزرگ لبنیات و تاثیر آن ها بر دستگاه گردش خون می گویند؛ اگر می خواهید دچار آلرژی شوید شیر بخورید. اگر می خواهید دستگاه های بدن شما بد کار کنند شیر بخورید. دلایلی که می آورند این است که اغلب افراد نمی توانند پروتئین موجود در شیر را به راحتی هضم کنند. پروتئین اصلی موجود در شیر کازئین است که برای سلامتی گاو مناسبت دارد. اما کازئین مطابق احتیاجات بدن انسان نیست. به عقیده متخصصان هضم کازئین، چه برای کودک و چه برای بزرگسال مشکل است. مطالعات نشان می دهد که در کودکان لااقل 50 درصد کازئین هضم نمی شود. این کازئین ها هضم نشده اغلب وارد جریان خون می شوند و بافت ها را تحریک می کنند و زمینه را برای ابتلا به آلرژی آماده می سازند، سرانجام کبد ناچار به نابود کردن پروتئین های نیمه هضم شده می گردد و آن نیز بار سنگینی را به سیستم دفع وارد می سازد. اما هضم لاکتالبومین پروتئین اصلی شیر انسان برای انسان آسان است. در مورد اثر مصرف شیر در بالا بردن کلیسم بدن، متخصصان می گویند: پس از اینکه خون 25000 نفر از افرادی که روزانه بین 3 الی 5 لیوان شیر می خورند تجزیه کردیم، معلوم شد مقدار کلسیم خون آنها از دیگران کمتر است. اگر می خواهید کلسیم بدن شما به اندازه کافی باشد از سبزیجات استفاده کنید. مثلا شلغم در وزن مساوی، 2 برابر شیر کلسیم دارد.به نظر بسیاری از متخصصان، نگرانی اغلب افراد در مورد کلسیم بی مورد است.

هر تلاش منظم، پاداشی مضتعف دارد.

شاخص توده بدنی (BMI: body mass index):

شاخص توده بدنی یا شاخص کوتله یا بی‌ام‌آی (به انگلیسی: BMI، مخفف body mass index) سنجشی آماری برای مقایسه وزن و قد یک فرد است. در واقع این سنجش میزان چاقی را اندازه‌گیری نمی‌کند بلکه ابزاری مناسب است تا سلامت وزن فرد با توجه به قدش تخمین زده شود. با استفاده از این نمودار می توانید وضعیت سلامت خود را تقریب زده و با استفاده از رموزی که در بالا به طور کامل به آنها اشاره کردیم، هدف گذاری کنید.
بسیار خوب، هر آن چه را که باید درباره سلامتی و تغذیه سالم بدانید را، مطرح کردیم. این مقاله را دوباره مرور کنید و نکات مهم آن را یادداشت کنید و به خاطر بسپارید.