چگونه مثل یک متخصص جستجو‌ کنیم تا نتیجه بهتری بگیریم؟

چگونه مثل یک متخصص جستجو‌ کنیم تا نتیجه بهتری بگیریم؟

تقریبا همه افراد در هر سنی از اینترنت برای انجام کارهای خود استفاده می کنند و جستجوی اینترنتی ساعت زیادی از زمان افراد را در بر می‌گیرد. زندگی امروزه به خاطر وجود کامپیوتر و اینترنت به یک امتحان کتاب باز تبدیل شده است. اگر شما بدانید چگونه از یک موتور جستجوگر استفاده کنید، دیگر نیازی نیست اطلاعاتی که فقط در یک موقعیت خاص به آن نیاز دارید را به خاطر بسپارید.

شما اولین نفری نیستید که با مشکل و سوال مواجه می‌شوید و به احتمال زیاد پاسخ سوال شما در اینترنت موجود است و شما می‌توانید با جستجو حرف‌های آن را پیدا‌کنید.

موتورهای جستجو مختلف در جهان وجود دارند اما بدون شک پرکاربردترین و مفیدترین آن‌ها موتور جستجو گوگل است. با توجه به حجم زیاد اطلاعاتی موجود در گوگل، به نظر می‌رسد یادگیری ترفندهای جستجو حرفه‌ای می‌تواند به کاربر در یافتن اطلاعات صحیح و سريع کمک کند. در این مقاله شما یاد خواهید گرفت به عنوان کاربر اینترنت در کمترین زمان ممکن و به آسان‌ترین و صحیح‌ترین شیوه، اطلاعات خود را پیدا کنید.

روش‌های جستجوی حرفه‌ای

حرف اضافه وارد نکنید

گوگل سایت‌هایی را به شما نشان می‌دهد که تمام کلمه‌های مورد جستجو شما در آنها وجود دارد. پس دیگر نیازی نیست که شما بین کلمات جستجو خود از حرف اضافه و حروف ربط مانند “و” استفاده کنید.

امکان جستجوی طبقه بندی‌شده

اگر می‌خواهید جستجو حرفه‌ای کنید و نتایج شما، دقیق‌تر و علمی تر باشند؛ به directory.google.com بروید. در آنجا فهرست خوبی از وبسایت‌ها با توجه به موضوعات آن‌ها وجود دارد.

استفاده از جستجو پیشرفته گوگل

در نوار جستجو گوگل گزینه جستجو پیشرفته ( Advanced ) وجود دارد. شما با کلیک روی این گزینه و استفاده از ویژگی‌های این بخش می‌توانید جستجویی دقیق‌تر داشته باشید.

جستجو در یک سایت خاص

سرچ گوگل راه مناسبی است تا بتوانید یک مطلب را در وب‌سایتی خاص بدون مشکل جستجو نمایید. برای این کار کافی است از ترکیب عبارت مورد نظر خود به همراه Site:example.com استفاده کنید.

از کوتیشن ” ” استفاده کنید

    استفاده از علامت نقل قول باعث می‌شود، دقیقاً همان کلمه‌هایی که مورد نظر شما هستند، در اولویت جستجو باشند و برای شما نمایش داده شوند.

جستجو در تیتر صفحه‌های مختلف

به کمک این روش و جستجوگر گوگل از نتایج غیرمرتبط در امان خواهید‌ماند! برای این کار باید از عبارت (allintitle) استفاده کنید. مثلاً: فوتبال:allintitle

جستجو بر اساس نویسنده

ممکن است به دنبال نتایجی باشید که متعلق به یک شخص است. برای این کار عبارت author:allinpostauthor را در ادامه آن وارد نماییم. بجای عبارت author می بایست نام شخص مورد نظر را وارد نمایید.

جستجو بر اساس فرمت فایل

با کمک گوگل می‌توانید تقریباً هر نوع فایلی را از جمله فایل های PDF، فایل ورد، اکسل و… را جستجو کنید. برای اینکار تنها کافیست پس از عبارت مورد جستجو، مقدار Filetype:pdf را قرار دهید.

محتوای شبکه های اجتماعی

برای جستجو در محتوای شبکه‌های اجتماعی، کافیست کاراکترهای (#) و با (@) را در ابتدای عبارت یا کلمه قرار دهید.  مانند: #تولید_محتوا

تعريف عبارت و کلمه در گوگل

برای این کار کافیست مقدار :define را قبل از عبارت یا کلمه مورد نظر وارد نمایید. برای مثال:

define:seo

جستجو بر اساس ساختار آدرس

مثلا اگر شما دنبال نتیجه از وبسایت‌هایی هستید که کلمه محتوا (content) را در آدرس خود دارند باید در کادر جستجوی گوگل این عبارت را وارد نمایید: https:site:content-inurl

ماشین‌حساب گوگل

شما می‌توانید در هر زمان از ماشین‌حساب گوگلی استفاده کنید. بدین ترتیب که عبارت مورد نظر خود را در کادر جستجو وارد کرده و دکمه search را بزنید. گوگل حاصل را نمایش می‌دهد.

در صورتی که در دنیای وب به دنبال عکس، موزیک، ویدئو، کتاب و … هستید می‌توانید از قسمت بالا سمت چپ به قسمت مورد نیاز خود بروید. در صورتی که آنچه مد‌نظر شماست در لیست نبود کمی جلوتر گزینه more را انتخاب نمایید و از لیست موجود محدوده مورد نظر خود را انتخاب کنید.

جستجو حرفه ای عکس

پس از انتخاب موضوع image و محدود‌کردن جستجو به نتایج تصویری و انجام جستجوی مورد نظر، گوگل این امکان را برای شما میسر ساخته است که نتایج خود را بهینه کنید:

  • شما می‌توانید سایز عکس مورد نظر خود را مشخص کنید.
  • می‌توانید نوع عکس را مشخص کنید. شامل عکس صورت و چهره، عکس معمولی، clip art
  • می‌توانید رنگ عکس خود را بر طبق دلخواه خود انتخاب کنید. در این حالت عکس‌هایی لیست می‌شوند که در زمینه آن‌ها از رنگ مورد نظر شما استفاده شده باشد.

موتورهای جستجو زیادی برای پیدا کردن اطلاعات از دنیای بی‌نهایت وب وجود دارند. اما بیشتر کاربران فقط با تعداد معدود و معروف آن‌ها کار می‌کنند و یکی از این موتورهای جستجو گوگل است.

بد نیست بدانید تنها یکی از خدمات گوگل سرچ اطلاعات است. گوگل خدمات بسیار زیادی برای کاربران اینترنتی انجام می‌دهد و بی‌شک هیچ کاربر اینترنتی را نمی‌توان پیدا کرد که از خدمات این وب سایت بی‌بهره مانده باشد.

 این غول اینترنتی می‌تواند بسیاری از مشکلات شما را حل کند و شما را به خواسته‌تان رهنمون سازد. اما همانطور که هیچ سیستم منظم و محبوبی بدون قانون و روش‌های خاص خود نیست گوگل نیز قوانین و روش‌هایی برای رسیدن به اطلاعات دارد و دانستن آنها می‌تواند سرعت رسیدن به خواسته‌ها و نتایج آن را بهبود بخشد.