آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟

استخراج بیت کوین در ایران قانونی است؟

آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟ و بله، و نه. در واقع پاسخ به این سوال بستگی به کاری دارد که می خواهید انجام دهید.

سرمایه گذاری و نگهداری بیت کوین در ایران از نظر قانونی برای افراد ممنوع نیست، اما اگر قصد راه اندازی یک کسب و کار بزرگ یا راه اندازی کسب و کار بیت کوین را دارید، پاسخ ممکن است کمی متفاوت باشد.

با توجه به نوپا بودن این فضا و نبود زیرساخت های اولیه، بدیهی است که رویکرد دولت های سراسر جهان به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال روشن و صریح نیست.

اما در ادامه با استفاده از گزارش های داخلی و صحبت های چند سال اخیر مسئولان اجرایی کشور، نگاهی خواهیم داشت به رویکرد مشترک دستگاه های اجرایی و قانون گذاران مختلف در خصوص فضای ارز دیجیتال.

آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟

آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟

بیت کوین هنوز در ایران به طور کامل به رسمیت شناخته نشده است، اما سرمایه گذاری، نگهداری یا استفاده از بیت کوین در کشور جرم نیست.

طبق ماده 2 قانون مجازات عمومی «هر فعل یا ترک فعلی که موجب مجازات قانونی باشد یا مستلزم اقدامات تأمینی یا تربیتی باشد جرم است و هیچ چیز جرم محسوب نمی‌شود مگر اینکه
قانون برای این کار مجازات یا تدابیر امنیتی یا آموزشی را پیش بینی کرده است».

بنابراین به دلیل عدم تحریم خرید و فروش ارزهای دیجیتال و یا نگهداری بیت کوین در زمان نگارش این مطلب، نمی توان این اقدامات را جرم انگاری کرد.

استفاده و نگهداری از بیت کوین تنها در صورتی جرم نیست که بیت کوین ابزار جرم دیگری نباشد یا قانون فوق را نقض نکند.

به عنوان مثال، از آنجایی که پولشویی جرم است، پولشویی با بیت کوین یا هر گونه فعالیت مجرمانه دیگر مجازات خواهد داشت.

نهادهایی مانند سازمان های مجری قانون مسئول تقلب های تکنولوژیکی هستند. بنابراین، علاوه بر بحث در مورد اینکه ارزهای دیجیتال به عنوان یک فناوری چیست، قانون می تواند اقدامات لازم را تا حد امکان دنبال کند.

در صورت کلاهبرداری، هک و یا نقض قرارداد در فضای ارز دیجیتال، شخص می تواند شکایت رسمی و قوه قضاییه رسیدگی کند.

قانون بیت کوین در ایران

با توجه به شرایط کسب و کار، باید گفت که صرافی های ارز دیجیتال، درگاه های ارز دیجیتال و فعالیت در کشور در زمان نگارش این مقاله فعال هستند، اما در حال حاضر مجوز رسمی برای راه اندازی صرافی یا سایت تجارت ارز دیجیتال توسط بانک مرکزی وجود ندارد.

بانک مرکزی این اطلاعیه را در سال زمستان 96 منتشر کرد.

در بهمن ماه سال 97، بانک مرکزی پیش نویس قوانین ارزهای دیجیتال را منتشر کرد. قرار بود تا چند ماه دیگر این پروژه به تصویب نهایی برسد

اما در زمان نگارش این مقاله هنوز این اتفاق نیفتاده است. در این پروژه صرافی ها می توانند با مجوز کار کنند اما استفاده از بیت کوین به عنوان وسیله پرداخت ممنوع است.

اصولا خرید، فروش و نگهداری بیت کوین برای مردم جرم نیست، اما در سطح کلان و در زمینه پرداخت های کلان تاکنون مجوز خاصی صادر نشده است.

 

استخراج بیت کوین در ایران قانونی است؟

استخراج بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال در ایران قانونی است، اما باید دارای مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد.

استخراج ارزهای دیجیتال بدون مجوز از وزارت صمت غیرقانونی اعلام شد. همچنین باید برق ویژه ماینینگ را از وزارت نیرو دریافت کند.

بیت کوین از طریق دستگاه های مایند به نام ASIC استخراج می شود. این دستگاه ها وارداتی هستند. گمرک ایران تا قبل از تیرماه 98 واردات تجهیزات مایند را که عمدتاً به صورت قاچاق وارد کشور می شد، ممنوع کرده بود. به همین دلیل قانون حق توقیف این وسایل را داشت.

اکنون امکان وارد کردن دستگاه‌های استخراج به ایران وجود دارد، اما طبق گفته معاون گمرک، برای ترخیص دستگاه‌های استخراج هم اخذ مجوز از وزارت صنعت ضروری است.

در مورد آن دسته از دستگاه‌های استخراجی که قبلاً برچسب «قاچاق» خورده‌ یا توقیف شده‌اند، طبق اعلام انجمن بلاک چین ایران، افراد می‌توانند با خوداظهاری و پرداخت عوارض و جریمه دستگاه‌ها، نسبت به آزادسازی آنها اقدام کنند.

علی بابک‌نیا، دبیر کارگروه استخراج رمز ارز انجمن بلاکچین، درباره جزئیات طرح خوداظهاری گفت:

این طرح در قالب ۵ بند تهیه شده که طی آن وزارت صنعت متولی طرح خوداظهاری تجهیزات ماینر تعیین گردیده است. در بند دیگر آن قید شده است که دارندگان جواز تاسیس استخراج رمز ارز از وزارت صمت امکان بهره‌مندی از طرح را خواهند داشت و می‌توانند درخواست خود را از طریق سامانه بهین یاب مطرح نمایند. استخراج‌کنندگان پس از اعلام تعداد و نوع تجهیزات می‌بایست نسبت به پرداخت عوارض و حقوق گمرکی که متعاقبا برای هر دستگاه اعلام می‌شود، اقدام کنند و بعد از تأیید این مراحل این دستگاه‌ها به عنوان دستگاه‌های دارای مجوز و به صورت قانونی در فارم‌ها و سیستم استخراج رمز ارزها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بنابراین استخراج بیت کوین در ایران یک صنعت قانونی است، اما باید مجوزهای لازم را از وزارت صنعت و وزارت نیرو دریافت کند،

در غیر این صورت سازمان برق ممکن است استفاده از برق را برای این فعالیت متوقف کند و همچنین نیروی انتظامی حق ضبط دستگاه‌های استخراج را دارد.

قانون استخراج بیت کوین در ایران

خلاصه مطلب

آیا ذخیره یا استفاده از بیت کوین در ایران جرم است؟

تاکنون هیچ گونه جرم انگاری در این زمینه صورت نگرفته است.

آیا استخراج بیت کوین قانونی است؟

بله ولی با مجوز

آیا واردات تجهیزات ماینینگ قانونی است؟

واردات این دستگاه ها منوط به اخذ مجوز از وزارت صمت است.

آیا بانک ها، صرافی ها و موسسات مالی اجازه ورود به این حوزه را دارند؟

فعلا خیر.

آیا ارزهای دیجیتال معامله می شوند و برای عموم آزاد هستند؟

بله، این در حال حاضر جرم نیست.

آیا می توان برای جرایم مرتبط در این زمینه شکایت کرد؟

بله، رویه پیگیری مشابه سایر جرایم کیفری و پرونده های حقوقی است.