آموزش رایگان سئو – یادگیری سئو مبتدی تا پیشرفته در سال 2021

آموزش سئو

آموزش (یادگیری) سئو در سال 2021

راهنمای مبتدیانه که حتی مادربزرگ تان هم متوجه‌اش می‌شود😉

می‌خواهد سئو را یاد بگیرید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید؟ اجازه دهید شما را با کلیه اصول اولیه سئو که باید بلد باشید تا بتوانید موتور جستجو را خودتان بهینه‌سازی کنید، آشنا کنیم.

بخش اول

اصول سئو اصول سئو

قبل از اینکه به تکنیک‌های مشخص و جنبه‌های چگونگی یادگیری سئو در سال 2021 بپردازیم. بیایید بخش اول را با مسائل پایه شروع کنیم. آماده‌اید؟ به راهنمای جامع سئو برای مبتدیان خوش آمدید.

 

 

در سئو تازه‌کارید؟ با خود فکر می‌کنید چطور کار می‌کند و چه چیزی درسال 2021 اهمیت بیشتری دارد؟ جای درستی هستید.

سئو چیست؟

بهینه سازی موتور جستجو (سئو) فرآیندی برای بهبود موقعیت‌ها در نتایج جستجوی ارگانیک (بدون هزینه) در موتورهای جستجو است. هر چه رتبه وب‌سایت در نتایج جستجو بالاتر باشد، افراد بیشتری آن را می‌بینند.

تاریخچه سئو به دهه 90 میلادی و ظهور اولیه موتورهای جستجوگر باز می‌گردد. که امروزه یک استراتژی بازاریابی اساسی و یک صنعت رو به رشد است.

سئو یکی از شاخه های بازاریابی از طریق موتورهای جستجو است، که با هدف جذب کاربر به صورت رایگان از طریق موتورهای جستجو نظیر گوگل است. البته خود سئو فرآیندی زمان بر، برنامه ریزی شده و هزینه بر است. برای درک بهتر اینکه بدانید، سئو چیست؟ این مقاله را دنبال کنید.

اگر می‌خواهید سئو یاد بگیرید، باید برای مقدار زیادی کار خلاق، فنی و تحلیلی آماده باشید. تکنیک‌های بسیاری با اهداف مختلف وجود دارند، با این حال نکته اصلی که بالا بودن در نتایج جستجوی ارگانیک است، به قوت خود باقی است.

به زبان ساده، سئو درباره اداره وب‌سایت مناسب برای افراد مناسب است.

این قضیه فقط راجع به ساختاری عالی یا پیشینه فنی وب‌سایت نیست. وب‌سایت شما باید با محتوای باکیفیت و بهینه‌سازی شده متناسب با نیاز مخاطبان پر شود. و البته باید به اندازه‌ای خوب باشد که از سمت وب‌سایت‌های دیگر لینک شود.

سئو سخت است؟

موتورهای جستجو مثل گوگل، بینگ، یاهو و غیره وب‌سایت‌ها را برای ایجاد سفارش براساس الگوریتم‌های رتبه‌بندی مختلف فهرست می‌کنند. آیا می‌توانیم این الگوریتم‌ها را شناسایی کنیم؟ هم بله و هم خیر.

گوگل از بیش از ۲۰۰ فاکتور برای رتبه‌بندی استفاده می‌کند. اگرچه ما بسیاری از آن‌ها را می‌شناسیم: محتوای باکیفیت، بک لینک‌ها و موارد فنی مثل سرعت سایت. بسیاری از آن‌ها به صورت یک راز نگه داری می‌شوند.

البته، لازم نیست همه فاکتورها را برای رتبه‌بندی وب‌سایت خود بشناسید. برای درک اینکه سئو کلا راجع به چیست، یک کاسه سوپ را تصور کنید. سه جنبه مهم وجود دارد:

1. کاسه نمایانگر مسائل فنی پشت وب‌سایت است (سئوی فنی و سئو داخلی) – بدون کاسه مناسب، سوپ روی میز پخش می‌شود.

2. سوپ محتوای وب‌سایت را نشان می‌دهد – این مهم‌ترین قسمت است. محتوای بد = بدون رتبه. ساده است.

3. چاشنی نشانی از بک لینک‌های باکیفیت است که اقتدار وب‌سایت شما را افزایش می‌دهند – آخرین ماده‌ای که سوپ سئوی شما را کامل می‌کند.

موتورهای جستجو هنگام جستجو کردن برای چیزی توسط کاربران اینترنت استفاده می‌شوند. و شما می‌خواهید آن چیز باشید. مهم نیست که شما محصولی، خدماتی را بفروشید، وبلاگ بنویسید یا هر کار دیگری، بهینه‌سازی موتور جستجو ضروری است.
مثلا ما در آیجیتالی خدمات سئو وردپرس را ارائه می کنیم. همین الان شما عبارت “خدمات سئو وردپرس” را در گوگل جستجو کنید و به دنبال آدرس https://aigitali.com/… باشید.

وب‌سایت شما باید توسط موتورهای جستجو ایندکس شود. در غیر این صورت، گم می‌شوید.

کار کردن هوشمندانه و عاقلانه روی سئو، رتبه‌بندی شما را در نتایج صفحه موتورهای جستجوگر (SERP) بهبود می‌بخشد. رتبه بالاتر به معنای ترافیک بیشتر است. اگر ترافیک تعاملی باشد، تغییراتی به همراه خواهد داشت.

خلاصه، اگر برنامه دارید با وب‌سایت خود موفق شوید، باید سئو را انجام دهید. برخی جنبه‌ها پیچیده‌تر هستند، اما اغلب، موفقیت در سئو بر پایه درایت و تعدادی از بهترین روش‌ها است.

چطور می‌توانم سئو را یاد بگیرم؟ آیا به کمک کسی نیاز دارم؟

حتی تغییرات ساده می‌توانند تفاوت بزرگی در چگونه دیده شدن وب‌سایت شما توسط موتورهای جستجو ایجاد کنند. در این راهنمای جامع سئو برای مبتدیان، ما تمام مباحث مهم و اصول سئو را پوشش خواهیم داد. شما دانش کافی سئو کردن به تنهایی را کسب خواهید کرد.
اگر فکر می‌کنید چطور سئو را در سال 2021 یاد بگیرید، ما پاسخ ساده‌ای برای شما داریم: به مطالعه و تمرین بسیار نیاز خواهید داشت. اتفاق خوب این است که اطلاعات رایگان بسیاری زیادی را روی اینترنت پیدا خواهید کرد (از جمله این راهنمای سئو) اما باید عاقلانه انتخاب کنید. به علاوه، می‌توانید در دوره‌ها، کلاس‌ها یا وبینارهای مختلف شرکت کنید.

اگر نمی‌خواهید خیلی خود را اذیت کنید یا وقت کافی ندارید، می‌توانید از مشاوران، متخصصان و آژانس‌های سئو کمک بگیرید. حواستان باشد که این روش در مقایسه با این مقاله راهنما رایگان نخواهد بود. برای این منظور می توانید دوره جامع آموزش سئو آیجیتالی را شرکت کنید.

واژگان اصطلاحات اساسی سئو

 سئوی داخلی در برابر سئوی خارجی
 سئوی کلاه سفید در برابر کلاه سیاه در برابر کلاه خاکستری

سئوی داخلی در برابر سئوی خارجی

انجام سئوی داخلی (داخل وب‌سایت) به معنای بهینه‌سازی وب‌سایت شما برای تاثیرگذاری بر نتایج جستجوی ارگانیک است. این همه کاری است که می‌توانید در وب‌سایت انجام دهید – از بهنیه‌سازی محتوا تا جنبه‌های فنی:
 متا تگ‌ها
 هدینگ‌ها (تیترها)
 ساختار URL
 بهنیه‌سازی تصاویر
 محتوا
 داده ساختاریافته
 اندازه و سرعت وب‌سایت
و خیلی‌های دیگر. ما در بخش سوم با آن‌ها سروکار داریم.

سئوی خارجی (خارج از سایت) همه فعالیت‌هایی که برای بهبود اقتدار سئوی سایت از طریق گرفتن بک لینک از سایر وب‌سایت‌ها است را پوشش می‌دهد. روش‌های بسیاری برای گرفتن آن‌ها وجود دارد:
 توسعه ایمیلی
 بلاگ‌نویسی مهمان
 سابمیشن‌ها
 اقدامات رسانه‌ اجتماعی
 همکاری با اینفلوئنسرها
 نوشتن مطالب ارزشمند، بنابراین مردم دوست دارند به وب سایت شما لینک دهند.
و خیلی‌های دیگر که در بخش ششم پوشش داده شدند.

سئوی کلاه سفید در برابر کلاه سیاه در برابر کلاه خاکستری

سرچشمه کلاه سیاه در برابر کلاه سفید فیلم‌های وسترن است. مثل پسرهای بد در مقابل پسرهای خوب. این حرف‌ها را زیاد جدی نگیرید. نظرات روی هر دو رویکرد سئو متفاوت است.

سئو کلاه سیاه مجموعه‌ای از اقدامات غیراخلاقی برای بهبود رتبه‌بندی یک وب‌سایت در صفحه نتایج موتور جستجو است. آن‌ها طوری طراحی شده‌اند که موتورهای جستجو را تحت تاثیر قرار دهند، در حالی که فاکتور انسانیت را در نظر نمی‌گیرند.

سئو کلاه سیاه می‌تواند در مدت زمان کوتاهی شما را به صدر صفحه نتایج موتور جستجو برساند، اما موتورهای جستجو به احتمال زیاد دیر یا زود وب‌سایت را جریمه و تحریم می‌کنند.

لیست روش‌های تخلف را می‌توان در راهنماهای گوگل سرچ کنسول یا بینگ وبمستر پیدا کرد.

سئو کلاه سفید مجموعه‌ای از تکنیک‌های اخلاقی است که به رهنمودها و قوانین عمل می‌کند. بخش‌های اصلی سئو کلاه سفید عبارتند از:

محتوای باکیفیت و مرتبط
بهینه‌سازی کلی وب‌سایت
ساخت لینک

سئو کلاه سفید یک استراتژی سئو بلند مدت است که با هدف بهبود تجربه کاربری انجام می‌شود. به طور کلی، پسر خوبی بودن در دنیای سئو، به عنوان مسیری مناسب در نظر گرفته می‌شود.

اصطلاحی نیز به عنوان سئوی کلاه خاکستری وجود دارد. عملی که در مقایسه با تکنیک‌های کلاه سیاه ریسک کمتری دارد. تکنیک‌های کلاه خاکستری به طور دقیق توسط گوگل معین نشده‌اند. بنابراین می‌توانید هزاران کاربر وب‌سایت را بیابید که تنبیه نشده‌اند یا اینکه یک روز بعد رتبه خود را از دست داده‌اند.

به طور کلی، نمی‌خواهید گوگل را دشمن خود کنید.

 

موتورهای جستجو

بخش دوم

 

موتورهای جستجو

 

در دومین بخش از این راهنمای سئو، شما چگونگی کار موتورهای جستجو، نحوه استفاده افراد و نوع پرسش در جستجوها را خواهید آموخت. ما نگاهی به پیشینه فنی گوگل خواهیم داشت.
بیایید از نزدیک به موتورهای جستجو و اینکه شما باید روی کدام فاکتورهای رایج تمرکز داشته باشید، نگاهی بیندازیم.

موتورهای جستجو چگونه کار می‌کنند

موتورهای جستجو از سه عنصر اصلی تشکیل شده‌اند:
۱. خزنده‌ (Crawling)
۲. ایندکس سازی (Indexing)
۳. انتخاب نتایج (Picking the results)
فرآیند این گونه است:

موتورهای جستجو چگونه کار می‌کنند

خزنده

خزیدن یا حرکت عنکبوتی به معنای اسکن وب‌سایت، بخش های آن، محتوا، کلمات کلیدی، عناوین، هایپرلینک‌ها، تصاویر توسط هزاران ربات کوچک است. هر دیتایی که در وب سایت یافت می‌شود خزنده است.
خزنده ها همه هایپرمتن لینک‌هایی که روی یک وب‌سایت نشانی از وب‌سایت‌های دیگر است را تشخیص می دهند. آن‌ها بارها و بارها صفحات را تجزیه می‌کنند. ربات‌ها برای بروزرسانی داده‌ها به طور مرتب کل اینترنت را می‌خزند.

ایندکس کردن

پس از خزیدن وب سایت، ایندکس سازی صورت می‌گیرد. ایندکس را به عنوان یک فروشگاه بزرگ غول پیکر یا کتابخانه‌ای پر از وب سایت‌هایی از سراسر جهان تصور کنید. ایندکس شدن وب سایت معمولا مدتی طول می‌کشد. بنابر تجربه ما، یک تا ده روز است.

نکته حرفه ای: می توانید با استفاده از این اپراتور جستجو، صفحاتی از وب‌سایت خود را که قبلا ایندکس کرده‌اید چک کنید: site:domain.com

به علاوه، هر بار که تغییر کند، دوست خوب خزنده‌ ما دوباره آن را اسکن می‌کند. به خاطر داشته باشید تا زمانی که بروزرسانی‌ها در وب‌سایت ایندکس نشوند، در موتورهای جستجو قابل مشاهده نیستند.

انتخاب نتایج

نتایج برای توسعه دهندگان و کاربران بسیار مهم است. هنگامی که کاربر اینترنت یک سوال برای جستجو ارسال کند، موتور جستجو در ایندکس می‌گردد و نتایج مطابق را بیرون می‌کشد. این فرآیند بررسی پرس‌وجو در برابر میلیاردها وب سایت بر اساس الگوریتم های مختلف است.
شرکت‌هایی که موتورهای جستجو (گوگل، مایکروسافت، یاهو) را اداره می‌کنند، محاسبات دقیق الگوریتم‌های خود را مخفی نگه می‌دارند. با این وجود، بسیاری از عوامل رتبه‌بندی کاملا شناخته شده هستند.

فاکتورهای رتبه بندی

بسیاری از این فاکتورها ثابت شده‌اند. اما برخی فقط گمانه‌زنی و حتی افسانه هستند. به علاوه، برخی از دیگر بسیار مهم‌ترند. سایروس شپرد از زیپی، لیست خوبی از فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل تهیه کرد.
لازم نیست همه فاکتورهای رتبه‌بندی را برای آموختن سئو بدانید. اما خوب است که حداقل یک دید کلی داشته باشید.

فاکتورهای رتبه بندی

یکی از مهم‌ترین فاکتورها، پروفایل بک لینک بر اساس تعداد و کیفیت بک لینک‌های هدایت شده به سمت یک وب‌سایت است. این یک دید بسیار ساده در مورد تقریب گوگل از اقتدار وب‌سایت است. هر بک لینک اساسا همانند یک استناد علمی است.

برخی دیگر از عوامل مهم رتبه‌بندی (بدون ترتیب خاص):
 استفاده از عبارات و کلمات کلیدی مرتبط
HTTPS 
 ارتباط لینک
 دستور زبان و هجی کلمات
 اقتدار کنونی
 اشتراک گذاری در اجتماع
 عمر دامنه
AMP 
 طرح بندی صفحه

فاکتورهای رتبه بندی را می‌توان به فاکتورهای سئو داخلی (شامل سئو فنی) و لینک سازی یا فاکتورهای سئو خارجی تقسیم بندی کرد.

نکته کلیدی: با  این وب سایت  نقاط قوت و ضعف، دامنه وب‌سایت یا هر وب‌سایت دیگری را بررسی کنید.

نحوه استفاده مردم از موتورهای جستجو

برای یادآوری: هدف اصلی سئو، رفتار دوستانه با کاربران و موتورهای جستجو است. اگر تمام پول و وقت خود را روی سئوی فنی عالی سرمایه گذاری کنید، خوب است. اما اگر تعامل کاربر ضعیف باشد، موضع شما می‌تواند آزاردهنده باشد. و در این صورت شروع به هدر دادن پول می‌کنید. نقطه نظر کاربر اولویت شماره یک است.

تصویر زیر یکی از گردش‌های متداول کاربر در جستجوی گوگل را نشان می‌دهد:

نحوه استفاده مردم از موتورهای جستجو

تعامل با موتورهای جستجو طی سال‌ها تحول پیدا کرده است. با این حال، اصل همان است:

1.نیاز برای یک راه حل، اطلاعات یا یک پاسخ
۲.تایپ کردن نیاز به شکل پرس‌وجو (کلمه کلیدی) در موتور جستجو
۳.رفتن به سمت نتایج اولیه
۴.کلیک کردن روی یک تا چند نتیجه (سایت‌ها)
۵.اکسن کردن سایت برای جواب
۶.گشتن در نتایج روی اولین صفحه موتور جستجو یا در صورت پیدا نکردن جواب عوض کردن پرس‌وجو.

سهم بازار موتورهای جستجو

در نمودارهای زیر می‌توانید ببینید کدام موتورهای جستجو در بین مردم بیشترین استفاده را دارند. داده‌ها از گزارشات Netmarketshare است.

درباره رایج‌ترین موتوهای جستجو و تاریخچه آ‌ن‌ها بیشتر بدانید.

چگونه پرس‌وجوهای سرچ را سطح بندی می‌کنیم؟

سه نوع از پرس‌وجوهای سرچ اینجا هست:
۱.پرس‌وجوهای سرچ پیمایشی
۲.پرس‌وجوهای سرچ اطلاعاتی
۳.پرس‌وجوهای سرچ تبادلی

پرس‌وجوهای سرچ پیمایشی

آن‌ها قصد جستجو برای برند یا وبسایت خاصی را ارائه می‌کنند. مردم تمایل دارد در موتورهای جستجو یوتیوب یا گوگل را تایپ کنند به جای اینکه از تاریخچه مرورگر یا بوکمارک‌ها استفاده کنند.

براساس نمونه مطالعاتی ما که در آن ۱.۶ میلیارد کلمه کلیدی را تحلیل کردیم، برندهایی همچون یوتیوب، فیسبوک و گوگل همراه سایر پرس وجوهای سرچ پیمایشی بالاترین حجم جستجو را دارند.

پرس‌وجوهای سرچ اطلاعاتی

زمانی ارسال می‌شوند که کابران در جستجوی اطلاعات هستنید. آن‌ها دنبال وبسایت خاصی برای راهنمایی یا پاسخ روی نحوه انجام کاری نیستند. برای مثال چطور پیتزا درست کنیم.

پرس‌وجوهای سرچ تبادلی

مقصود این نوع سرچ تبادل است. معمولا با یک نام محصول (نایک آیرماکس) یا دسته‌بندی (کفش ورزشی) همراه است. به علاوه، می‌توان آن را با کجا بخریم…قیمت… یا روشی مشابه نوشت.

تعداد زیادی پست وبلاگ در مورد چگونگی هدف قرار دادن یک شیوه پرس‌وجو جستجوی خاص وجود دارد. با این وجود، به دلیل محبوبیت روزافزون دستیارهای صوتی مثل سیری، گوگل نو یا الکسا ممکن است در آینده به این راحتی نباشد.

پرس وجوهای سرچ اطلاعاتی می‌تواند با بازکردن یک برنامه جدید یا ارائه یک گزینه برای خرید سریعا به تبادل تبدیل شود.

بروزرسانی صفحه نتایج موتورهای جستجو

قرار گرفتن در صفحه اول نتایج جستجوی ارگانیک خوب است. جز سه رتبه اول بودن عالی است. اما تنها یک برنده وجود دارد. درست است؟ یا این طور نیست؟ قضیه چشم‌انداز است.

وب سایت‌ها در سراسر جهان به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه بروز می‌شوند، … باشد، بعضی ها این طور نیستند اما آن یک مورد متفاوت است. مسئله این است که اینترنت هر روز رشد می‌کند. هنگامی که وب سایت‌ها و تغییرات جدید توسط موتور جستجو ایندکس می‌شوند، نتایج ارگانیک ممکن است تغییر کنند.

یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم الگوریتم گوگل است که همواره تغییر می‌کند. ترفندهای جزئی ممکن است اصلا کاری نکنند، یک بروزرسانی اساسی الگوریتم می‌تواند به قیمت یک زلزله تمام شود.

نکته حرفه‌ای: برای مشاهده تغییرات الگوریتم، در ردیاب نوسانات صفحه نتایج موتورهای جستجوی باید از ابزارهای آنلاین استفاده کنید تا بروز بمانید.

آنچه سعی داریم بگوییم این است که اگر یک روز شما برنده شوید، احتمالا رقبا روزی دیگر جای شما را خواهند گرفت و بالعکس.

در نمودار زیر شما می‌توانید اهمیت بالاترین رتبه در گوگل را بسته به توزیع نرخ کلیک ارگانیک برای ماه مه سال ۲۰۱۹ (براساس داده‌های Advanced Web Ranking) ببینید.

فیچرهای صفحه نتایج موتورهای جستجو

البته، رتبه اول مهم است. اما این روزها شما باید موقعیت صفر را در نظر بگیرید.

بیایید نگاهی به نتایج جستجوی نحوه پخت سیب زمینی بندازیم. اولین نتیجه یک خلاصه مشخص شده از گوگل همراه همه یا مهم‌ترین اطلاعات است. بنابراین نیازی به بررسی نتایج دیگر ندارید.

صفحه نتایج جستجوی گوگل فیچرهای بسیاری دارد (به آن خلاصه مفید نیز گفته می‌شود). چرا اهمیت دارند؟ وقتی کاربر صفحه نتایج جستجوی گوگل را می‌بیند، این خلاصه‌های مفید روی رفتار او تاثیر می‌گذارند. به عبارت دیگر، نتایج کلی سرچ ارگانیک ممکن است در همین قسمت مشاهده شود و در موارد زیادی، باعث کاهش نرخ کلیک می‌شود.
زیرا فیچرهای صفحه نتایج جستجوی گوگل جاذبه بصری بیشتری دارند و اغلب اطلاعات کافی فراهم می‌کنند. بنابراین کاربران گوگل روی نتایج دیگر کلیک نمی‌کنند یا فقط روی نتایج مشخص شده کلیک می‌کنند.

بعضی از خلاصه‌های غنی که شما در صفحه نتایج جستجوی گوگل خواهید دید:
 بخش برجسته
 جعبه جواب
 گردونه اسلاید (تصاویر، ویدئو، محشولات)
 پکیج تصویر
 پکیج نقشه
 فیچرهای پولی (گوگل ادز، پروازها، خرید روی گوگل)
 نمودار دانش
 داستان‌های برتر
 رویدادها
 سایت لینک

بخش سوم

سئوی داخل صفحه و فنی سئوی داخل صفحه و فنی

سئوی داخل صفحه دارای یک لیست بلند از کارهایی است که باید انجام شوند. چند سال پیش، عمدتا درباره متاتگ، عناوین و محتوای بیش از حد بهینه شده بود. اگر می‌خواهید در سال 2021 سئو یاد بگیرید، با مسائل مربوط به سئوی داخل صفحه آشناخواهید شد. اجازه دهید وارد بحث شویم.

 

الگوریتم‌های موتور جستجو راه درازی طی کرده‌اند و از زمانی که محتوا، عناوین و توضیحات برای دستیابی به رتبه‌های بالاتر در نتایج جستجو پر از کلمات کلیدی شده‌اند، پیچیده‌تر شدند.

اگر می‌خواهد سئو یاد بگیرید، نمی‌توانید به گذشته بچسبید. یکی از بزرگترین پیشرفت‌های موتورهای جستجو این است که آن‌ها فاکتورهای انسانی را در نظر می‌گیرند. به عبارت دیگر، مشارکت کاربر را.

فراموش نکنید که سئو درباره هدف قرار دادن آدم‌های واقعی است، نه فقط موتورهای جستجوگر.

متاتگ‌ها (Meta tags)

متاتگ‌ها بخشی از کد HTML هستند. آن‌ها محتوای وب‌سایت را توصیف می‌کنند. مهم‌ترین آن‌ها متا عنوان و متا توضیحات است.

آن‌ها از نظر فنی اهمیت چندانی ندارند.

متای عناوین و توضیحات همراه با کلمات کلیدی مستقیما تاثیری در رتبه‌بندی ندارد اما همچنان یک عامل روانی قوی روی نرخ کلیک و مشارکت کلی کاربر هستند. بنابراین هنوز برای سئو بسیار اهمیت دارند.

با بلاگرهایی که می‌گویند متا عنوان و توضیحات اصلا اهمیت ندارد خود را گیج نکنید. به عبارت دیگر، به یاد داشته باشید که الگوریتم گوگل عناوین و توضیحات را تغییر می‌دهد تا در صورت عدم تناسب کافی با رونوشت جستجو شده، ارتباط آن با جستجو نشان داده شود.
ابزارها و افزونه‌های بسیاری (مانند Yoast برای وردپرس) وجود دارد که محتوای شما را از نظر استفاده از کلمات کلیدی در متا عنوان، متا توضیحات، تیترها و چگالی کلی کلمه کلید، ویژگی‌های alt تصویر و موارد دیگر تجزیه و تحلیل می‌کنند.

این موارد جزئیات بسیاری را ارائه می‌دهد. اما زمانی که الگورتیم گوگل روی فاکتورهای انسانی تمرکز می‌کند به سختی می‌توانند آن را همراهمی کنند. اطمینان حاصل کنید که زمان ساخت متاتگ‌ها هم جنبه فنی و هم تجربه کاربری را در نظر داشته باشید.

چک لیست سئوی داخلی

بیایید با کارهایی که می‌توانید در وردپرس با هر سیستم مدیریت محتوای دیگری انجام دهید، شروع کنیم.

1.قبل از نوشتن بفهمید مردم چه چیزی را سرچ می‌کنند

آیا برنامه دارید درباره چیزی که مردم سرچ می‌کنند بنویسید؟ آیا مطمئن هستید که دیدگاه شما متفاوت و منحصربه‌فرد است؟ آیا می‌توانید ارزش افزوده جدیدی را برای موضوع ارائه دهید؟ زمان شما مناسب است؟
این‌ها سوالات اصلی برای قبل از شروع به نوشتن هستند. و مهم نیست که یک وبلاگ باشد یا صفحه فرود محصول. راه‌های زیادی برای فهمیدن وجود دارد. تحقیق کلمه کلیدی بخشی اجتناب ناپذیر از آن است. ما درباره چگونگی انجام تحقیق راجع به کلمه کلیدی در بخش پنجم صحبت می‌کنیم.

2. تگ‌های عنوان و تیترها

یک تگ عنوان، متا توضیحات و تیتر جذاب بسازید. چیزهایی که قبلا گفتیم را به خاطر داشته باشید، کلمه کلیدی اصلی متمرکز شما باید همچنان در آن‌ها وجود داشته باشد. بنابراین کاربران می‌دانند وب‌سایت شما درباره چیست. از متا توضیحات به عنوان یک فرصت عالی برای تاکید روی کال تو اکشن، استفاده کنید.

کاربران و موتورهای جستجو را متقاعد کنید که روی وبسایت شما کلیک کنند.

به مشارکت کاربر فکر کنید، بنابراین از کلمات بی‌کیفیت و کم‌ارزش بیش از حد استفاده نکنید. به رقبای خود فکر کنید، تحلیل کنید چه روشی برای آن‌ها جواب می‌دهد و استرا‌ژی شخصی خود را بسازید.

نکات کلیدی برای برچسب‌های عنوان و تیترها:

 اگر عنوان حداکثر ۷۰ کاراکتر و توضیحات متا حداکثر ۱۵۵ کلمه باشند، گوگل آن‌ها را نمایش می‌دهد. (بروز شده در مه ۲۰۱۹)
 اطمینان حاصل کنید که از ترکیب درست تیترها (<h1>, <h2>, <h3>) برای خوانایی و ساختار خوب استفاده می‌کنید.
 پیش نمایش نتایج جستجو را در ابزارهایی مانند شبیه ساز صفحه نتایج موتور جستجو (تصویر زیر)، با استفاده از افزونه‌های WordPress بررسی کنید.

3. از URL سئو پسند استفاده کنید

از استفاده از URL های اتوماتیک ساخته شده با ارقام و کاراکترها خودداری کنید.

www.example.com/2017/post318e7a349f6

از URL های مربوط به مطالب و عنوان آن استفاده کنید:

www.example.com/digital-marketing

اگر از WordPress استفاده می‌کنید، می توانید لینک‌های ثابت را در بخش تنظیمات> پیوندهای یکتا> نام نوشته درست کنید.

متخصصان SEO و وبلاگ نویسان می گویند URLهای کوتاه رتبه بهتری در گوگل دارند. ما فکر می‌کنیم این مسئله مربوط به تجربه کاربری است. البته، این بدان معنا نیست که URL بیست کلمه‌ای خوب است.

4. چند رسانه ای

آیا می‌خواهید بازدید کنندگان خود را درگیر کنید؟ از تصاویر، اینفوگرافیک، نمودار و ویدئو استفاده کنید. این موارد باعث کاهش نرخ پرس و افزایش تعامل می‌شوند. برخی چیزها باید به همان روش خوب قدیمی انجام شوند اما چند رسانه‌ای یک ضرورت است.

پخش ویدئو یکی از داغ‌ترین ترندهای بازاریابی طی چند سال گذشته بوده است. به علاوه، این‌ها مردم را راغب می‌کنند محتوای شما را لایک کرده، به اشتراک بگذارند یا اظهار نظر کنند.

نکات کلیدی برای چندرسانه‌ای:
 تصاویر را با استفاده از نام فایل‌های مربوطه (learn-seo.jpg)، ویژگی‌های alt تصویر و اندازه فایل بهینه کنید.
 چندرسانه‌ای تعاملی مانند ویدئو یا نمودار قرار دهید (دقت ویدئوهایی که از شبکه های اجتماعی در  سایت خود بارگذاری می کنید، کد Embed را جایگذاری کنید)
 زیرنویس را فراموش نکنید، بنابراین کلمات کلیدی مهم را از دست نمی‌دهید (خزنده‌های موتور جستجو نمی‌توانند ویدئو بخوانند).

5. لینک‌های داخلی و خارجی (Outbound and internal links)

استفاده از لینک‌های خارجی یک سیگنال مرتبط با موضوع شما را به گوگل می‌دهد. حتما به منابع مرتبط و معتبر لینک بدهید.
لینک‌های داخلی یک روش عالی برای تبلیغ سایر مقالات یا بخش‌های دیگر سایت شما هستند. این کار بازدید از آن‌ها را آسان‌تر کرده و منجر به تعامل بیشتر می‌شود. لینک‌های داخلی به ربات‌های گوگل کمک می‌کند تا ساختار وب‌سایت را درک کنند.

نکات کلیدی برای لینک‌های داخلی و خارجی:
 لینک‌های خارجی ممکن است مستقیما رتبه شما را بهبود نبخشند، اما همچنان بسیار توصیه می‌شوند.
 بسته به طول محتوا از دو الی سه لینک داخلی استفاده کنید.
 خزنده‌های موتور جستجو این لینک‌ها را اسکن می‌کنند، پس تقلب نکنید و مراقب لینک‌های خراب هم باشید.
 برای لینک‌های داخلی دنبال مدل خوشه‌ای موضوع باشید.

یکی از بهترین روش‌ها برای لینک داخلی محتوا این است که مدل خوشه‌ای موضوع را دنبال کنید.

برای اطلاع بیشتر در مورد انواع مدل های محتوایی می توانید مقاله معماری سایت را مرور کنید.

6. بگذارید مردم مشارکت کنند

محتوای عالی خودش را به اشتراک می‌گذارد. بله، در گذشته ممکن بود. مردم این روزها تنبل شده‌اند، بنابراین دکمه‌های اشتراک‌ گذاری باید همیشه روی وب‌سایت شما باشند. طبق گفته BuzzSumo، اشتراک‌ گذاری اجتماعی از سال ۲۰۱۵ به نصف کاهش یافته است.
علاوه بر فیسبوک، توئیتر یا لینکدین، شبکه‌های اجتماعی خاص و مرتبط با موضوع مانند Reddit ،Pinterest و بسیاری دیگر را در نظر بگیرید.

چک لیست فنی سئوی داخلی

می‌توانیم سئوی فنی را به عنوان بخشی از سئوی داخلی که بیشتر به موارد فنی می‌پردازد، دسته بندی کنیم. این مورد معمولا حداقل به برخی مهارت‌های توسعه دهندگی یا یک وب دولوپر نیاز دارد. اما زیاد نترسید، بسیار از کارها را به راحتی می‌توانید در وردپرس انجام دهید.
مهم‌ترین فاکتور‌های سئوی فنی که باید روی آن تمرکز کنید:

1. سرچ کنسول گوگل

اتصال سایت شما به سرچ کنسول گوگل (ابزارهای وبمستر سابق) یکی از پایه‌های سئو است. این کار به شما کمک می‌کند تا حضور و عملکرد خود را در جستجوی گوگل نظارت و حفظ کنید.
کنسول جستجو به شما کمک می‌کند تا رتبه کلیدواژه، نرخ خروج از سایت، مجازات‌های احتمالی گوگل و تعداد زیادی داده مفید دیگر را برای سئوی فنی، تجزیه و تحلیل کنید.

سایر ویژگی‌ها از جمله قابلیت استفاده از موبایل، انتخاب چیزی که می‌خواهید یا نمی‌خواهید ایندکس شود، خطاهای سایت، خطاهای داده‌ ساختاری و لینک‌ها است.

نکات کلیدی:

 هر کدام از ویژگی‌ها (در وب‌سایت) باید برای استفاده از فیچر کنسول جستجو، تایید شوند.
 بااستفاده از گوگل آنالیتیکس به سرچ کنسول گوگل وصل شوید.

2. سرعت وب‌سایت

سرعت وب‌سایت یکی از فاکتورهای رتبه‌بندی است. بنابراین همیشه باید برای بهبودی آن هدفمند باشید. مشخص است که پنجاه درصد از کاربران وب انتظار دارند یک سایت در دو ثانیه یا کمتر از آن لود شود. اگر در سه ثانیه لود نشود، آن‌‌جا را ترک می‌کنند.

نکات کلیدی:
 سرعت را در PageSpeed Insights تست کنید.
 تصاویر را بهینه سازی کنید. فشرده سازی GZIP و HTML و کوچک سازی JS و CSS را فعال کرده و سعی کنید زمان پاسخگویی سرور را کاهش دهید.
 هاست وب باکیفیت نقش بزرگی در سرعت وب سایت دارد. بنابراین حتما یک ارائه دهنده قابل اعتماد انتخاب کنید.

 

3. بهینه‌سازی موبایل

بهینه‌سازی موبایل یک ضرورت است. دنبال در حال جابجایی از دسکتاپ به موبایل است. در واقع، اداره یک وب‌سایت که برای موبایل بهینه نشده است تاثیر منفی روی رتبه‌بندی شما خواهد داشت.
گوگل در ماه مارس ۲۰۱۸ از اولین ایندکس کردن موبایل رونمایی کرد. اولین ایندکس کردن موبایل به معنای این است که بزودی گوگل از نسخه موبایل وب‌سایت شما برای ایندکس کردن و رتبه‌بندی استفاده می‌کند.

نکات کلیدی:

 در یک تست موبایل فرندلی، ریسپانسیو بودن وب‌سایت خود را تست کنید.
 روی رتبه کلید‌واژه خود را در نتایج جستجوی موبایل نظارت کنید.
 مطمئن شوید که نسخه موبایل وب‌سایت شما بهترین عملکرد خود را دارد.

شما می‌توانید AMP (شتاب صفحات موبایل) را نیز در نظر بگیرید. یک کد HTML با امکانات سفارشی است که امکان ارائه سریع‌تر محتوای پایدار را فراهم می‌کند. در سال ۲۰۱۷، این کار یکی از پروژه‌های اصلی جستجوی موبایل بود. بعدها خواهیم دید که آیا آینده‌ای دارد یا خیر.

4. نقشه سایت

یک نقشه سایت به موتورهای جستجو کمک کی‌کند تا در محتوای شما بخزند. این فایلی است که همه بخش‌های وب‌سایت در آن ذکر شده است. داشتن یکی از این نقشه‌ها زمانی که در حال اداره یک وب‌سایت بزرگ با ساختار پیچیده هستید یا از محتوای رسانه‌ای غنی استفاده می‌کنید، خوب است.

داشتن نقشه سایت به معنای بهبود رتبه‌ نیست. طبق گفته گوگل، این یک مزیت است اما هرگز برای نداشتن آن مجازات نمی‌شوید.

نکات کلیدی:

 همه وب‌سایت‌ها به نقشه سایت نیاز ندارند.
 به جز نقشه سایت XML انواع بیشتری از نقشه سایت وجود دارد.
 نقشه سایت نباید حاوی بیش از پنجاه هزار URL باشد و حجم آن نمی‌تواند از پنجاه مگابایت تجاوز کند.
 نقشه سایت را در فهرست اصلی وب‌سایت قرار دهید:

3. از URL سئو پسند استفاده کنید

5. فایل Robots.txt

Robots.txt فایلی است که به خزنده‌ها می‌گوید نمی‌خواهید به کدام بخش وب‌سایت دسترسی داشته باشند. در https://example.com/robots.txt قرار دارد و عمومی است.
وقتی نمی‌خواهید برخی اسکریپت‌ها، پرونده‌ها یا تصاویر غیرضروری فهرست شوند، کارایی دارد.

سینتیکس robots.txt:

(User-agent: * (e.g. Googlebot

(Disallow: / (e.g. /images/pizza.png

نکات کلیدی:

 از این فایل برای مخفی کردن محتوا از موتورهای جستجو استفاده نکنید.
 خزنده‌ها یا بدافزارها نباید قادر به نقض robots.txt باشند.

ترفندهای بیشتر سئوی فنی

ترفندهای سئوی بسیاری برای افزایش کارایی وب‌سایت شما وجود دارند. اول از همه، با تجزیه و تجلیل وضعیت فعلی شروع می‌کنیم. به شما کمک می‌کند تا فرصت‌ها را پیدا کنید.

SEOSiteCheckup یک ابزار عالی برای تجزیه و تحلیل سئوی داخلی است. می‌توانید روزی یک URL را تحلیل کرده و PDF گزارش را بدون نیاز به ثبت‌نام دانلود کنید.

گوگل تگ منیجر (Google Tag Manager) را برای مدیریت پیشرفته برچسب‌ها تنظیم کنید، بنابراین نیازی به کمک گرفتن از توسعه دهندگان وب ندارید.

HTTPS در برابر HTTP: در سال ۲۰۱۴، گوگل اعلام كرد كه آنها رتبه وب سایت‌های HTTPS / SSL را ارتقا می دهند. امروز، ما می دانیم که این کار یک فاکتور رتبه‌بندی سبک وزن است که در درصد کمی از پرس‌وجو‌های جستجو تاثیر دارد.

با این حال، امنیت یک فاکتور روانی قوی است. مثلا گوگل کروم، وب‌سایتی را که بدون SSL رمزگذاری شده باشد را ناامن تلقی می‌کند. این اتفاق بر تعامل کاربر تاثیر می‌گذارد.


کانونی کردن URL/IP: کانونی کردن IP زمانی مهم است که یک وب‌سایت تحت آدرس IP و نام دامنه خود ایندکس شود. کانونی کردن URL به این معناست که:

https://example.com و /https://www.example.com باید به یک URL تبدیل شوند.

بخش چهارم

تولید محتوا و سئو؛ برای ادامه مقاله، لطفا این لینک را دنبال کنید…