ارتباط لینک ها در سئو

7 نوع از ارتباط لینک ها و نتایج گوگل در سئو

7 نوع از ارتباط لینک ها و نتایج گوگل در سئو

لینک ها در سئو (SEO) اهمیت بسیار زیادی دارند.
بیشتر دیجیتال مارکترها و وب مسترها دقت دارند که لینک ها در وب سایت هایشان یک فاکتور کلیدی محسوب می شود. گوگل – و سایر موتورهای جستجو – از این لینک ها و نحوه ارتباط شان با هم برای رتبه بندی صفحات وب در نتایج جستجو استفاده می کنند. هرچه تعداد صفحات بیشتری جمع شود ، شانس ثبت نام صفحه در نتایج جستجو بالاتر است.

این قسمت محبوبیت الگوریتم گوگل را نشان می دهد که در ساختار کلی الگوریتم PageRank شرح داده شده است. اما گوگل برای محبوبیت این لینک ها متوقف نمی شود. آنها تعدادی روش هوشمندانه برای استفاده از لینک ها برای تعیین ارتباط و قدرت سایت ها  مشخص کرده اند – یعنی این صفحه در مورد چیست و آیا پاسخی مطمئن برای پرس و جوی جستجو کاربر ارائه می دهد؟

برای رتبه‌بندی در گوگل، این تنها تعداد آرا نیست که شما از صفحات مشهور دریافت می‌کنید، بلکه ارتباط و قدرت آن لینک ها نیز مهم است.

مدیران گوگل ممکن است از اصطلاحات پیچیده صحبت کنند، اما تعدادی از روش‌های ساده برای بهره‌برداری از این استراتژی‌ها برای رتبه‌بندی مناسب‌تر را ارائه کرده است.

1. انکر تکست (Anchor text)

در شروع فعالیت، الگوریتم PageRank  که شیوه کار آن نتایج موتورهای جستجو را تغییر می داد، می توان این گونه اظهارنظر کرد که:

“اگرچه انکر تکست ممکن است با اصطلاحات و کلمات جستجوشده مطابقت نداشته باشد، اما ممکن است به اسنادی که به عناوین یا بک لینک با اصطلاحات جستجو شده مطابقت داشته باشد، اشاره کرد. این سند به عنوان یک امتیاز در نظر گرفته می شود.”

به طور خلاصه ، اگر صفحه ای با استفاده از انکر تکست “پیتزا قارچ” لینک بخورد، احتمالاً صفحه موردنظر درباره پیتزا – و شاید قارچ صحبت کرده باشد.
اگر بسیاری از صفحات با استفاده از تغییرات “پیتزا” – به عنوان مثال رستوران پیتزا، تحویل پیتزا، پیتزا فرشته به شما لینک بخورد – گوگل می تواند این مورد را به عنوان یک امتیاز برای رتبه بندی قوی ببیند.
(در حقیقت، این تأثیر آنقدر قدرتمند است، که اگر “پیتزا قارچ” را در تهران جستجو کنید می بینید، هدف ما مشاهده لینک با رتبه بالا در صفحه اول می باشد.)

انکر تکست

نحوه استفاده از انکرتکست برای SEO:

از انکر تکست ها می توان به صورت مختلفی استفاده کرد؛ اما باید دقت کرد کدام روش صحیح است. ما اینجا 3 روش به شما معرفی می کنیم:

انکر تکست

1. از انکرتکست توصیفی (و جستجو شونده) استفاده کنید که صفحه شما را توصیف می کند.
2. از انکر تکست دهی عمومی و دور از موضوع اجتناب کنید.
3. انکر تکست را کوتاه نگه دارید و بیشتر از چند کلمه استفاده نکنید.

در حالی که برخی مدیران Google درباره نادیده گرفتن لینک ها با  انکر تکست بی ربط بحث می کنند، سایر متخصصان مطرح سئو در جهان پیشنهاد می کنند متن دیگری را که متن آن انکر تکست است، برای متن اضافی جستجو کنید، بنابراین این وضعیت را بخاطر بسپارید.

برای احتیاط: در حالی که بهینه سازی انکر تکست شما خوب است، بسیاری از جستجوگرها در طول سال ها مشاهده کرده اند که بیش از حد یک چیز خوب می تواند به شما آسیب برساند. انکر تکست رایج در وب به طور طبیعی متنوع است.
انکر تکست را در سایت Moz در صفحه Domain Authority، که در اینجا با استفاده از Link Explorer نشان داده شده است ، بررسی کنید.

دامین اتوریتی

بهینه سازی بیش از حد می تواند سایت شما را برای گوگل مشکوک کند، و بسیاری از متخصصان SEO انکر تکست را برای رتبه بندی بهتر توصیه می کنند. در نتیجه شما با احتیاط پیش روید و همیشه وضعیت رتبه انکر تکست خود را با ابزارهای سئو آنالیز کنید.

2. قدرت و اقتدار صفحه

در اوایل گوگل صفحات را به گونه ای دیگر رتبه بندی می کرد،  اما چندی نگذشت که لری پیج صفحات را بر اساس میزان جذابیت برای مخاطب رتبه بندی کرد. الگوریتم Hilltop نحوه رتبه بندی صفحات را به کلی تغییر و بهبود داد.این کار را با جستجوی صفحات “تخصصی” مرتبط با آن‌ها، انجام داد.

authority pages
صفحه تخصصی صفحه ای است که به بسیاری از صفحات موضوعی مرتبط دیگر به صفحه لینک داده اند. اگر صفحه ای از چندین صفحه حرفه ای دیگر لینک گرفته باشد، آنگاه به عنوان یک رتبه برتر در آن موضوع در نظر گرفته می شود و ممکن است رتبه بالاتری داشته باشد.

مفهوم مشابه با استفاده از صفحات “قدرتمند” و “با اعتبار” توسط جان کلینبرگ، استاد کرنل با کمک های بلاعوض از گوگل و سایر موتورهای جستجو ارائه شد. کلینبرگ توضیح می دهد:

” … یک صفحه خوب، صفحه‌ای است که به بسیاری از مقالات خوب اشاره می‌کند؛ یک صفحه مرجع صفحه‌ای است که به صفحات مرتبطی لینک های بسیاری گرفته است.”

در حالی که ما نمی توانیم میزان استفاده از این مفاهیم را امروزه بدانیم، گوگل الگوریتم Hilltop را در سال 2003 کشف کرد.

نحوه استفاده از صفحات  با قدرت Authority برای SEO:

یک تمرین مشترک از سازندگان لینک های امروز این است که لینک‌های “صفحات منابع” را جستجو کنند. اینها اساسا صفحات تخصصی هستند که به سایت‌های مفید در اطراف یک موضوع لینک می‌دهند. امتیاز دهی به این صفحات اغلب می‌تواند به شما در یک متن کمک کند.

3. پیمایش معقول و منطقی (با عقل جور در میاد)

تمام پیوندها یا لینک دهی ها برابر نیستند.
ایده‌ای که پشت ثبت گشت و گدار منطقی گوگل وجود دارد این است که لینک‌های خاصی در یک صفحه از بقیه مهم‌تر هستند و در نتیجه باعث افزایش وزن می‌شوند. نمونه‌هایی از پیوندهای مهم دیگر عبارتند از:

• لینک های برجسته، بالاتر در HTML
• پیوندهای موضوعی مرتبط، هم مربوط به منبع سند و هم سند هدف.

پیوندهای کم اهمیت تر شامل موارد زیر هستند:

• “شرایط استفاده از خدمات” و لینک پایین صفحه
• تبلیغات بنری
• پیوندهای نامربوط به سند

از آنجا که ارتباط مهم به احتمال زیاد توسط یک “گشت و گدار منطقی” کلیک می‌شود، یک لینک مربوطه به طور روزانه می‌تواند وزن بیشتری نسبت به یک موضوع خاموش داشته باشد.

زمانی که یک خوشه موضوعی مرتبط با سند منبع مرتبط به یک خوشه موضوعی مرتبط با سند هدف است، این لینک احتمال بیشتری برای انتخاب شدن دارد. تا این که خوشه موضوعی مرتبط با سند منبع ارتباطی با خوشه موضوعی مرتبط با سند هدف ارتباطی نداشته باشد.

reasonable-surfer

نحوه استفاده از پیمایش معقول برای SEO:

نکته اصلی در اعمال نفوذ پیمایش معقول برای SEO ساده است: برای بدست آوردن لینک هایی که احتمال کلیک بیشتر دارند ، اقدام کنید.

این بدان معناست که شما نه تنها از گرفتن لینک از منابع برجسته صفحات پر ترافیک بهره مند می شوید بلکه هرچه پیوند به موضوع صفحه میزبان مرتبط تر باشد، سود بیشتری نیز می تواند ببرید.
هیچ یک از موضوعات / انکر تکست صفحه نباید دقیقاً مطابقت داشته باشند، اما در صورتی که در همان ارتباط کلی باشند، کمک کننده هستند. برای مثال، اگر در حال نوشتن درباره “بیس بال” هستید، با متن اصلی مرتبط از صفحات مربوط به ورزش، تجهیزات، ورزش‌کاران، آموزش، ورزش، گردشگری و غیره ارتباط داشته باشید، همه می‌توانند به ارتقای رتبه بالاتر از لینک‌های مرتبط کمک کنند.

4. Page Rank حساس به موضوع

با وجود شایعات معکوس، PageRank در Google بسیار عالی است. از فناوری PageRank می توان برای توزیع انواع سیگنال های مختلف رتبه بندی در سرتاسر فهرست جستجو استفاده کرد. در حالی که رایج ترین نمونه ها محبوبیت و مورد اعتماد است. سیگنال دیگر ارتباط موضوعی است،.
مفهوم اصلی با گروه بندی “seed pages” بر اساس موضوع (به عنوان مثال، بخش سیاست روزنامه نیویورک تایمز) کار می کند. هر لینکی که از این صفحات خارج می شود مقدار کمی از PageRank حساس به موضوع را منتقل می کند، که از طریق مجموعه بعدی لینک ها و غیره منتقل می شود.

Topic-sensitive PageRank

در مثال بالا، 2 صفحه یکسان “فوتبال” را هدف قرار می دهند. هر دوی این ها تعداد پیوندهای یکسانی دارند اما اولین مورد دارای صفحه پیوند حساس تر از صفحه پیوند ورزش مرتبط است. از این رو ، رتبه بالاتری دارد.

چگونه می توان از PageRank برای SEO بهره برد تا موضوع را حساس کنیم:

مفهوم ساده است. هنگام به دست آوردن پیوند، سعی کنید از صفحاتی که تقریباً در همان موضوعی هستند که می خواهید برای آنها رتبه بندی کنید، پیوند بدست آورید. همچنین، از صفحاتی که خودشان با صفحات معتبر در همین موضوع در ارتباط هستند، لینک بگیرید.

5. نمایه سازی مبتنی بر عبارات

نمایه سازی مبتنی بر عبارات می تواند یک مفهوم سخت برای SEO باشد.

آنچه برای درک این موضوع مهم است که نمایه سازی مبتنی بر عبارت به موتورهای جستجوگر اجازه می دهد تا با جستجوی عبارات مرتبط در هر دو صفحه منبع و هدف، ارتباط هر لینک را بدست آورند. هرچه عبارات مرتبط تر باشد، رتبه بالاتر قرار می گیرد.

در مثال زیر ، صفحه اول با انکر تکست “رئیس جمهور ایالات متحده” ممکن است حجم بیشتری داشته باشد زیرا این صفحه همچنین شامل چندین عبارت دیگر است که مربوط به “رئیس جمهور ایالات متحده” و “جان آدامز” است.

Phrase-based indexing
علاوه بر رتبه بندی اسناد بر اساس مهمترین لینک ها، نمایه سازی مبتنی بر عبارت به موتورهای جستجوگر اجازه می دهد تا لینک های کمتری را نیز در نظر بگیرند، از جمله:

1. تخفیف پیوندهای مربوط به اسپم و خارج از موضوع: به عنوان مثال، لینک اسپم تزریق شده به یک سایت قمار از صفحه ای در مورد دستور العمل های کوکی، بر اساس ارتباط، نمره بسیار کمتری از نتایج خارج از بحث کسب می کند و حجم کمتری نیز به همراه خواهد داشت.

2. مبارزه با “Google Bombing“: برای کسانی که به یاد دارند، بمباران گوگل هنر رتبه بندی یک صفحه به شدت برای عبارات خنده دار یا با انگیزه سیاسی است که با “بمباران” آن با لینک های انکرتکستی، غالباً مربوط به خود صفحه نیست.

نمایه سازی مبتنی بر عبارات می تواند با به ثمر رساندن پیوندها برای ارتباط با متن واقعی در صفحه ، Google Bombing را متوقف کند. به این ترتیب لینک های بی ربط می توانند تخفیف بگیرند.

نحوه استفاده از عبارات مبتنی بر SEO:

گذشته از انکرتکست و موضوع / اعتبار عمومی یک صفحه، جستجوی پیوندها از صفحه هایی با عبارات مرتبط کمک می کند.
به خصوص برای جستجوگرها و لینک های داخلی درصورتی که صفحات خود را بهینه کرده و به خودتان پیوند دهید، بسیار مفید است. برخی از افراد از کلمات کلیدی LSI برای بهینه سازی در صفحه استفاده می کنند ، اما شواهدی مبنی بر اینکه این حالت به SEO کمک می کند مورد اختلاف است.

بررسی کلمات کلیدی به طور معمول یک نقطه شروع برای شناسایی کلمات کلیدی مرتبط ارائه می دهد. در زیر عبارات نزدیک به “بهترین ابزارهای سئو” با استفاده از ابزار Keyword Explorer آمده است.

Keyword Explorer
6. ارتباط متقابل محلی

ارتباط متقابل محلی به یک مفهوم رتبه بندی گفته می شود که نتایج جستجو را با استفاده از اندازه گیری، میزان دسترسی هر صفحه توسط همه صفحات دیگر تغییر می دهد.
به عبارت ساده تر، هنگامی که یک صفحه از تعدادی از نتایج رتبه های بالا مرتبط است، به احتمال زیاد به صفحه ای با پیوندهای کمتری از همان مجموعه نتایج مرتبط است.
این امر همچنین در مورد انواع پیوندهایی که باید به دنبال آن باشید، تأکید می کند: صفحاتی که قبلاً برای هدف مورد نظر شما رتبه بالایی دارند.

Local inter-connectivity

نحوه استفاده از ارتباط محلی برای SEO:

یکی از ساده ترین راه های رتبه بندی، بدست آوردن پیوندهای موضوعی مرتبط از سایت هایی است که قبلاً برای اصطلاح مورد نظر خود رتبه بندی می کنند.
اکثر اوقات، بدست آوردن نتایج پیوندها از صفحه 1 بسیار دشوار است، بنابراین جستجوی پیوندهایی که:
• برای تغییر در شرایط هدف خود رتبه بندی کنید
• بیشتر در صفحات نتایج Google قرار دارد
• برای شرایط متفاوت، اما مرتبط و موضوعی، رتبه خوبی کسب کنید

7. سؤال طلایی

اگر مفاهیم فوق پیچیده به نظر می رسند، خبر خوب این است که هنگام تلاش برای ایجاد لینک به سایت خود، مجبور نیستید واقعاً مفاهیم فوق را درک کنید.
برای درک اینکه آیا لینکی به سایت شما مربوط می شود، به سادگی سؤال طلایی ساخت لینک را از خود بپرسید: آیا این لینک بازدید کنندگان مشغول و دارای مهارت بالایی را به وب سایت من وارد می کند؟
نتیجه سؤال طلایی دقیقاً همان چیزی است که مهندسان گوگل در هنگام ارزیابی لینک ها سعی در تعیین آنها دارند، بنابراین می توانید بدون درک الگوریتم های واقعی به نتیجه نهایی برسید.

نحوه استفاده از سؤال طلایی مناسب برای SEO:

مهمتر از همه ، سعی کنید لینک هایی بسازید که بازدیدکنندگان با ارزش و پر بازدید را به سایت شما وارد کنند.
اگر به بازدید کنندگان پیوندی علاقه ندارید، چرا باید Google به این پیوند اهمیت زیادی دهد؟

The golden question
نکاتی درباره SEO برای پیوندهای مرتبط با موضع

این ایده ها را هنگام فکر کردن در مورد پیوندها برای SEO در نظر بگیرید:

1. از متن های انکر تکستی خوب و توصیفی برای لینک های خود استفاده کنید. این امر در مورد لینک های داخلی، نتایج به سایت های دیگر و لینک هایی که از سایت های خارجی غیر مغرضانه جستجو می کنید صدق می کند.

2. به دنبال روابط از سایت های معتبر و دارای اهمیت موضوعی باشید. این سایت ها شامل سایت هایی می شوند که برای کلمات کلیدی هدف مورد نظر شما و صفحات “متخصص” که به بسیاری از سایتهای معتبر لینک دارند، رتبه بندی می شوند.

3. به دنبال لینک از صفحات مربوطه باشید. این مورد شامل بررسی عنوان، بدنه، عبارات مرتبط و هدف صفحه برای اطمینان از ارتباط آن با موضوع هدف شما است.

4. به دنبال لینک هایی باشید که افراد به احتمال زیاد روی آن کلیک کنند. لینک ایده‌آل معمولا هر دو به صورت موضوعی مرتبط و در موقعیت برجسته‌ای قرار می‌گیرد.

5. از انکر تکست عمومی یا غیر توصیفی جلوگیری کنید.

6. از بهینه سازی بیش از حد لینک های خود جلوگیری کنید. این مورد شامل استفاده مکرر از متن انکر تکست مطابقت و عامل جذابیت کلمات کلیدی است.

7. از ایجاد لینک های فریب کارانه دوری کنید.

در نهایت سعی کنید با کیفیت بالا، به طور روزانه با محتوای مرتبط، ارتباط خود را با سایت خود جلب کنید و  کاربر هدفمند جذب کنید.

بهترین نکات شما در مورد لینک های موضوعی مرتبط چیست؟ در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.