چگونه اکسپلور اینستاگرام را مدیریت کنیم؟

چگونه اکسپلور اینستاگرام را مدیریت کنیم؟

اینستاگرام بخشی به نام صفحه اکسپلور دارد که درون آن تصاویر و ویدیوها با توجه به نحوه استفاده شما از این شبکه اجتماعی به نمایش گذاشته می‌شوند. در این مطلب مدیریت اکسپلور اینستاگرام را به شما آموزش می‌دهیم.

بسیاری از اینفلوئنسرها و برندها در تلاش برای نمایش محتوای خود در صفحه اکسپلور اینستاگرام هستند تا مخاطبین آن‌ها افزایش پیدا کند. این صفحه از بخش‌های مختلفی تشکیل شده و در بالای آن گزینه‌های مخصوص IGTV ،Shop و موضوعات مختلف به چشم می‌خورند.

اکسپلور اینستاگرام
اکسپلور اینستاگرام

اینستاگرام در سال‌های اخیر تلاش زیادی کرده تا محتوای درون این صفحه مطابق میل و خواسته کاربران باشد و با توجه به نحوه استفاده آن‌ها از این شبکه اجتماعی، محتوای مناسبی را به نمایش بگذارد. ما در این مطلب قصد داریم نحوه مدیریت اکسپلور اینستاگرام را آموزش دهیم و برای این کار شما را با نحوه کار این صفحه و همچنین چگونگی تغییر آن آشنا می‌کنیم.

صفحه اکسپلور اینستاگرام چگونه کار می‌کند؟

اینستاگرام چندین وقت پیش جزئیاتی درباره نحوه انتخاب پست‌ها در صفحه اکسپلور منتشر و ما را بیشتر با آن آشنا کرد. طبق اعلام این شبکه اجتماعی، محتوا پیش از اینکه در سیستم‌های توصیه اکسپلور قرار بگیرند، یک فرآیند دو مرحله‌ای را پشت سر می‌گذارند. در مرحله اول کاندیدها تولید می‌شوند و در مرحله دوم رتبه‌بندی می‌شوند. در این فرآیندها یادگیری ماشینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اینستاگرام در هنگام تهیه محتوای صفحه اکسپلور، از حساب‌هایی که از قبل با آن‌ها در ارتباط بوده‌اید یا حساب‌های «Seed» استفاده می‌کند. این حساب‌ها توسط این شبکه اجتماعی مورد تحلیل قرار می‌گیرند و اینستاگرام حساب‌های مشابه با آن‌ها و حساب‌هایی که می‌توانند برای شما جذاب باشند را شناسایی می‌کند.

در آخرین بخش این مرحله، اینستاگرام از حساب‌های Seed و حساب‌های مشابه با آن برای پیدا کردن محتوای پست شده توسط آن‌ها استفاده می‌کند. مرحله تولید کاندید در مثال زیر به نمایش گذاشته شده است:

پیداکردن محتوای پست شده
پیداکردن محتوای پست شده

نتیجه نهایی این مرحله، دستیابی به ده‌ها هزار محتوای واجد شرایط یا کاندید برای یک کاربر اینستاگرام است. این شبکه اجتماعی از میان این نمونه‌ها، ۵۰۰ مورد را انتخاب کرده و آن‌ها را وارد مرحله دوم می‌کند.

مرحله نهایی برای انتخاب محتوای مناسب صفحه اکسپلور اینستاگرام شامل زیرساخت سه مرحله‌ای رتبه‌بندی می‌شود که ۵۰۰ محتوا را به ۱۵۰، سپس ۵۰ و در نهایت ۲۵ مورد کاهش می‌دهد تا کاربران به با کیفیت‌ترین و مرتبط‌ترین کاندیدها دسترسی پیدا کنند.

۲۵ کاندید نهایی پست‌هایی هستند که شما در صفحه اول اکسپلور مشاهده می‌کنید. اینستاگرام درباره انتخاب محتوای نهایی اعلام کرده:

«ما اقدامات افراد در برابر هر کدام از فایل‌های رسانه‌ای را پیش‌بینی می‌کنیم که می‌تواند شامل لایک کردن یا ذخیره آن‌ها یا اقدامات منفی مانند «مشاهده کمتر پست‌های مشابه آن» باشد. ما برای پیش‌بینی این موارد از شبکه عصبی چند منظوره چند برچسب (MTML) استفاده می‌کنیم. الگوریتم یادگیری ماشینی پرسپترون چند لایه مشترک به ما اجازه می‌دهد که سیگنال‌های مشترک از اقدامات مختلف را دریافت کنیم.»

اینستاگرام از یک فرمول خاص برای پیش‌بینی اقدامات کاربران در برابر پست‌ها استفاده می‌کند. میزان برتری هر اقدام برای تشخیص مرتبط بودن محتوا، وزن می‌شود. برای مثال اگر وزن ذخیره پست بالاتر از لایک آن باشد، یک پست با میزان ذخیره بالاتر به عنوان مرتبط‌تر در نظر گرفته می‌شود. اینستاگرام درباره نحوه وزن کردن سیگنال‌های کاربر اطلاعاتی منتشر نکرده است.

مدیریت اکسپلور اینستاگرام
مدیریت اکسپلور اینستاگرام

با توجه به تمام موارد، پست‌هایی که لایک یا ذخیره می‌کنید و همچنین حساب‌هایی که دنبال می‌کنید، در محتوای صفحه اکسپلور اینستاگرام نقش دارند و تغییر در آن‌ها به معنای تغییر در محتوای این صفحه خواهد بود. حالا که با نحوه نمایش پست‌ها در صفحه اکسپلور آشنا شدیم، می‌توانیم به سراغ پاسخ سوال چگونه صفحه اینستاگرام را تغییر دهیم، برویم.

مدیریت اکسپلور اینستاگرام و پنهان کردن پست‌ها

شاید ویدیوها یا تصاویری که در صفحه اکسپلور اینستاگرام به نمایش گذاشته می‌شوند، مورد علاقه شما نباشند و بخواهید دیگر پست‌های مشابه آن را نبینید. برای مدیریت اکسپلور اینستاگرام چندین راه حل وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

الگوریتم را تنظیم کنید

زمانی که در صفحه اکسپلور قرار دارید و تصویری را می‌بینید که علاقه‌ای به آن ندارید، آن را انتخاب کنید. در پایین این پست یک توضیح کوتاه درباره علت نمایش این پست به چشمتان می‌خورد که می‌توانید با توجه به آن، نحوه استفاده از این شبکه اجتماعی را تغییر دهید، برای مثال حساب‌های مرتبط با چنین پست‌های را دنبال یا لایک نکنید تا در آینده دوباره در برابرتان قرار نگیرند.

دلیل پست های نمایش داده شده
دلیل پست های نمایش داده شده

زمانی که داخل یک پست قرار دارید، گزینه سه نقطه در بالای آن را لمس کنید تا یک منوی جدید باز شود. در این منو چندین گزینه به چشمتان می‌خورد که یکی از آن‌ها «Not Interested» است که نشان می‌دهد علاقه‌ای به این نوع پست ندارید.

تنظیمات اکسپلور اینستاگرام
تنظیمات اکسپلور اینستاگرام

بطور دقیق نحوه تأثیر انتخاب این گزینه روی اصلاح صفحه اکسپلور اینستاگرام مشخص نیست، با این حال امتحان کردن آن ضرری ندارد و پس از گذشت مدتی، دیگر شاهد نمایش چنین پست‌هایی در این صفحه نخواهید بود، هرچند شماری از کاربران چنین موضوعی را تضمین شده نمی‌دانند.

هشتگ‌ها را فالو یا آنفالو کنید

هشتگ های اینستاگرام
هشتگ های اینستاگرام

شما علاوه بر فالو کردن حساب‌های اینستاگرام، در این شبکه اجتماعی می‌توانید هشتگ‌ها را نیز دنبال کنید. اگر می‌خواهید بیشتر به محتوای مورد علاقه خود در صفحه اکسپلور دسترسی پیدا کنید، هشتگ موردنظر آن را فالو کنید و اگر پس از فالو یک هشتگ شاهد نمایش محتوای نامناسبی در این صفحه بودید، می‌توانید آن را آنفالو کنید.

با دو اقدام بالا امکان مدیریت اکسپلور اینستاگرام وجود دارد و احتمالا پس از چند روز کمتر پست‌های نامناسب در برابرتان قرار می‌گیرند، البته با اقدامات بالا می‌توانید بجای پنهان کردن پست‌ها، مواردی که بیشتر به آن‌ها علاقه دارید را بیشتر ببینید.

پست‌های درون صفحه اکسپلور با توجه به حساب‌ها و هشتگ‌هایی که فالو می‌کنید و همچنین پست‌هایی که لایک و ذخیره می‌کنید به نمایش گذاشته می‌شوند و اگر مورد علاقه شما نبودند، می‌توانید چنین موضوعی را به الگوریتم اینستاگرام اطلاع دهید تا در فیلتر پست‌های آینده چنین موضوعی را مدنظر قرار دهد.

در نهایت باید به این نکته توجه کنید که امکان غیرفعال کردن اکسپلور وجود ندارد، چرا که یکی از بخش‌های اصلی این شبکه اجتماعی محسوب می‌شود.