ارتباط سئو با برندینگ

ارتباط سئو با برندینگ

قبل از درس قبلی شما با برند آشنا شده بودید (درس اول امروز) و در درس دوم هم با جایگاه برندینگ در سئو کاملا آشنا شدید. ما مطمئن هستیم شما اکنون با سئو بر اساس برند موافق هستید. طوری که آینده کسب و کارتان را در اعتبار نزد مشتری ببینید. اکنون وقتش رسیده به چند پرسش پاسخ دهیم. سئو و رابطه ای که با برندینگ دارد.

سئو و برندینگ

دقیقا همان چیزی که به آن نیاز دارید
سراغ یک دیجیتال مارکتر (Digital Marketer) یا بازاریاب آنلاین بروید و بخواهید به شما راه های خوبی برای گرفتن مشتری از طریق سایت پیشنهاد دهد. خب قطعا روش های زیادی به شما پیشنهاد می کند، از تبلیغات گرفته تا بازاریابی به روش های مختلف و همینطور سئو. اما چیزی که شما باید زمان خود را معطوف به آن کرده و هزینه خود را برای آن صرف کنید چیست؟
از آنجایی که هیچ کسب و کاری مشابه ندارد و هیچکدام مثل دیگری نیست، پس مشاوره ای که احتمالا دریافت می کنید می تواند با مشاوره های دیگر تفاوت داشته باشد. اما شاید دنبال یک گزینه ایده آل باشید که به شما کمک کند فروش خود را برای سایت تامین کنید آن چیزی نیست
جز سئو و
مهمترین چیزی که می تواند با سئو درآمیخته شود برند است.
ما قبلا در این مورد صحبت کردیم و گفتیم چرا به برند نیاز دارید. اینجا می خواهیم در مورد چیزهایی صحبت کنیم که برند با خودش به سئو می آورد.

اقتدار Authority

یکی از اصلی ترین دلایل بهتر بودن ادغام سئو با برندینگ اینست که اقتدار سایت را به شدت افزایش می دهد. کاری که لازم است انجام دهید اینست که برند خود را وارد جریان سئوی سایت کنید. گوگل به برندها علاقه دارد و اگر شما و رقیب تان یک محتوا را نوشته باشید، گوگل سایتی را ترجیح می دهد که برندینگ بهتری دارد.
اینکه اقتدار چیست و چگونه می توان آن را افزایش داد در میانه های راه آموزش سئو قرار دارد و اینجا زمان مناسبی برای صحبت در مورد آن نیست.

لینک سازی Link Building

شاید کم و بیش در مورد لینک سازی مطالعه ای داشته یا مقاله هایی را خوانده اید. اما باید بدانید که یکی از اصلی ترین بخش های سئو، بک لینک است. سایت های کوچک برای موفق شدن در سئو می خواهند توجه گوگل را جلب کنند پس به برند های بزرگ لینک می دهند. این شکل کار را اکنون برای برند خود در نظر بگیرید، سایت های ضعیف به شما لینک می دهند، هم شما و هم آنها قوی شده سپس در مرحله بعدی این چرخه تکرار می شود و برندهای بیشتری به شما لینک می دهند، این جریان لینک باعث می شود سایت شما بیشتر رشد کند و برند شما اقتدار بیشتری کسب کند. اگر برند داشته باشید یا بسازید چنین چیزی در انتظارتان است، اما بدون برند، شما راه به جایی نمی برید.

انتخاب کاربران بین نتایج جستجو

قبلا هم گفتیم کاربران بین نتایج جستجو سایت برندهایی که قبلا به آنها سر زده اند را دوباره انتخاب می کنند (اگر تجربه کاربری سابق، خوب باشد) این روال نه تنها برای جستجوهای عادی و روزانه بلکه برای خرید هم بسیار تاثیر گذار است. بیشتر از نصف کاربران همیشه نتایجی را باز می کنند که سابقه خرید از آنها را داشته اند.

جستجوی برند

اکنو ن گوگل در گراف دانش و همینطور نوار بالایی برای کاربران جزئیات بیشتری نمایش می دهد. وقتی برند شما در حدی بزرگ باشد که برای گوگل کاملا شناخته و معتبر شود، گوگل آن را به کاربران پیشنهاد می کند. همینطور وقتی برند شما برای زمینه فعالیتی شناخته و اعتبار کسب کند، گوگل آن را برای برخی جستجوهای کاربران نمایش می دهد. مثلا در زمینه های فروشگاه اینترنتی دیجی کالا حتما جزو پیشنهادات گوگل است.

سیگنال های شبکه اجتماعی

البته که مردم در مورد برندها در شبکه های اجتماعی صحبت می کنند و همین کمک می کند گوگل تشخیص بهتری در مورد این برندها داشته باشد و البته که توجه بیشتری هم به آن می کند. و به همه شان این را هم اضافه کنید که جمع آوری داده ها در مورد برند هایی که در شبکه های اجتماعی، سرتاسر وب، فروم ها، وب سایت ها و … در مورد آن صحبت (Mention) می شود آسان است پس مشخص است که برند ها نقش خوبی در سئو دارند.

از اساسی ترین سوال ها: اصلا سئو چه ارتباطی با دامنه دارد و دامنه خوب چطور در سئو تاثیر گذار ظاهر می شود؟

اگر بخواهم رو راست باشم، می گویم که از نظر فنی برند یک فاکتور جستجو نیست، اما برند بودن خود به تنهایی کمک زیادی به رتبه گرفتن می کند. چیزی که گوگل آشکارا به آن پرداخته و متخصص های مختلف درمورد آن به بحث پرداخته و این موضوع را تایید کرده اند.

فاکتور جستجو چیست؟

فاکتور جستجو فقط از نظر فنی بررسی می شود. موتور جستجوی گوگل روش های زیادی برای رتبه بندی سایت دارد، که الگوریتم نامیده می شود. کار الگوریتم اینست که از فاکتورهای جستجو (قوانینی که تعیین شده) استفاده کند تا بتواند سایت ها را رتبه بندی کرده و در نتایج نمایش دهد.
گوگل اصلا برند را در بین فاکتورهای جستجو بازی نمی دهد. گوگل هیچ وقت داد نمی زند که چون کوکا کولا برند بهتری نسبت به پپسی و … است بیایید رتبه آنها را بهتر کنیم. نه اصلا اینطور نیست.
اما برند ها تاثیر زیادی روی نتایج جستجو گذاشته اند. هر چه به بازارهای پر رقابت سئو نزدیک می شویم می بینیم که قدرت برند ها باعث شده رتبه خوبی نصیب سایت ها شود. یعنی هر چه برند بهتر باشد رتبه های بهتری هم به مراتب (نه همیشه) نصیب سایت ها می شود. بنابراین می توان برند ها را با لینک ها مقایسه کرد. هر چه لینک ها کیفیت بهتری داشته باشند تاثیر بیشتری دارند و مهم اصلا تعداد لینک نیست، و برند هر چه بزرگ تر باشد گوگل سعی دارد آن را بالاتر قرار دهد.

نتیجه گیری از برندینگ و سئو

برندینگ کمکی بزرگ به سئو می کند و سئو می تواند در رشد و توسعه برندها بسیار تاثیر گذار باشد. اکنون اگر این دو مورد را ترکیب کنید، می توانید استراتژی خیلی خوبی برای توسعه سایت و همینطور رقابت در هر بازاری را در دستور کار خود قرار دهید. برند به شما کمک می کند سایتی قوی بسازید. و سئو که در ابتدا با کمک برند به سایت قوت می بخشد می تواند بخش دوم ماجرا باشد و در رشد سایت و همینطور گسترش و اعتبار برند نیز تاثیر بسیار زیادی بر جای بگذارد.

بنابراین اگر تصمیم ندارید برند خوبی بسازید که هیچ. اما برای ساختن برند خوب پیشنهاد می کنیم تمام شرایط برای ساختن آن را در نظر داشته باشید، برند خود را به دنیا بیاورید، برای آن لوگو طراحی کنید و اگر سایت ندارید با برند خود، یک سایت خوب بسازید. اگر یک نام برند انتخاب کنید که با نام سایت و آدرس دامنه یکی باشد بسیار عالی خواهد بود. البته که برخی کاربران باید با هاست و دامنه آشنا شوند. ولی برای انتخاب یک نام دامنه خلاقانه به ابزار نیاز دارید که می توانید در وبلاگ آموزش آن را ببینید.

نتیجه گیری

از مبحث سئو بر اساس برند نتیجه می گیریم وقتی بدنبال نوآوری در اینترنت باشید و چیزهای جدیدی ارائه کنید که اتفاقا یک نام ویژه و اختصاصی برای برند آن در نظر گرفته اید، می توانید منتظر شکوفایی کسب و کارتان باشید. هر چه بیشتر روی کیفیت کارتان و گسترش نام برندتان در اینترنت تلاش کنید به همان اندازه هم بازخوردهای آن برایتان خوب خواهد بود.