چگونه محتوای داستان‌ محور تولید کنیم؟

تولید محتوای داستان ‌محور

همه ما به طور طبیعی به داستان سرایی علاقه داریم. داستان سرایی نوعی از هنر است که با گذر‌زمان در فرهنگ هر جامعه‌ای نهادینه می‌شود.

داستان‌ها تصور و اشتیاق را تحریک می‌کنند و حس اجتماعی مشترکی بین شنونده و گوینده ایجاد می‌شود. داستان سرایی باعث ارتباط با دوستان و مخاطبان می‌شود و می‌توان در آن، ایده‌ها را به اشتراک گذاشت.

تولید محتوای داستان محور یک هنر است که به خلاقیت، زاویه دید، مهارت و تمرین نیاز دارد. تولید محتوای داستان محور چیزی نیست که شما بتوانید با خواندن این مقاله از آیجیتالی تولید محتوا و با شرکت در یک دوره یا با آزمون و خطا بتوانید بر آن مسلط شوید بلکه به یک‌سری مهارت و بعد از آن به تمرین و تمرین و تمرین نیاز دارد.

برای شناخت چگونگی تولید محتوا و آشنایی با 4 قالب طلایی تولید محتوا به مقاله قبلی مراجعه کنید.

اهمیت تولید محتوای داستان‌ محور

  • داستان‌ها به ما در ساده‌سازی پیام‌های پیچیده کمک می‌کنند؛
  • محتوای داستان‌محور به اعتبار و شفافیت شما کمک می‌کند و باعث می‌شود مخاطبان با شما ارتباط برقرار کنند؛
  • محتوای داستان‌محور، به دلیل درگیرکردن احساسات و عواطف انسانی، تاثیرگذاری بیشتری روی مخاطبان ایجاد می‌کند؛
  • محتوای داستان‌محور، منجر به اعتماد می‌شود. زمانی که داستان را برای شخصی تعریف می‌کنید، رابطه نزدیک‌تر و صمیمی‌تری با آن شخص ایجاد می‌شود؛
  • 92 درصد مخاطبان ترجیح می‌دهند که پیام‌های رسانه‌ای را مانند یک داستان بشنوند؛
  • داستان گویی یک ماده شیمیایی به نام دوپامین را در مغز منتشر می‌کند که به تقویت حافظه و افزایش دقت کمک می‌کند؛
  • ساختار مغز ما به گونه‌ای است که به شنیدن داستان اشتیاق داریم. حدود یک سوم از زندگی ماصرف خیال پردازی می‌شود.
  • تولید محتوای داستان‌محور، قدرتمندترین راه برای به واقعیت تبدیل کردن ایده‌ها است؛

فرمول تولید محتوای داستان ‌محور

فرمول تولید محتوای داستان محور

1- انتخاب شخصیت داستان

شخصیت، بخش اصلی داستان است. به منظور درگیر کردن مخاطب، باید کاراکتر مناسبی را انتخاب کنید و به خوبی آن را معرفی کنید. برای انتخاب درست شخصیت، باید به نیازها و خواسته‌های مخاطب خود توجه کنید. زیرا اغلب مخاطب خود را به جای شخصیت اصلی داستان تصور می‌کنند و مشکل او را مشکل خود می‌داند.

2- مواجه‌شدن شخصیت داستان با مشکل

پس از معرفی شخصیت، باید مشکلات و مسائلی که شخصیت داستان با آن روبرو می‌شود را توضیح دهید. در این مرحله، مخاطب با شخصیت داستان احساس همدردی می‌کند.

3- پیدا کردن راه حل

داستان باید دارای یک پایان مشخص باشد. شخصیت داستان، پس از روبرو شدن با مشکلات، به دنبال راه‌حل است. در این بخش باید خدمت و محصول خود را قهرمان نجات دهنده‌ای معرفی کنید که می‌تواند مشکلات شخصیت داستان و در واقع مخاطب شما را حل کند.

10 تکنیک برای‌ تولید محتوای داستان‌محور

1- بر روی پنج مولفه تمرکز کنید

چه کسی، چه چیزی، چه وقت، کجا، چرا، این پنج عنصر را شناسایی کنید و با یک روایت قانع‌کننده با شروع، وسط و پایان عالی، یک داستان واقعی داشته باشید.

2- مخاطبان خود را شناسایی کنید

چه کسی قرار است داستان شما را بشنود، لذت ببرد و واکنش نشان دهد؟ برای ایجاد یک داستان جذاب، باید پرسونای مخاطب خود را مشخص کنید.

3- پیام خود را شرح دهید

داستان شما باید یک پیام اصلی داشته باشد. بدانید که می‌خواهید چه داستانی بگویید.

داستان شما باید:

• واکنش را برانگیزد و خواننده بفهمد که چگونه داستان بطور ویژه به زندگی آنان مرتبط است؛
• داستان شما باید واقعی و طبیعی باشد و در آن شکست‌ها، پیروزی‌ها و تلاش‌هایتان را نشان دهید؛
• داستانی را تعریف کنید که پس از آن خواننده بتواند در مورد یک مسئله و چگونگی کشف راه‌حل و استفاده از آن یاد بگیرد.

4- شخصی‌سازی کنید

سعی‌کنید داستان شما به گونه‌ای باشد که که راوی داستان، مانند مخاطب و خواننده با دغدغه‌ها و نگرانی‌های مشابه به نظر برسد. یعنی:

مشکل تو مشکل من هم هست.

5- احساسات و عواطف را به داستان خود اضافه کنید

داستانی که نقل می‌کنید، باید یک عکس‌العمل احساسی از طرف خواننده داشته باشد. این احساس می‌تواند حس نوستالژی(قدیمی)، خنده، تحسین یا حتی ترس باشد.

10 تکنیک برای تولید محتوای داستان محور

6- داستان خود را تصویری کنید

محتواهای تصویری به خواننده کمک می‌کند تا به راحتی و بدون خستگی، داستان شما را بخواند. تصویر، ویدئو، اینفوگرافیک، گیف، اسلاید و … از جمله محتواهای تصویری پرکاربرد در داستان‌سرایی هستند.

7- محتوای داده محور، به داستان اضافه کنید

محتوای داده محور فقط می‌تواند اطلاعات واقعی باشد که از تست یا آزمایش‌هایی حاصل می‌شود که منجر به نتیجه شده یا یک راه‌حل ارائه می‌دهد. کدامیک از جملات زیر برای شما قانع کننده‌تر به نظر می‌رسد؟

امروزه تصادفات جاده‌ای جان عده زیادی از هموطنان ما را می‌گیرد.

14 هزار و ۸۰۰ نفر بر اثر تصادفات رانندگی در ۱۰ ماهه سال ۹۸ جان خود را از دست داده و بیش از ۳۰۷ هزار نفر نیز در این سوانح مصدوم شده‌اند.

جمله دوم، ظاهر قانع کننده‌تری دارد و بیشتر مورد توجه می‌گیرد. آمار، ارقام و حقایق در تصمیم‌گیری‌های مردم بسیار موثر است.

تحقیقات دقيق، باعث تفاوت یک داستان قابل توجه و یک داستان معمولی می‌شود. اما توجه کنید که آمار معتبر پیدا کنید، آمار و حقایق را در چندین منبع معتبر بررسی کنید و به دنبال اطلاعات جالب باشید.

8- دعوت به اقدام کنید

کاری را که دوست دارید، خواننده بعد از خواندن انجام دهد، مشخص کنید چه کاری می‌خواهید خوانندگانتان انجام دهند؟

این مساله را در کنار اهداف خود در نظر بگیرید.

9- رسانه انتشار خود را انتخاب کنید

تولید محتوای داستان‌محور می‌تواند در هر کدام از قالب‌های مختلفی ظاهر شود. تصاویر، ویدیو، پادکست، متن و… راه‌های زیادی وجود دارد که شما می‌توانید داستانتان را بگویید. محیط انتشار داستان انتخابی شما به نوع داستان بستگی دارد.

10- داستان خود را به اشتراک بگذارید

فراموش نکنید که داستانتان را به اشتراک بگذارید و تبلیغ کنید! تولید محتوا فقط نیمی از کار است، نیم دیگر آن به اشتراک‌گذاری است.

برای درک بهتر از اشتراک‌گذاری و تبلیغ محتوا، مقاله انواع تبلیغات اینترنتی را مطالعه کنید.

در این مقاله از تولید محتوای داستان‌محور و اهمیت داستان سرایی صحبت و نکاتی را برای نوشتن داستان‌ها بیان کردم تفکر داستان‌محور در تولید محتوا، به ارتباط بهتر شما و مخاطب کمک می‌کند.

این ترفند باعث می‌شود که مشکلات مخاطب خود را بهتر درک کنید، به مزایای خود کمتر توجه کنید، اما در عین‌حال به راه‌هایی که خدمات شما می‌توانند مشکلات را کمتر‌ کند، بیشتر توجه داشته باشید.

این موضوع، موفقیت بیشتر شما را به‌دنبال خواهد داشت.