تولید محتوای متنی چیست؟

تولید محتوای متنی چیست؟

تولید محتوای متنی پیش نیاز تولید انواع و فرمت‌های مختلف محتوا (content) است. شاید برای شما این سوال پیش بیاد که اصول تولید محتوای متنی چیست؟ یا اصلاً تولید محتوای متنی یعنی چی؟ ویژگی های محتوای متنی چیست؟ مثلاً اگر بخواهیم فیلم آموزشی بسازیم ابتدا باید متن آن را بنویسیم و بعد به سراغ ضبط فیلم برویم. پس حرف اول را همیشه متن  می‌زند.

پیشنهاد می‌کنم قبل از اینکه به همراه هم روش تولید محتوای متنی را فرا بگیریم، به مقاله چگونه تولید محتوا کنیم؟ یک نگاهی بیندازید.

در این مقاله قصد دارم تولید محتوای نوشتاری (متنی) را به گونه‌ای معرفی کنم که دیگر دغدغه نوشتن یک محتوای متنی مفید و کاربردی را نداشته باشید و بدون استرس هر آنچه که می‌خواهید را درست و اصولی بنویسید. تولید محتوای متنی مرتبط با محتوای تصویری است و پیشنهاد من به شما مطالعه مقاله تولید محتوای تصویری چیست؟ است.

انواع محتوای متنی چیست؟

مقاله (وبلاگ‌نویسی)

• پیامک

• کتاب الکترونیک(Ebooke)

• ایمیل و خبرنامه‌ها

• کپشن نویسی

• محتوای شبکه‌های اجتماعی مختلف

• گزارش

• ترجمه

• رپرتاژ آگهی

• مصاحبه

انواع محتوای متنی چیست؟

اصول تولید محتوای متنی چیست؟

در ادامه مقاله قصد دارم به کمک هم یاد بگیریم باید چه اصولی را برای محتوای متنی رعایت کنیم تا بازخورد خوبی از مخاطب بگیریم که سرانجام در گوگل رتبه بیاریم!

جذاب و کاربردی: بسیاری از مقالات فقط جنبه نوشتن دارند، انگار که نوسینده را به زور از خواب بیدار کرده‌اند و شروع به نوشتن مقاله کرده است. مقاله و محتوایی که می‌نویسید باید گیرا باشد و به این قصد بنویسیم که قرار است مشکل کاربر را حل کنیم. در ادامه خواهم گفت مشکلات مخاطب را از کجا شناسایی کنید.

ساده سازی مفاهیم: انیشتین در رابطه با این موضوع می‌گوید:

هیچ گاه چیزی را نمی فهمی! مگر اینکه بتوانی آن‌ را برای مادر بزرگت توضیح دهی!

نتیجه می‌گیریم باید مفاهیم را ساده و شفاف سازی کنیم تا برای همه افراد قابل فهم باشد. البته باید پرسونای خود را هم در نظر بگیرید.

احترام به مخاطب: باید برای مخاطب احترام قائل باشید چون زمان خود را برای خواندن محتوای شما گذاشته است پس باید بهترین نتیجه را توسط شما بگیرد و به سراغ دیگر رقبا نرود. این عملکرد شما ارزش مخاطب را به آن یاد‌آوری می‌کند.

استفاده از مطالب مرتبط: هم اکنون که دارید این مقاله را می‌خوانید، درباره تولید محتوای متنی صحبت می‌کنیم و درباره تولید محتوای صوتی و ویدئویی (ویدیو مارکتینگ) صحبتی نکردیم.

به شکلی از مطالب استفاده کنید که ارتباط موضوعی بین تمام متن شما رعایت شده باشد. 

لینک دادن به موضوعات مرتبط: به دنبال موضوعی در اینترنت بودم که مقاله‌ای را باز کردم و یک نگاه کلی به آن انداختم. خیلی موضوع لینک‌ها متفاوت بود. به موضوعات غیر مرتبط لینک داده بود که هیچ ارتباطی به موضوع اصلی نداشت! اگر در مورد تولید محتوای متنی می‌نویسید، به  مقاله «آموزش تحلیل رقبا» لینک ندهید و زمان ارزشمند مخاطب را تباه نکنید!

چگالی کلمات در پاراگراف: تعداد کلمات در هر پاراگراف باید حداقل 150 و حداکثر 300 کلمه باشد. این مورد برای خوانش مخاطب اهمیت دارد و باعث خستگی کاربر نمی‌شود زیرا با انبوهی از کلمات رو به رو نیست و از خواندن بندهای کوتاه لذت خواهد ‌برد.

رعایت علائم نگارشی: بعضی از نویسنده‌ها از این علائم به درستی استفاده نمی‌کنند. علائم نگارشی در رساندن پیام نقش مهمی را ایفا می‌کند چرا که کلمات بار دارند و با کمی فاصله یا گذاشتن ویرگول معنای جمله به کلی تغییر می‌کند. حتما این جمله را شنیده‌اید که می‌گوید:

«بخشش لازم نیست، اعدامش کنید.»

این جمله از دبستان همراه من است که معلم فارسی‌مان، اهمیت استفاده از علائم نگارشی را به ما آموزش داد. جمله بالا را به این شکل هم می‌توان نوشت:

«بخشش، لازم نیست اعدامش کنید.»

منظور جمله کاملا برگشت. این مثال خوبی است که حواسمان به استفاده از علائم نگارشی مثل ویرگول(،)، دونقطه(:)، نقطه ویرگول(؛) و پرانتز() و… باشد.

اضافه گویی نکنید: اگر می‌خواهید مخاطب‌تان تا آخر محتوایی که نوشته‌اید همراه شما باشد، همان‌طور که در بالا اشاره کردم باید کوتاه و مختصر صحبت کنید. به حواشی نپردازید چون هدف اصلی شما نیست!

شما مقاله نوشته‌اید تا جواب کاربر را بدهید نه اینکه داستان‌های دوران دانشگاه‌ با دوستان‌تان را تعریف کنید. چون این‌کار با احترام به کاربر کاملاً عملکرد عکس دارد.

از رقبا کپی برداری نکنید: اگر می‌خواهید سایت‌تان را از دست بدهید و دیگر امکان دسترسی به آن را نداشته باشید از محتوای کپی استفاده کنید!! الگوریتم پاندا شما را توبیخ و گوگل سایت شما را پنالتی می‌کند! امیدوارم به عمق فاجعه پی برده باشید و این کار را انجام ندهید.

اصول تولید محتوای متنی چیست؟

چگونه مخاطب بیشتری برای محتوای متنی جذب کنیم؟

1. فاصله بین پاراگراف‌ها را رعایت کنید

فاصله بین پاراگراف‌ها علاوه بر اینکه یکی از اصول محتوای متنی است به جذب مخاطب هم کمک می‌کند. چرا؟؟ شما که با من کلمه به کلمه این محتوا را همراهی کردید، متوجه شدید که تقریباً 741 کلمه خوانده‌اید؟!!! من تمام متن را برای شما پاراگراف بندی و به قسمت‌های کوچک‌تری تبدیل کردم تا به راحتی موارد را مو به مو پیش برویم.

2. از تکنیک لیست ‌سازی و ریز کردن محتوا استفاده کنید

مقالاتی هستند که تمام محتوای آن‌ها متن است. خب چه بهتر که این نوشته‌ها طبقه‌بندی شوند و با سر تیترهای مرتبط و مناسب، خواندن مقاله را برای مخاطب‌شان راحت‌تر کنند. حتی کاربر مشکل گم کردن خط را ندارد. 

3. برای هر بخش عناوین جذاب در نظر بگیرید

از کلماتی مثل رایگان، شگفت‌انگیز، فوق‌العاده، صفر تا صد، بهترین و… استفاده کنید تا نظر مخاطبان‌تان را به خواندن ادامه مقاله جلب کنید و بذر کنجکاوی را در ذهنشان بکارید.

موضوعی که باید به آن توجه کنید این است که عنوان زرد ننویسید. عنوان زرد چیه؟ به عنوانی گفته میشه که با متن همخوانی ندارد و تنها برای جلب توجه و جذب مخاطبان زیادی انجام می‌شود.

هنوز متوجه نشدم، بیشتر توضیح بده لطفاً. یک مثال را بررسی میکنیم تا منظور خودم را دقیق بگویم.

با خواندن این مقاله یک قالب وردپرس استاد یار رایگان از ما هدیه بگیرید.

خب این عنوان با هدیه دادن قالب وردپرس رایگان مخاطب را جذب می‌کند اما کاربر مقاله را می‌خواند و به آخر مقاله می‌رسد. بله، خبری از قالب رایگان نیست. چون نویسنده آن فقط قصد داشته تا مخاطب بر روی مقاله آن کلیک کند و مقاله را بخواند که به مهم‌ترین اصل یعنی احترام به مخاطب را زیر پا گذاشته است.

4. قدرت شماره ‌گذاری را فراموش نکنید

سعی کنید از گذاشتن عدد در کنار تیتر یا مطلبی که می‌نویسید استفاده کنید چرا که بیشتر در ذهن باقی می‌ماند و از سایر متن‌ها متمایز می‌شود.

5. از عکس‌های مناسب استفاده کنید

اگرچه شما مشغول نوشتن محتوای متنی هستید اما بدون عکس که نمی‌شود. طبق آمار به دست آمده محتوایی که چاشنی عکس به آن اضافه شده است، بازدید بیشتری نسبت به سایر محتواها داشته است.

نکات ضروری و مهم برای عکس مقالات:

  • توجه داشته باشید که حتماً در عکس بارگذاری شده متن بنویسید چون هوش مصنوعی گوگل این متن را درک می‌کند و اهمیت بیشتری نسبت به عکس‌های بدون متن می‌دهد.
  • تصویر با موضوعی که در مورد آن صحبت می‌کنید مرتبط باشد.
  • اندازه تصویر باید به درستی انتخاب شده باشد. نه خیلی بزرگ، نه خیلی کوچک
  • کیفیت بالا اما با حجم پایین
  • Alt تصویر را فراموش نکنید (متن جایگزین تصویر)
  • هرگز از عکس‌های کپی استفاده نکنید زیرا گوگل به چشم دیگری به شما نگاه می‌کند و عواقب خیلی بدی برایتان در نظر می‌گیرد.

7. مطالب مهم را پر رنگ (Bold) کنید

از ابتدای مقاله کلماتی را پررنگ (Bold) و یا رنگی کردم تا قسمت‌های مهم و قابل توجه را به شما عزیزان نشان بدهم.

چگونه مخاطب بیشتری برای محتوای متنی جذب کنیم؟

مزیت‌های تولید محتوای متنی چیست؟

1- ارزان و به صرفه:

در مورد تولید محتواهای دیگر باید کمی سر کیسه را شل کنیم و خرج کنیم. اما در این اوضاع نابسامانی که پیش آمده، این کار کمی دشوار است.

تولید محتوای نوشتاری از آن دسته از محتواها است که هزینه چندانی لازم ندارد. تقریباً میشه گفت اصلاً خرجی ندارد و حتی خود شما که در حال خواندن این مقاله هستید لازم نیست برای تولید محتوا پول خرج کنید، با خواندن این مقاله می‌توانید مقاله‌ای کاربردی و مفید برای وب‌‌سایت خودتان بنویسید.

2- همیشه در دسترس:

محتوای متنی به سادگی تمام در دسترس همه مردم قرار دارد. می‌پرسید چجوری؟ شما برای این کار فقط به کیبورد و انگشت دستان‌تان و البته اینترنت و یک فضا برای نوشتن در وب نیاز دارید؛ و پس از پایان نوشتن با زدن دکمه انتشار، محتوای شما وارد دنیای محتوا می‌شود و در دید همه افراد قرار می‌گیرد.

3- ساده و پیش پا افتاده:

از نظر ساختار می‌توانیم بگوییم نوشتن متن، ساده‌ترین شکل تولید محتواست و نیاز به تجهیزات خاص و گران قیمتی ندارید که فقط بگوییم افراد خاصی توان نوشتن آن را داشته باشند. شما هم تا دیر نشده دست به کار شوید.

4- ارتباط بین موضوعات:

به راحتی و مثل آب خوردن می‌توانید مطالبی که در مقاله‌تان نوشته‌اید را به مقاله مرتبط لینک دهید و زنجیره‌ای از اطلاعات را به مخاطبتان معرفی کنید و با اینکار مطالب مورد نیاز کاربر را فراهم می‌کنید.

5- تبادل تجربیات:

آسان‌ترین راه و اصولی‌ترین روش برای به اشتراک گذاشتن،ارتباط با افرادی است که در زمینه‌های مشابه شما فعالیت می‌کنند. بهترین وسیله تبادل، تولید متن و انتقال محتوا در این قالب ارتباطی است که با شبکه‌های اجتماعی مانند: توییتر، تلگرام، اینستاگرام و… این کار عملی است.

6- قابلیت استناد:

از هزاران سال قبل از متن برای عهدنامه‌ها استفاده می‌شد که هم اکنون ما برای نوشتن قرار داد و یا ازدواج و خرید ماشین و… به نوشته تکیه می‌کنیم. این اسناد، ارزش را برای ما توصیف می‌کند و  چارچوب مخصوص به خود را دارد.

مزیت های تولید محتوای متنی چیست؟

 مخاطب چگونه محتوای متنی را پیدا می‌کند؟

همین که شما نوشته‌تان را در شبکه‌های اجتماعی پخش کردید، یک مسیر خیلی عالی برای جذب کاربران به سمت سایت شما است که روی سئو (SEO) سایت‌تان تأثیر خیلی خوبی دارد. البته روش‌های زیادی وجود دارد. خزنده‌های گوگل (Crawl) محتوای منتشر شده توسط شما را بررسی می‌کنند که و در دید کاربران به نمایش می‌گذارند.

حتماً سوالی در مورد اینکه سئو چیست و چه کاربردی دارد؟ پیش آمده. 

تنها کاری که شما باید بدون نقص و دقیق انجام دهید طراحی محتوای اصولی و جذاب و انتشار آن در وب سایت‌تان است. این مورد را هم گوش‌زد کنم که فکر نکنید وقتی مقاله‌تان را نوشتید، هر کاربری که در موتور جست و جو عبارت
« تولید محتوای متنی چیست؟» را جست و جو کرد، اولین سایت شما هستین که به آن نمایش می‌دهد. نه خیر این‌طور نیست!! حتی اگر بهترین مقاله را هم نوشته باشید ولی آن سئو نشده باشد تا سال‌های سال کسی از آن خبردار نمی‌شود و مقاله‌تان در صفحات آخر خاک می‌خوردو هرگز آن را در صفحات پایین‌تر گوگل نخواهید دید.

مخاطب چگونه محتوای متنی را پیدا می‌کند؟

تعرفه تولید محتوای متنی

معیار‌هایی برای تشخیص قیمت تولید محتوای متن وجود دارد اما معمولاً قیمت هر کلمه حدواً از50تومان شروع و برای نوشتن مقالات رپرتاژی تا 400تومان هم افزایش می‌یابد. شما می‌توانید از همین مقاله سفارش تولید محتوای متنی و سئو محور آیجیتالی را از ما درخواست کنید.
این سفارشات در 3 بخش کسب و کار کوچک، متوسط و بزرگ طبقه‌بندی شده‌اند و عوامل هر بسته در زیر آن نوشته شده که شما وابسته به نیازتان بسته مورد نظر را انتخاب می‌کنید.

فاکتورهای تعیین کننده قیمت محتوا

کیفیت متن محتوا

• رعایت اصول مفید بودن محتوا

• رعایت استانداردهای سئو متنی

• تعداد و نوع کلمات

• تجربه و برند محتوانویس

• کارآمدی محتوا در سایت

برنامه و سایت‌های تولید محتوای متنی

Word

• Ideaflip

• Grammarly

• Quora

• To do

برنامه‌ها و سایت‌های تولید محتوای متنی

Word: اولین نرم افزار ورد است که دسترسی آسانی به آن داریم و لازم نیست آن را دانلود کنیم. همه ما با این نرم افزار که مطعلق به شرکت آفیس است کارهای زیادی انجام دادیم، برای مثال: نوشتن تحقیق، پایان‌نامه، کتاب و …

خیلی راحت با این نرم افزار محتوای متنی مورد نظرتان را تولید کنید و با یک کلیک آن را به سایت‌تان انتقال دهید. ساده‌تر از این هم مگه داریم؟!! نکته‌ای که نباید فراموش کنید این است که به‌طور مستقیم متن را به سایت انتقال ندهید چرا که ممکن است در نمایش متن به مشکل بخورید.

برای حل این مشکل نوت پد (Text doucument) را باز کنید و قبل از اینکه متن را به سایت ببرید، اول داخل نوت پد بفرستید و از آن به سایت انتقال دهید. 

Ideaflip: سایت Ideaflip مختص افرادی است که دست به نوشتن خوبی دارند و می‌خواهند ایده خودشان را بنویسند و بعداً برای آن متن بنویسند. در این سایت شما می‌توانید قالب محتوای خود را انتخاب و ویرایش کنید و کلی ویژگی دیگر که مطمئنم خوشتان می‌آید.

Grammarly: با وارد شدن در سایت گرامرلی و اپلیکیشن گرامرلی اندروید آن متوجه ویژگی‌های آن خواهید شد.

برخی از ویژگی‌های گرامرلی عبارتند از:

• تشخیص لحن متن

• بررسی گرامر

• بررسی سرقت ادبی

Quora: شبکه اجتماعی Quora در اصل یک وب سایت است و مخصوص پرسش و پاسخ می‌باشد. این شبکه در سال ۲۰۰۹ توسط دو کارمند سابق در فیسبوک که آدام دی آنجلو و چارلی چیور نام داشتند ساخته شده است. در این سایت همه سوالات خود را مطرح کنید و دست پر خارج شوید. شما می‌توانید در این سایت بررسی کنید که مردم به دنبال چه موضوعی هستند و چه چیزی برایشان اهمیت دارد و دغدغه آن‌ها برای هر موضوع چیست. ایده‌های خوبی برای نوشتن مقاله پیدا می‌کنید.

To do: یک روز مثل روزهای عادی داشتم کارهای روزمره را انجام می‌دادم که موقع چای خوردن عنوان مقاله‌ای فوق‌العاده جذاب به فکرم رسید و با خودم گفتم که حتماً تولید محتوای خیلی خوبی خواهد شد. اما آن را بر روی کاغذی که کنار دستم بود یادداشت نکردم! چند ساعت بعد که اتفاقاً دوباره داشتم چای می‌خوردم یادم افتاد که من قرار بود یک مقاله بنویسم اما خب موضوع اش چی بود؟! اون عنوان را هنوز یادم نیامد که نیامد.
برای همین پیشنهاد می‌کنم که این اپلیکیشن را نصب کنید و هر موضوعی که به ذهنتان می‌رسد را سریع وارد برنامه کنید. حتی می‌توانید برای کارهای روزمره‌تان هم از آن استفاده کنید.

در این مقاله یادگرفتیم که تولید محتوای متنی چیست؟ و چه مزایایی دارد و باید به چه نکاتی توجه کنیم. احترام به مخاطب و رضایت آن از مقاله ما یعنی مهر تایید گوگل. پس هوای کاربرانتان را داشته باشد.

از 5 ابزار مفید و کاربردی استفاده کنید و نویسنده درونتان را تقویت کنید. با پیشرفت خود به کاربران خدمت و آن‌ها را وابسته خود می‌کنید. امیدوارم مقاله خوب و جامعی برای نوشتن محتوای متنی باشد. خیلی از نظرات مثبت شما انرژی می‌گیرم. منتظر نظرات‌ سازنده‌تان هستم.