خلاصه کتاب چک لیست اثر آتول گاواند

چطور کارها را سروسامان دهیم

• دو عامل مبنای خطاهای انسانی است: “نبود اطلاعات و مهارت“.
• دلیل بی اطلاعی این است که مردم هنوز باید مطالب زیادی درباره دنیا و روند آن یاد بگیرند. نبود مهارت زمانی روی می دهد که دانش وجود دارد اما افراد آن را به درستی به کار نمی گیرند.
• علم قابلیت هایی فراتر از توان افراد متخصص در اختیار آنها قرار داده تا به شکلی موثر از آن استفاده کنند.
• بسیاری از حوزه های تخصصی، کارهای زیاد اما بی ثمری انجام می دهند.
• صنعت هوانوردی از سال 1935 دریافت که پرواز هواپیماهای مدرن نیازمند استفاده دقیق از چک لیست هایی است که حتی روندهای بسیار ساده و معمولی را هم مشخص می کنند.
• مرگ یک معماران بزرگ و معروف، معماران، مهندسان و پیمانکاران را به سمت طراحی سیستم های پیچیده ای از چک لیست های مکتوب و استانداردهایی برای ارتباطات سوق داد.
• فشار و استرس زیاد ناشی از اتخاذ تصمیم های حیاتی برای جان انسان ها، پزشکان را به ستوه آورده است.
• انجام دقیق مراحل پزشکی حتی برای متخصصان کارآمد هم دشوار است. یک اشتباه کوچک می تواند موجب مرگ بیمار شود.
• در اوایل سال 2009 ،سازمان بهداشت جهانی چک لیستی 2 دقیقه ای و 19 موردی ارائه داد که از آن زمان مانع بروز هزاران عارضه و مرگ ناشی از جراحی شده است.
• حرفه ای ها باید غرور را کنار بگذارند، جایزالخطا بودن انسان را بپذیرند و از چک لیست ها استفاده کنند.

آنچه در این چکیده می‌آموزید:

1 .چک لیست های مدرن چگونه به وجود آمدند.
2 .چک لیست های خوب چه اثری در بهبود کار دارند.
3 .چرا استفاده از چک لیست ها، زندگی را ایمن تر می کند.

بسیاری از متخصصان مجرب و محترم دنیا برای نظم بخشیدن به کارها و رهایی از مشکلات به چک لیست هایشان تکیه می کنند.

امروزه، پیشرفت های چشمگیر علمی، متخصصان حوزه های مختلف را احاطه کرده تا حدی که مدام اشتباه می کنند و فقط گهگاه می توانند از این اشتباهات اجتناب کنند. آتول گاوند، جراحی از اهالی بوستون به ما نشان می دهد که تحقیقاتش درباره صنایع هوایی، ساخت و ساز و سرمایه گذاری به تهیه چک لیست 2 دقیقه ای و 19 موردی سازمان بهداشت جهانی کمک کرده و زندگی هزاران نفر را در سراسر دنیا نجات داده است.

اگرچه کتاب گاواند دستورالعمل نیست؛ اما چک لیست های نمونه، مثال هایی سازنده و موضوعاتی تفکربرانگیز ارائه می دهد تا چک لیست هایی دقیق تهیه کنید که با شغل و ماموریت سازمان تان هماهنگ باشد. آیجیتالی مطالعه این کتاب روشنگر را به همه افرادی پیشنهاد می کند که مسئول کارهای پیچیده یا مسئول حفظ جان دیگران هستند و مخصوصا به خوانندگانی که قرار است به زودی در بیمارستان بستری شوند.

مشکلی به نام “کار پیچیده”

انسانها دوست دارند فکر کنند کنترل دنیای خود را در اختیار دارند؛ اما اغلب مشغول سروسامان دادن به شکست هایشان هستند. بخشی از این شکست ها ناشی از پدیده ای است که دو فیلسوف معروف یعنی ساموئل گوروویتز و آلستر مک اینتایر آن را “جایزالخطایی”  می نامند؛ یعنی باوجود پیشرفت های علمی، بعضی کارها خیلی فراتر از توان انسان ها است و از عهده انجام آن برنمی آیند. حتی کارشناسان حوزه های موفقی مثل ساخت آسمان خراش ها، پیش بینی آب و هوای نامساعد و انجام جراحی های حیات بخش هم به کمبود آموزش های پیشرفته و تجربه بالا اعتراف می کنند.

شکست ها به دو دلیل رخ میدهند: “بی اطلاعی و نبود مهارت“. دلیل بی اطلاعی این است که هنوز افراد باید مطالب زیادی درباره دنیا و روند آن یاد بگیرند. نبود مهارت زمانی روی می دهد که دانش وجود دارد اما افراد آن را به درستی به کار نمی گیرند. مثال محققان پزشکی به دانشی عظیم در حوزه سلامت انسان دست یافته اند تا حدی که دیگر نبود مهارت و عدم استفاده از این دانش هم به اندازه جهل بد است. به علاوه گاهی “نبود مهارت” مشکل اصلی است، پس مطمئن شوید که دانش را همیشه و به دقت به کار گیرید.

با وجود پیشرفت تکنولوژی، روزانه اشتباه هایی در همه حوزه هایی که به تخصص بالا و دانش فراوان نیاز دارند، اتفاق می افتد. به همه خطاهایی فکر کنید که در خبرها می شنوید: اشتباهات پزشکی، طراحی بد نرم افزارها، خطاهای قانونی، سیستم های مالی مشکل دار، رسیدگی غیرمسئولانه به خسارات بلایای طبیعی و غیره. بخشیدن شکست های ناشی از جهل ساده تر است، اما بی کفایتی یعنی استفاده نادرست از دانش موجود و در نتیجه آسیب زدن به کار همه را عصبانی می کند. متخصصان آموزش دیده، سختکوش و ایثارگر در همه حوزه ها دائم یا گهگاه اشتباهاتی قابل پیشگیری مرتکب میشوند. شاید راه حل این مشکل از فرط سادگی مسخره به نظر آید: باید از چک لیست استفاده کنید.

چک لیست

یک دختر سه ساله درون برک های یخ زده در نزدیکی کوه های آلپ اتریش افتاد و قبل از اینکه والدینش او را پیدا کنند، به ساحل ببرند و تنفس مصنوعی بدهند، 30 دقیقه زیر آب بود. وقتی تیم نجات هشت دقیقه بعد به محل ماجرا رسید، دمای بدن دخترک به 19 درجه رسیده بود و هیچ گونه علائم حیاتی نداشت. با این حال، پزشکان او را با هلیکوپتر به یک بیمارستان کوچک محلی منتقل کردند و با وجودی که 90 دقیقه هیچگونه علائم حیاتی نداشت، تیم جراحی قفسه سینه اش را شکافتند، خونش را با دستگاه به جریان انداختند و وقتی شش ساعت بعد دمای بدنش به حد نرمال رسید، عمل قلب باز رویش انجام دادند. در عرض دو روز همه اندام ها به جز مغز به حالت عادی بازگشتند و دخترک بیش از یک هفته در کما ماند. او پس از احیاهای طولانی و در تولد پنج سالگی اش به زندگی عادی برگشته بود. رئیس تیم جراحی موفقیت گروهش را مدیون تاکید فراوان بر استفاده از چک لیست های ساده ای می دانست که گام های دقیق آماده سازی تیم جراحی برای پذیرش بیمار جدید را به تیم نجات و اپراتور تلفن بیمارستان نشان می داد.

در اکتبر 1935، نیروی هوایی ارتش آمریکا از سازندگان هواپیما خواست که برای ساخت بمب افکن های نسل آینده با  برد بلند رقابت کنند. طراحی بوئینگ به مقام اول رسید و همه فکر می کردند که آزمایش پرواز با این هواپیما فقط فرمالیته است. اما دقایقی بعد از اوج گرفتن نرم هواپیما، بمب افکن چهارموتوره و غول پیکر مدل 299 در آسمان منفجر شد. خلبان مجرب آن که در این ماجرا کشته شد، یادش رفته بود یکی از قفل ها را باز کند. چند تن از خلبان های پروازه ای آزمایشی به جای درخواست برای طراحی مجدد هواپیما یا بازبینی موارد آموزشی به خلبانان، چک لیستی برای برخاستن هواپیماها تنظیم کردند. همین اجبار برای استفاده از چک لیستها، بوئینگ را از خطر ورشکستگی نجات داد و مدل 299 را به بمب افکن بی-17 تبدیل کرد که در جنگ با آلمان نازی مورد استفاده قرار گرفت. بی-17ها در 8.1 میلیون مایل پرواز هیچ حادثه ای نداشتند.

بسیاری از افراد حرفه ای مخصوصا پزشکان، وکلا، معمارها، آتش نشان ها و افسران پلیس با مشکلی مشابه خلبانان پروازهای آزمایشی سال 1935 مواجه اند. شغل آنها به مجموعه ای از کارهای فراوان بی ثمر تبدیل شده است. در شرایط کاری پیچیده، متخصص ها با دو چالش اصلی روبه رو هستند: باید اطلاعات زیادی را به خاطر بسپارند و از حواس پرتی های مختلف اجتناب کنند. چه در ساخت یک آسمان خراش و چه در خرید مواد لازم پخت غذا اگر حتی یک مورد مهم را از قلم بیندازید، انگار اصلا هیچ کاری نکرده اید. استفاده از چک لیست ها واقعا تمایز ایجاد می کند.

مرگ معماران بزرگ

از دوران قرون وسطی تا اواسط قرن بیستم معماران بزرگ بناهایی فوق العاده را طراحی، مهندسی و برپا کردند. این هنرمندان همه فرایند ساخت از طرح اولیه تا تکمیل پروژه را انجام می دادند. اما امروزه پیشرفت حوزه های ساخت و ساز موجب شده که هر فرد در همه زمینه ها تخصص نداشته باشد. متخصصان ساخت و ساز به معماران، مهندسان و پیمانکاران تقسیم می شوند که هر کدام تخصص ها و ریزتخصص هایی دارند. این متخصصان با علم به اینکه “هیچ فرصتی برای خطا ندارند” و “شکست یکی از راهکارها نیست” و با استفاده از چک لیست های مکتوب برای هر مرحله فرایند ساخت و ساز، راهی برای همکاری با یکدیگر یافته اند.

هیچ کس، هیچ کار هرچند کوچکی را بدون کنترل و تکمیل مراحل قبلی انجام نمی دهد. پیمانکاران با جدول های کاغذی بزرگی که روی دیوار نصب کرده اند، انجام هر گام کوچک را کنترل می کنند و از نرم افزار مدیریت پروژه و سیستم های ارتباطی استفاده می کنند. حالا این فرایند به معیاری در این صنعت تبدیل شده است. مطالعه ای در سال 2003 نشان میدهد که هر سال فقط 20 مورد شکست در ساخت و سازهای آمریکا روی می دهد و نرخ سالانه شکستهای قابل پیشگیری کمتر از 0.00002 درصد است. چک لیست ها نتیجه می دهند.

ایده

یکی از جنبه های ترسناک ساخت و ساز این است که سازنده ها به متخصصان اجرایی فشار می آورند تا هنگام مواجهه با رویدادهای پیش بینی نشده شخصا تصمیم گیری کنند. برعکس، اکثر مقامات ارشد برای زیردستانشان چک لیست تهیه می کنند و اجازه اتخاذ تصیمات بزرگ را به کارمندان نمی دهند. چک لیست ها برای سازماندهی و نظارت بر کارهای روتین به کار می آیند؛ اما برای اقدام در شرایط بحران مناسب نیستند و طوفان کاترینا این مسئله را ثابت کرد. روسای مرکز مدیریت بحران فدرال با وجود شرایطی که هر لحظه بدتر می شد، دست از دستور دادن و کنترل کردن برنداشتند، در صورتی که باید تصمیمگیری را تا حد ممکن به خارج از مرکز محول می کردند.

اما والمارت، غول خرده فروشی این مسئله را به خوبی درک کرد. بلا فاصله بعد از طوفان کاترینا، شرکت به مدیران فروشگاه های محلی اختیار تام داد که هر کار لازمی را برای کمک به مردم انجام دهند. بعضی مدیران همه موجودی انبارها را در اختیار مردمی قرار دادند که نیازی فوری به این محصولات داشتند. بعضی از فروشگاه ها فقط با استفاده از یک سیستم ساده برای پیگیری کالاهای واگذار شده، غذا، ابزار و کیسه خواب در اختیار گروه های امداد قرار دادند. مدیران ارشد کمتر دستور می دادند و بیشتر ارتباط برقرار می کردند. درس اصلی این است که در شرایط نامطمئن و پیچیده (یعنی هنگامی که فرد یا سازمان مرکزی از همه موارد مهم آگاه نیست) به مکانیزمی دوطرفه نیاز است تا مطمئن شویم که هیچکس موارد به ظاهر ساده اما حیاتی را فراموش نمی کند و اینکه افراد همزمان با حل بحران با یکدیگر گفتگو و مشورت هم می کنند.

نخستین تلاش

در سال 2006 ،دکتر آتول گاواند، نویسنده این کتاب (که جراحی حاذق است) و تیم تحقیقاتی اش پس از پیوستن به تیم بین المللی سازمان بهداشت جهانی برای مبارزه با خطرات روزافزون جراحی ها، به این نتیجه رسیدند که عوارض جراحی در سراسر جهان سالانه منجر به حداقل هفت میلیون مرگ و یک میلیون ناتوانی جسمی می شود. سازمان بهداشت جهانی به دنبال روشی قابل ارزیابی، ارزان و اساسی برای کاهش عوارض جراحی بود و روش های ناکارآمد را رد میکرد؛ اما نتایج تحقیق مربوط به نقش چک لیست ها در بهبود سلامت، آنها را به استفاده از این روش متقاعد کرد.

محققان در یک مطالعه موردی قالب های صابون ضدباکتری را در محله های فقیر کراچی پاکستان توزیع کردند و روش استفاده از صابون را (به عنوان یکی از موارد چک لیست 6 موردی عادات مهم روزانه در بهداشت فردی، تهیه غذا و مراقبت از کودکان) به ساکنان یاد دادند. در آزمونی یک ساله، اسهال کودکان 52 درصد، ذات الریه 48 درصد و زخم های ناشی از بیماری های پوستی 35 درصد کاهش یافت. جالب است که شرکت کنندگان قبلا هم از صابون استفاده می کردند، اما روش استفاده از آن صحیح یا کافی نبود.

مثال دیگری که تیم سازمان بهداشت جهانی را برای استفاده از این ابزار متقاعد کرد، چک لیست کوتاهی بود که قبل از برش آپاندیس در بیمارستان کودکان کلومبوس اجرا می شد، یعنی در جایی که بیش از یک سوم بیماران آنتی بیوتیک مناسب را در زمان مناسب دریافت نمی کردند. به پرستاران این بیمارستان دستور دادند که حتی اگر یک مرحله از چک لیست هم اجرا نشده، جراح را متوقف کنند. این روش قدرت اجرایی را میان آنها تقسیم کرد. پس از سه ماه، 89 درصد بیماران آنتی بیوتیک مناسب را به موقع دریافت می کردند و بعد از ده ماه این عدد به 100 درصد رسید. همچنین چک لیست ها جو کاری اتاق عمل را در دانشگاه های تورنتو و جان هاپکینز و بیمارستانهای کایزر در کالیفرنیا عوض کرد. چک لیست ها تیم جراحی را ملزم می کنند که خود را به دیگران معرفی کنند و درباره همه جنبه های فرایند پیش رو صحبت کرده و آنها را قطعی کنند که منجر به ارتقای کار گروهی و نتایج جراحی می شود.

کارخانه تولید چک‌لیست

دنیل بورمن، خلبان قدیمی که بیست سال مشغول تهیه چک لیست و دستورالعمل استفاده از پنل کنترل پرواز بوئینگ بود، درباره چک لیست های بدی هشدار می دهد که مبهم، غیردقیق و زیاده از حد طولانی هستند، استفاده از آنها دشوار است، کاربردی نیستند و توسط کارمندان اداری تهیه شده اند که هیچ اطلاعی از شرایط عملی استفاده از چک لیست ها ندارند. برعکس چک لیست های خوب، دقیق، کارا و مختصر هستند و استفاده از آنها حتی در سخت ترین شرایط هم ساده است. وقتی چک لیستی طراحی می کنید، همه مراحل را با جزئیات کامل شرح ندهید. از اصطلاحات ساده حوزه کاری خود استفاده کنید. فهرست کارها را روی کاغذ بنویسید و از حروف بزرگ و کوچک استفاده کنید. چک لیست تان را در دنیای واقعی آزمایش کرده و اصلاح کنید.

چک لیست های خوب بر موضوعاتی حیاتی تمرکز می کنند که نادیده گرفتن آنها بسیار خطرناک و احتمال فراموش کردنشان خیلی زیاد است. بوئینگ برای تعیین مراحل کار خلبانان از دو نوع چک لیست استفاده می کند. یکی چک لیست “انجام بده/تائید کن” برای اطمینان از اینکه کارهای مهم را انجام می دهند و دیگری چک لیست “بخوان/انجام بده” برای تعیین مراحل کاری که باید انجام دهند. اما حتی بهترین چک لیست هم نمی تواند کسی را مجبور به انجام آن کند. هوانوردان یاد گرفته اند که ممکن است در یادآوری و قضاوت اشتباه کنند. خلبان های خوب (برعکس بسیاری از جراحان) محدودیت های خود را درک کرده و می پذیرند و در مواجهه با هر مشکل حاد، علاقه زیادی به استفاده از چک لیست دارند.

آزمون

اعضای تیم سازمان بهداشت جهانی در بهار 2007 بار دیگر در ژنو جلسه داشتند تا موارد زمانبر چک لیست ها را حذف کنند. بعضی از موارد حذفی با توجه به کشور، بیمارستان یا نوع جراحی تفاوتی حیاتی در روند کار ایجاد می کرد. چک لیست نهایی و ایمن جراحی 19 مورد داشت که هفت مورد مربوط به قبل از بی هوشی، هفت مورد مربوط به قبل از برش بدن بیمار و پنج مورد مربوط به کارهای بعد از جراحی در اتاق عمل بود. سازمان بهداشت جهانی اطلاعاتی درباره عوارض جراحی جمع آوری کرده و چک لیستش را در هشت بیمارستان در سراسر دنیا آزمایش کرد که چهار بیمارستان در کشورهایی با درآمد بالا یعنی آمریکا، کانادا، انگلستان و نیوزلند و چهار بیمارستان در کشورهای متوسط یا کم درآمدی مثل فیلیپین، عمان، هند و تانزانیا بود. در بهار سال 2008 ،همه هشت بیمارستان به کارمندان خود آموزش داده و چک لیست 2 دقیقه ای/ 19 موردی را اجرا کردند. با وجود مقاومت های بسیار، بسته پیشنهادی از همان ابتدای معرفی در اتاق های عمل این بیمارستان ها اجرا شد.

فقط بعد از سه ماه از اجرای چک لیست ها، عوارض پس از جراحی 36 درصد، میزان مرگ و میر 47 درصد، میزان عفونت 50 درصد و تعداد جراحی های مجدد برای اصلاح اشتباهات 25 درصد کاهش یافت. از هر 4000 بیمار، فقط 277 نفر به عوارض جدی دچار شدند در حالی که این تعداد قبل از اجرای چک لیست ها 435 نفر بود. چک لیست سازمان بهداشت جهانی بیش از 150 نفر را از صدمات جدی و 27 نفر را از مرگ حتمی نجات داد. بررسی 250 تکنسین اتاق عمل نشان داد که 80 درصد افراد استفاده از چک لیست را آسان و 78 درصد آن را مانع بروز اشتباهات جراحی می دانند.

عصر چک‌لیست‌ها

در انتهای سال 2009 ،بیش از 12 کشور به استفاده از چک لیست ها در بیمارستان هایشان متعهد شدند. شرکت های بیمارستانی در 20 ایالت آمریکا به پیگیری نتایج استفاده از چک لیست ها پرداختند. 10 درصد بیمارستان های آمریکا یا از چک لیست ها استفاده کردند یا برای استفاده از آنها برنامه ریزی کردند و بیش از 2000 بیمارستان در سراسر جهان به استفاده از آنها پرداختند. چک لیست ها نه تنها در جراحی بلکه در هر کاری فرصت های جدید ایجاد می کنند. مثال، مصاحبه با سه سرمایه گذار موفق نشان داد که هرکدام موفقیت خود را مدیون استفاده از چک لیست هایی میدانند که بر اساس تجربه شخصی طراحی کرده اند یا از همکاران معروف شان الگو گرفته اند. وارن بافت هم از یک چک لیست ذهنی استفاده می کند.
از آنجا که اغلب افراد خیلی منظم نیستند، استفاده از چک لیست ها در سایر حوزه ها دشوار بوده است. تحقیقات کمی برای بررسی علل شکست ها در آموزش، کارهای حقوقی، برنامه های دولتی، موارد مالی و سایر حوزه ها انجام شده است. وقتی اشتباهات مشابه ی رخ می دهد، باید روند کار را عوض کرد: از چک لیست استفاده کنید.