تفاوت میم کوین و شت کوین به زبان ساده

تفاوت میم کوین و شت کوین

جالب است بدانید که تعداد کل ارزهای دیجیتال به حدود 18000 سکه رسیده است. هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود. این موضوع بر اهمیت شناخت آنها تاکید بیشتری داشت.

احتمالاً بارها واژه های شت کوین (Shit Coin) و میم کوین (Meme Coin) را شنیده اید. اما شاید از شما پرسیده اند مگر همه یکی نیستند؟ پاسخ منفی است.

هر یک از این اصطلاحات به نوع خاصی از رمز ارز اشاره دارد. در این مقاله به تفاوت های شت کوین (Shit Coin) و میم کوین (Meme Coin) می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

دانستن معنی و مفهوم «شِت کوین» و «میم کوین» می‌تواند تأثیر زیادی در تجارت و سرمایه‌گذاری شما و مهم‌تر از آن در حفظ سرمایه‌تان داشته باشد، زیرا این صنعت ارزهایی تولید می‌کند که هدف آنها تولید کلاهبرداری یا تقلب است.

ارزها را می توان بدون هدف یا برای آزمایش و سرگرمی ایجاد کرد.

به عنوان یک معامله گر یا سرمایه گذار، باید بتوانید آنها و تفاوت های آنها را شناسایی کنید.

از سوی دیگر، انواع کوین ها و همچنین کوین های بی مصرف مانند میم کوین و شت کوین، گاهی برای شوخی، گاهی برای کلاهبرداری یا مقاصد دیگر ساخته می شوند که حتی برخی از خریداران آن سودهای کلانی و البته از آن به دست آورده اند. ، سرمایه دیگران را ویران کرد.

شت کوین چیست؟

به توکن یا سکه می گویند که وایت پیپر یا مستند خاصی برای آن وجود ندارد، هدف و مسیری برای این توکن مشخص نشده است، بنابراین به راحتی می توان نتیجه گرفت که چنین سکه ای نباید ارزش داشته باشد

یا در واقع ارزش آن صفر است. حالا فعالان عرصه ارزهای دیجیتال زحمت کشیده اند و نام شت کوین را به چنین ارزهای یتیمی داده اند!!!

در ابتدای ظهور این دسته، شت کوین به کوین‌هایی خطاب می‌شد که این خصوصیات را داشتند:

  • رمز ارزهایی که تازه به بازار آمده‌اند.
  • تیم مؤسس‌ آنها افراد مطرحی نیستند.
  • برنامه‌ای برای پیشرفت (Roadmap) ندارند.
  • از نظر فاندامنتال یا فنی قوی نیستند.

چطور شت کوین ها را تشخیص دهیم؟

نحوه انجام این کار سخت نیست و با در نظر گرفتن چند نکته قادر به شناسایی این ارزها خواهید بود.

حدود ده هزار پروژه در فراز و نشیب ارزهای دیجیتال وجود دارد که هر کدام ارز مخصوص به خود را دارند. در اینجا چند نکته برای کمک به شما برای شروع وجود دارد:

چطور شت کوین ها را تشخیص دهیم؟

اگر هیچ وب سایت رسمی پشت این ارزها وجود نداشته باشد. چنین ارزهایی قابل اعتماد به نظر نمی رسند و شت کوین هستند.

اگر یک نوع ارز پیش بینی شده با نوید بازدهی بالا در کوتاه مدت به میدان بیاید و در عین حال اهداف اصلی آن به وضوح بیان نشود، قطعا شت کوین است.

توکن هایی که در مبادله با پول واقعی قابل تعویض نیستند و کاربرد خاصی ندارند، شت کوین محسوب می شوند.

به عنوان یک اصل کلی، اگر مالک و سازنده یک ارز دیجیتال ناشناس  باشد و هیچ مصاحبه، معرفی نامه، مقاله یا اطلاعاتی درباره او یا تیم مسئول آن ارز در وب سایت های مرجع وجود نداشته باشد، باید به این ارز یا توکن مشکوک شود.

یکی دیگر از عوامل مهم در شناسایی شت کوین، در دسترس بودن پروژه های وایت پیپر است که می تواند عامل مهمی در تصمیم گیری سرمایه گذاری باشد.

کاغذ سفید در واقع یک عامل ضروری برای پروژه هاست که در آن هدف اصلی پروژه، مشکلاتی که پس از اجرای پروژه حل می شود و نقشه راه نحوه ساخت پروژه نوشته می شود.

یکی دیگر از عوامل تعیین کننده وجود یک حساب کاربری در وب سایت گیت هاب است. با مطالعه نظرات کارشناسان در این سایت می توانید تا حدودی به تاثیرگذاری و برنامه ریزی این پروژه ها پی ببرید.

میم کوین چیست؟

همان سکه هایی هستند که توسط افراد مشهور یا شرکت های بزرگ و معروف  تبلیغ می شوند و در نهایت مورد استقبال مردم قرار می گیرد و این سکه ارزشمند می شود

اما باز هم میم به ماهیت سکه تبدیل می شود و تغییر نمی کند زیرا وجود دارد. هیچ راه یا هدفی برای این کوین نیست و فقط توسط یک شخص یا شرکت معتبر پذیرفته شده است که البته جای بحث زیادی دارد.

رمز ارزهایی که توسط یک سلبریتی، اینفلوئنسر یا مجامع تبلیغاتی حمایت می‌شوند، میم کوین هستند.

میم کوین چیست؟

نمونه های واقعی

دوج کوین و شیبا اینو را می توان نمونه هایی از شت کوین ها معرفی کرد که این روزها سر و صدای زیادی به پا کردند و طرفداران زیادی را به خود جذب کردند.

اما به لطف آقای ایلان ماسک، نام آنها از شت کوین به میم کوین تغییر کرد و هیچکس نمی تواند آینده آنها را به طور قطع پیش بینی کند، اما یک چیزی که باید به آن اشاره کنم این است که تاچ کردن قیمت یک دلار توسط شیبا اینو است

من این موضوع را 100 درصد رد نمی کنم چون در این دنیای رمز ارزها هیچ چیز قطعیت ندارد، تصور قیمت دلاری این توکن بسیار دور از ذهن است و هیچ کارشناس معتبری این پیش بینی را انجام نداده است.

او برای اثبات این موضوع تایید نکرده است، کافی است به تعداد توکن های شیبا نگاهی بیندازید، سپس متوجه می شود که اگر قیمت این توکن به یک دلار برسد، به این معنی است که ارزش این توکن از ارزش کل بازار بیشتر می شود.

خب این موضوع برای یک شت کوین بیش از حد خیال پردازانه است .

سخن پایانی

شاید در نگاه اول کمی مضحک به نظر برسد، اما باید بدانید که افراد کلاه بردار= زیادی با استفاده از همین ارزها از بسیاری از افراد سو استفاده کرده‌اند.

سوء استفاده از کاربران در فضایی مانند ارز دیجیتال بسیار راحت است. زیرا این فضا پر از اصطلاحات سخت و پیچیده است که کمتر کسی آن را درک می کند.

پس همیشه به یاد داشته باشید که کمک گرفتن از مدرس آموزش بیت کوین و ارزهای دیجیتال می تواند شما را در مسیر درست سرمایه گذاری در دنیای ارزهای دیجیتال قرار دهد.