بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین کش BCH

وقتی سیاست برای بلاک چین اتفاق می افتد، هارد فورک ها می توانند پروژه های جدید را تشویق کنند. بیت‌کوین کش (BCH) توسط گروهی از توسعه‌دهندگان، سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و استخراج‌کنندگانی ایجاد شد که از برنامه‌های توسعه بیت‌کوین راضی نیستند.

بیت‌کوین کش که در آگوست 2017 تأسیس شد، یک سیستم پول الکترونیکی همتا به همتا است که بر افزایش مقیاس‌پذیری و کارمزد تراکنش‌های پایین تمرکز دارد.

این پروژه همچنین بیت کوین ABC (درپوش اندازه بلوک قابل تنظیم) نامیده می شود.

مقیاس پذیری بلاک چین

در سال 2017، بیت کوین از زمان های طولانی برای تأیید تراکنش و افزایش کارمزد تراکنش رنج می برد، که از فرض اولیه خود مبنی بر پرداخت های تقریباً فوری با کارمزدهای بسیار پایین منحرف شد.

قبل از ایجاد بیت کوین کش، بحث شدیدی در جامعه بیت کوین در مورد عواقب افزایش محدودیت اندازه بلوک وجود داشت.

از آنجایی که بیت کوین غیرمتمرکز است، تغییرات پیشنهادی در پروتکل نیازمند اجماع گسترده است. بنابراین، همه گره های شبکه باید هنگام ایجاد تغییرات و به روز رسانی نرم افزار بیت کوین به یک اجماع برسند.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: ده صرافی برتر ارز دیجیتال در ایران

what-is-bitcoin-cache

بیت‌کوین کش به‌عنوان یک ارز دیجیتال مقیاس‌پذیرتر با کاهش هزینه‌های تراکنش و زمان تأیید معرفی شد.

جامعه BCH می گوید این پروژه بیشتر با پیشنهاد ساتوشی ناکاموتو برای ارز الکترونیکی همتا به همتا مطابقت دارد.

بیشتر به این دلیل که آلت کوین سیستم پرداخت سریعتر و ارزان تری را ارائه می دهد که ممکن است برای استفاده روزمره مناسب تر از بیت کوین باشد.

مدت کوتاهی پس از فورک بیت کوین کش، بلاک چین اصلی بیت کوین از طریق ارتقاء سافت فورک مورد انتظار برای استفاده از فناوری موسوم به SegWit (Segregated Witness) انجام شد.

چنین ارتقایی در سال 2015 توسط توسعه دهنده بیت کوین پیتر وول ایجاد شد. برای مقابله با تراکم شبکه و سایر مسائل مقیاس پذیری در شبکه بیت کوین پیاده سازی شد.

سافت فورک SegWit قبل از هارد فورک BCH برنامه ریزی شده بود، اما حامیان بیت کوین کش معتقد بودند که SegWit جایگزین پایین تری برای افزایش محدودیت اندازه بلوک است.

فورک بیت کوین کش توسط برخی از اعضای برجسته صنعت بلاک چین، از جمله جیهان وو (هم بنیانگذار Bitmain) و راجر ور (مدیر عامل Bitcoin.com) پشتیبانی شده است.

بیت کوین کش چگونه کار می کند؟

بیت کوین کش مستقیماً از کد منبع اصلی بیت کوین منشعب می شود، بنابراین شباهت های زیادی وجود دارد.

هر دو شبکه با یک مکانیسم اجماع کار می کنند تا کار خود را ثابت کنند و برای هر کسی برای پیوستن و مشارکت باز است.

همچنین، هر آدرسی که قبل از شعبه دارای BTC بود، پس از شعبه (رشته آدرس یکسان، اما در شبکه های مختلف) به میزان مساوی BCH دریافت کرد.

مانند بیت کوین، BCH نیز دارای زمان مسدودسازی هدف 10 دقیقه و حداکثر عرضه 21 میلیون سکه است.

بیت کوین کش چگونه کار می کند؟

میزان انتشار BCH هر 210000 واحد (تقریباً هر چهار سال) به نصف کاهش می یابد. جایزه فعلی برای یک بلوک 6.25 BCH در هر بلوک است.

برخلاف بیت کوین، بیت کوین کش دارای محدودیت اندازه بلوک افزایش یافته است، که اجازه می دهد تا تراکنش های بیشتری در هر بلوک گنجانده شود.

محدودیت اندازه بلوک ابتدا از 1 مگابایت به 8 مگابایت افزایش یافت و سپس دوباره در سال 2018 به 32 مگابایت افزایش یافت.

با این حال، در عمل، میانگین اندازه بلوک BCH تنها چند بار از سال 2017 از 1 مگابایت فراتر رفته است. در اینجا می‌توانیم مقایسه بین BTC و اندازه متوسط ​​BCH را در BitInfoCharts.com ببینیم.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: بهترین سایت خرید بیت کوین در ایران

بیت کوین کش چیست

بیت کوین و بیت کوین کش هر دو مشکل خود را در استخراج با استفاده از به اصطلاح الگوریتم تصحیح دشواری (DAA) تصحیح می کنند.

با این حال، بیت کوین سختی هر بلوک 2016 را تنظیم می کند، در حالی که سختی مایند بیت کوین کش بعد از هر بلوک تنظیم می شود.

در گذشته، بیت‌کوین کش یک الگوریتم تصحیح دشواری اضطراری (EDA) را برای کاهش سختی مایند و تشویق استخراج‌کنندگان برای پیوستن به شبکه پیاده‌سازی کرده است.

با این حال، الگوریتم بعداً به دلیل ناپایداری حذف شد. اجرای EDA یکی از دلایلی است که بلاک چین BCH هزاران بلاک جلوتر از بیت کوین دارد.

در سال 2019، بیت کوین کش فناوری به نام Schnorr Signatures را معرفی کرد، یک الگوریتم جایگزین که نحوه استفاده از امضای دیجیتال را تغییر می دهد.

طرح امضای Schnorr ساده و امن است و اجازه می دهد تا حریم خصوصی و مقیاس پذیری بیشتری نسبت به طرح ECDSA در حال حاضر توسط بیت کوین استفاده می شود.

ویژگی های کلیدی بیت کوین کش

  1. کد منبع BCH بر اساس پروتکل اصلی بیت کوین است.
  2. عرضه محدود به 21 میلیون است.
  3. به عنوان فورک بیت کوین، BCH همچنین از مکانیسم اجماع PoW برای انتشار سکه های جدید استفاده می کند.
  4. اندازه بلوک از 1 مگابایت به 32 مگابایت افزایش یافته است.
  5. جامعه استدلال می کند که اخلاق BCH بیشتر با برنامه های اصلی ساتوشی مطابقت دارد.
  6. سختی حفاری BCH بعد از هر بلوک توسط الگوریتم تصحیح دشواری (DAA) تصحیح می شود.
  7. BCH SegWit را پیاده سازی نکرد.
  8. BCH امضاهای Schnorr را در سال 2019 اجرا کرد.
  9. توسعه قراردادهای هوشمند، ساخته شده به عنوان به روز رسانی بعدی.

پرداخت های روزانه با بیت کوین کش

جامعه بیت کوین کش دفاع می کند که BCH برای استفاده به عنوان پول طراحی شده است. می‌توانید از آن برای ارسال و دریافت سریع پول به هر کسی که کیف پول BCH دارد، چه فیزیکی و چه تجاری، استفاده کنید.

با تراکنش‌های سریع و کارمزدهای کم، BCH ممکن است برای استفاده روزمره مناسب‌تر از بیت‌کوین باشد، به‌ویژه برای پرداخت هایی با مبلغ کم مناسب است.

اگرچه فروشگاه ها وجود دارند که پرداخت با بیت کوین کش را می پذیرند، اما به نظر نمی رسد این یک روش معمول باشد.

از ژوئن 2021، Bitcoin.com Map هزاران فروشگاهی را که BCH را می پذیرند علامت گذاری کرده است، اما بسیاری از آنها در حال حاضر چنین گزینه پرداختی را ذکر نکرده یا ارائه نمی دهند، که نشان می دهد آمار نادرست یا قدیمی است.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: بهترین سایت های تحلیل ارز دیجیتال

بیت کوین کش

نحوه ذخیره بیت کوین کش (BCH)

توصیه می کنیم از Trust Wallet استفاده کنید. صدها کیف پول رمزنگاری دیگر وجود دارد که از BCH پشتیبانی می کنند، مانند کیف پول های سخت افزاری Ledger، Trezor و Cobo Vault. شما همچنین می توانید BCH را در یک کیف پول دسکتاپ مانند Electrum Cash ذخیره کنید.

برخی از طرفداران بیت کوین کش استفاده از کیف پول های Bitcoin.com یا Coinomi را برای ذخیره BCH توصیه می کنند. هر دو کیف پول نرم افزاری در ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و iOS در دسترس هستند.

مهم است که به خاطر داشته باشید که BTC و BCH در شبکه های مختلف بلاک چین کار می کنند. شما نمی توانید بیت کوین را به آدرس کیف پول بیت کوین کش بفرستید و بالعکس.

بیت کوین SV

در سال 2018، بخشی از جامعه بیت کوین کش پروتکلی را برای ایجاد یک ارز دیجیتال دیگر به نام بیت کوین ساتوشی ویژن (همچنین به عنوان بیت کوین SV یا BSV شناخته می شود) تقسیم کرد که دارای محدودیت اندازه بلوک حتی بزرگتر از 2 گیگابایت است.

هارد فورک بحث برانگیز توسط کریگ اس رایت و کالوین آیر حمایت شد و این رویداد به عنوان جنگ هش شناخته می شود.

با این حال، BSV نتوانست حمایت گسترده ای از جامعه رمزنگاری کسب کند. عدم حمایت و پذیرش احتمالاً به ادعاهای نادرست کریگ سی رایت مبنی بر اینکه او مخترع بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو است، مربوط می شود.

سخن پایانی

در میان هزاران پروژه ارزهای دیجیتال که از بیت کوین منشعب شده اند، BCH توانسته نسبتا مرتبط باقی بماند. اگرچه ممکن است مانند بیت کوین اوج و محبوبیت را تجربه نکرده باشد،

اما همچنان می توانید فروشگاه هایی را بیابید که BCH را به عنوان پرداخت می پذیرند، به خصوص به دلیل کارمزد تراکنش کمتر و زمان تایید سریع تر.

با این حال، اندازه بلاک‌های بزرگ‌تر نیز نگرانی‌های امنیتی شبکه را افزایش می‌دهد، و به همین دلیل بیت‌کوین همچنان امن‌ترین شبکه بلاک چین محسوب می‌شود.

بیت کوین همچنان محبوب ترین ارز رمزنگاری شده است، به این معنی که BCH نقدینگی بازار و پذیرش کمتری نسبت به BTC دارد.

منبع:

academy.binance