سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه روشی است، جهت کسب جایگاه سریع در نتایج موتورهای جستجو که در تضاد با استاندارهای گوگل می باشد. در مقابل استفاده از فنون و استراتژی های اخلاقی و غیر فریبنده را سئو کلاه سفید می نامند. در صنعتی به پیچیدگی بهینه سازی موتور جستجو (SEO)، تفکیک روشهای نادرست از  قانونی برای مشاغل آنلاین دشوار است. سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه دو وسیله برای رسیدن به یک هدف هستند: افزایش دید آنلاین سایت ها.  در حالی که یکی با رعایت استانداردهای موتور جستجو (و در نتیجه کاربر پسند) باعث ایجاد ترافیک به وب سایت ها می شود، دیگری قوانین را دور می زند و  سایت را به خطر می اندازد تا به نتیجه دلخواه برسد. در این مطلب قصد داریم سئو کلاه سیاه را که به عنوان مسیری خطرناک و اشتباه برای رساندن سایت به بالاترین رتبه ها بررسی کنیم.  مقاله را تا انتها با آیجیتالی همراهی کنید تا هر آنچه که لازم است در مورد این نوع از سئو بدانید، و از به تله افتادن سایت خود جلوگیری کنید،

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه روش هایی است که با درستکاری در الگوریتم های موتور جستجو و نادیده گرفتن دستورالمعل ها به منظور کسب بالاترین رتبه سایت در SERP استفاده می شود. این روشها کاملا مشخص هستند و در صورت استفاده از آنها از طرف موتورهای جستجو جریمه و با کاهش بسیار ترافیک ارگانیک مواجه می شوند.  در بهینه سازی موتور جستجو از ایجاد لینک تا ایجاد محتوای با کیفیت بالا، هر کسی که بخواهد این کار را به تنهایی انجام دهد، به زمان و تلاش نیاز دارد. به همین دلیل است که از طلوع موتورهای جستجو، تکنیک های SEO کلاه سیاه شکوفا شده است. اگر از نحوه مقابله با آن آگاه نباشیم، این جنبه تاریک سئو می تواند برای یک تجارت فلج کننده باشد.

سئو کلاه سیاه و 9 تاکتیک خطرناک

 

 سئو کلاه سیاه و 9 تکنیک خطرناک

اعتماد کامل به برخی از روشهای معرفی شده در سایت ها و شبکه های اجتماعی جهت رشد سایت در نگاه اول ممکن است یک استراتژی موفق میانبر باشد اما واقعیت چیزی جزء افتادن در دام سئو کلاه سیاه و مسیر نابودی سایت نیست.

سال 2021 دیگر زمان استفاده از این تکنیک های اشتباه و کوتاه مدت نیست و تمرکز باید بر روی انتخاب درست ترین مسیرها برای قرار گرفتن در بالاترین سطح رتبه بندی باشد.

 

 1. استفاده بیش از اندازه کلمات کلیدی

تکرار بیش از حد کلمات کلیدی نه تنها به رتبه بندی کمک نمی کند بلکه استفاده بی رویه از آنها برعکس نتیجه می دهد. قرار دادن یک کلمه کلیدی تکراری در خارج از محتوای اصلی یا در پاراگراف ها کاملا غیر منطقی است.

 1. تولید محتوای تکراری

یکی از سه فاکتور برتر رتبه بندی گوگل تولید محتوای جذاب و مخاطب پسند است. در حالی Seo کلاه سیاه تولید خودکار محتوای تکراری و بی کیفیت را برای رتبه بندی تعداد زیادی از کلمات کلیدی، مورد استفاده قرار می دهد.

 1. مخفی کاری (Cloaking)

تلاش برای کسب رتبه بندی براساس کلمات کلیدی غیرمرتبط با حوزه ی کاری از طریق ارائه آدرس سایت یا محتوای مختلف به کاربران و موتورهای جستجو را Cloaking می گویند.

 1. پنهان کردن متن

مخفی کردن متن یعنی متن تولید شده با اندازه فونت صفر یا همرنگ با پس زمینه در جایی خارج از صفحه یا قرار دادن در پشت یک تصویر است. که به منظور مخفی کردن از مخاطب و استفاده هدفمند از CSS است. اما در سالهای اخیر گوگل با الگوریتم آستین متن های مخفی در هر صفحه تا تگ های متا را  شناسایی می کند.

 1. لینک های پولی

یکی از متداول ترین انواع سئو کلاه سیاه لینک های پولی است. بخش مهم این است که لینک ها باید در مرور زمان به دست بیایند. از بک لینک گرفتن در ازای پرداخت پول باید خوداری کنید زیرا هم خریدار و هم فروشنده از طرف گوگل جریمه خواهند شد.

 1. سوء استفاده از داده های ساختاریافته

کسانی که تلاش می کنند داده های ساختاری مطلوب تری برای سایت خود ایجاد کنند، شروع به نوشتن نظرات جعلی می کنند و به محتوای خود امتیاز 5 ستاره می دهند تا کسب و کار خود موفق نشان دهند و  موقعیت SERP را تقویت کنند. که این مورد یعنی اطلاعات نادرست را از طریق داده های ساخت یافته ارائه کنند.

 1. ریدایرکت های اشتباه

مشابه Cloaking، ریدایرکت های غیر مجاز هدایت های مخفیانه برای فریب موتورهای جستجو و نمایش محتوای متفاوت از آنچه کاربر می بیند، انجام می دهند. اغلب اوقات یک موتور جستجو صفحه اصلی را فهرست می کند، در حالی که کاربران به یک URL دیگر منتقل می شوند. این به این معناست که کاربران و موتورهای جستجو هرکدام به صفحات متفاوتی منتقل می شوند.

 1. اسپم (هرزنامه) در کامنتها

در این روش بعضی از سئو کاران متخلف لینک سایت خود را در بخش نظرات سایت های مختلف قرار می دهند. گاهی این نظرات به صورت اتوماتیک وار انجام می شود. بهتر است همیشه بخش کامنت های وبلاگ و سایت را مورد بازبینی یا از ابزار های ریکیچای گوگل استفاده کنید تا از تبدیل شدن وب سایت به انبوهی از نظرات اسپم به صورت دستی یا از طریق ربات های کامنت گذار ممانعت کنید.

 1. صفحات دروازه (Doorway / Gateway)

صفحه دروازه یعنی ایجاد صفحاتی که در نتایج جستجو دستکاری می کنند. صفحه دروازه (صفحه پرش) یعنی یک عبارت جستجو شود اما به صفحه دیگری ریدایرکت شود که هیچ گونه ارتباطی با عبارت سرچ شده ندارد. به طور مثال وقتی بر روی عبارت آموزش رایگان سئو کلیک کنید اما وارد صفحه ای در مورد خرید ارزهای دیجیتال شوید. هر محتوای سایت باید هدف خاصی داشته باشد و نباید در تلاش برای رتبه بندی کلمات کلیدی که کاملاً مرتبط نیستند، صفحاتی ایجاد کرد.

چرا سئو کلاه سیاه بد است؟

تکنیک های SEO کلاه سیاه با خدمات موتور جستجو مخالف است، بنابراین وب سایت هایی که از آنها استفاده می کنند مجازات می شوند. این می تواند به صورت مجازات گوگل باشد، که وب سایت را در رتبه بندی سقوط می دهد  یا به طور کلی از فهرست خارج می شود.  روشهای جستجوگرها در مورد کلاه سیاه، استراتژیهای طولانی مدت نیستند، زیرا به راحتی قابل تشخیص هستند و معمولاً روزنه ها به سرعت پیدا و اصلاح می شوند.

اگر از سئو کلاه سیاه استفاده کرده اید، چه باید کرد؟

اکثر متخصصان آموزش سئو معتقد هستند، غیر حرفه ای و خطرناک بودن این روشها، تفاوت سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید است. حتی اگر با استفاده از این تکنیک ها بازریابان موفق به دریافت ترافیک برای سایت خود بشوند این مسئله در طولانی مدت نتیجه معکوس خواهد شد.
همیشه بهتر است که دقت کنید و از SEO کلاه سفید استفاده کنید. اما اگر از کلاه سیاه استفاده کرده اید، موارد زیر را انجام دهید:

 1. اقدامات خود را برای گوگل توضیح دهید. گاهی اوقات وب سایت ها قربانی SEO منفی می شوند.
 2. هرگونه بک لینک برگشت را حذف و “رد” کنید.
 3. در استراتژی SEO خود تجدید نظر کنید. وقت خود را صرف کنید و سئو کلاه سفید را به کار بگیرید و به تدریج رتبه خود را بهبود بخشید.

 

 

طبق ضرب المثل معروف بالاتر از سیاهی رنگی نیست، ترفندهایی Black Hat SEO بدترین سناریو برای افزایش رتبه سایت هستند. زیرا عدم رعایت دستورالعمل های سرچ کنسول گوگل چیزی جز حذف کامل از فهرست گوگل یا سایر موتورهای جستجو ندارد. به کار بردن این ترفندها مساوی با کاهش کیفیت تجربه کاربری و از دست دادن میزان بازدید و ترافیک سایت است.

هرگاه برای استفاده از این روشها وسوسه شدید، این نکته را درنظر بگیرید که احترام به مخاطب و جذب مشتری مهمترین بخش هر کسب و کاری است. درحالی که تمامی روشهای سئو کلاه سیاه در مغایرت با تجربه کاربری (UX) مناسب برای مخاطبان است. در پایان اگر کاربر نهایی سایت را دوست داشته باشد، گوگل نیز آن را دوست خواهد داشت.

منتظر دریافت نظرات شما مخاطبان عزیز هستیم.