بازاریابی محتوایی چیست؟ کانتنت مارکتینگ چیست؟

بازاریابی محتوایی چیست؟

امروزه دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) یا همان بازاریابی اینترنتی (Internet Marketing) یکی از موضوعات مهم و حیاتی در دنیای کسب و کار آنلاین است و روز به روز نیز در حال گسترش و تغییر است. در عین حال بیشتر کسب و کارهای سنتی برای افزایش فروش و عقب نماندن از رقابت، از حوزه‌ی اینترنت نیز استفاده کرده‌اند. یکی از موضوعات بسیار مهمی که امروزه باعث موفقیت بیشتر کسب و کارها می‌شود، بازاریابی با استفاده از تولید محتوا می‌باشد. اگر شما بتوانید به درستی برای مخاطب هدف خود به بازاریابی محتوایی (Content Marketing) بپردازید، در واقع موفقیت خود را تضمین کرده‌اید. ما در سری آموزش رایگان بازاریابی محتوایی به طور کامل به توضیح این روش بازاریابی می‌پردازیم و تمامی جزئیات آن را بررسی می‌کنیم که پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

نکته مهم: بازاریابی محتوایی زیرشاخه دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی اینترنتی) است و بازاریابی محتوا با بازاریابی محتوایی فرق دارد (در واقع بازاریابی محتوا زیر شاخه بازاریابی محتوایی است)، که در ادامه با معنی، مفهوم و عملکرد هر کدام به خوبی آشنا می‌شوید. ما بجای بازاریابی محتوا از واژه بازاریابی برای محتوا استفاده می‌کنیم.

بازاریابی محتوایی چیست؟ و چگونه می تواند به ما هدف دهد؟

بازاریابی محتوایی (Content marketing) یکی از رویکردهای استراتژیک بازاریابی است که بر تولید، توزیع و ترویج محتوای ارزشمند طبق یک استراتژی بازاریابی، مرتبط و سازگار با اهداف برندها متمرکز شده است. بازاریابی محتوایی به دنبال جذب، حفظ و تعامل با مخاطبانی است که به وضوح تعریف و شناخته شده هستند. این عمل با هدف هدایت کاربران برای انجام اقداماتی سودده صورت می گیرد. نهایتا ما با آنالیز محتوا این چرخه را تکرار می کنیم.

تفاوت بازاریابی محتوایی با بازاریابی محتوا

تفاوت بازاریابی محتوایی با بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوایی یک فرایند چهار مرحله‌ای

  1. مدیریت و تنظیم استراتژی محتوا 
  2. تولید محتوا
  3. توزیع و ترویج یا بازاریابی برای محتوا
  4. آنالیز محتوا

برای مطالعه بیشتر مقالات زیر را دنبال کنید:

شاخه های بازاریابی محتوایی در سال 2021

استراتژی محتوا چیست؟

تولید محتوا چیست؟

بازاریابی محتوایی یک فرایند چهار مرحله‌ای

است که بازاریابی محتوا جزئی از آن است و به راهکارهایی که جهت بازاریابی یک محتوا صورت می‌گیرد گفته می‌شود. بنابراین بازاریابی محتوایی واژه‌ی صحیح‌تری به نظر می‌رسد، بازاریابی محتوا نیز صحیح است، اما کاربرد متفاوتی دارد و این دو اصطلاح باید براساس کاربردشان در جایگاه‌های مختلفی به کار برده شوند.

مرکز تمرکز بازاریابی محتوایی

در بازاریابی محتوایی تمرکز فعالیت ها بر روی وب سایت برند است و این که چگونه آدرس وب سایت را برند و تبدیل به رسانه کنیم. شبکه های اجتماعی نقش بسزایی را در بازاریابی محتوایی ایفا می کنند، مهمترین نقش آن ها ایجاد لینک هایی به وب سایت است.

انواع محتوا در بازاریابی محتوایی

در بازاریابی محتوایی، با توجه به اینکه مرکز تمرکز آن که وب سایت است از محتواهای بلند و طولانی تری مانند ویدئو، اینفوگرافی، کتاب های الکترونیکی، مقالات، صوت و… استفاده می شود.

اهداف بازاریابی محتوایی

با توجه به این که تمرکز بازاریابی محتوایی بر روی وب سایت است، اهداف بازاریابی محتوایی عبارتند از:

1- افزایش بازدید و مخاطب وب سایت است که با اجرای کمپین بازاریابی محتوایی خوب و مهمتر از آن سئوی وب سایت و مقالات منتشر شده در وب سایت به دست می آید.

2- ساخت و توسعه محتواهایی است که بتوان با استفاده از آن ها وب سایت را توسعه داده و از طریق آن ارتباطات به نحوی پیش برده شوند که در نهایت منجر به فروش گردند.

تاریخچه بازاریابی محتوایی

تاریخ بازاریابی محتوایی غنی است و با اندکی جستجو می‌توان داستان‌های موفقیت بسیاری را پیدا کرد. اما این چهار مثال ابتدایی اولین برندهایی بودند که از بازاریابی محتوایی استفاده کردند و هر دو این کار را به صورت چاپی انجام دادند.

اولین بازاریابی محتوایی ثبت شده در تاریخ، به عملکرد بنجامین فرانکلین در قبال فعالیت‌های چاپخانه‌اش برمی‌گردد. او با انتشار سالنامه‌ای در سال 1732 سعی داشت تا توجه بیشتر مردم را نسبت به سایر مطالب و فعالیت‌های چاپخانه‌اش جلب کند.

در سال ۱۸۹۵ جان دیر (John Deere) به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان ماشین آلات کشاورزی، راه سازی و معدنی بیش از ۱.۵ میلیون نسخه از مجله و دفترچه معرفی ماشین آلات خود را در ۴۰ کشور جهان در اختیار مشتریان خود قرار داد.

در سال ۱۹۰۰ میشلن (Michelin) شرکت لاستیک سازی دفترچه ای ۴۰۰ صفحه ای با جلد قرمز رنگ را در اختیار مشتریان خود قرار داد که به راهنمایی رانندگان برای برطرف کردن اشکالات احتمالی اتومبیل های خود بپردازند.

در سال ۱۹۰۴پس از موفقیت مجله فورو از جان دیر (John Deere) برندهای مختلفی شروع به استفاده از این راهکار کردند. یکی از آن‌ها شرکت تولید ژله بود بنام ژل او (Jell-o) بود که اساساً قبل از آن محصولی به نام ژله ناشناخته بود. آن‌ها شروع به توزیع یک کتابچه‌ی آشپزی رایگان کردند و در آن راه‌های خلاقانه و مفیدی را برای استفاده از محصول خود ارائه کردند. پس از ۲ سال آن‌ها به اندازه‌ی کافی مشهور شده بودند و فروشی بالغ بر یک میلیون دلار در سال داشتند.

اما امروزه برای قدم برداشتن در مسیر این نوع مارکتینگ، کار بسیار ساده‌تری در پیش دارید. بازاریابی محتوا از مرحله‌‌ی آزمون و خطا گذشته و بسیاری از افراد موفق، روش‌های بی‌نظیری را در دل این استراتژی کشف کرده‌اند.

یک بار دیگر با هم مرور کنیم:

بازاریابی محتوایی یکی از شاخه های دیجیتال مارکتینگ است که هدف آن با توجه به کانال هایش که شامل؛ استراتژی محتوا، تولید محتوا، بازاریابی برای محتوا و آنالیز محتوا؛ جذب، حفظ و تعامل با مخاطبانی است که به وضوح تعریف و شناخته شده هستند. این عمل با هدف هدایت کاربران برای انجام اقداماتی سودده صورت می گیرد.
این کار باعث می شود شما به شدت در هزینه های بازاریابی آنلاین صرفه جویی کنید، مخصوصا در تبلیغات آنلاین.