کپی رایتینگ چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

کپی رایتینگ چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

امروزه بیشتر صاحبان کسب و کار و افرادی که در حوزه‌ی بازاریابی محتوایی و سئو مشغول به کار هستند، سعی دارند تا با استفاده از تولید محتوا جایگاهی در گوگل بدست آورند و مخاطبین بیشتری را به سمت سایت و شبکه های اجتماعی خود هدایت کنند. تولید محتوا بسیار موضوع مهمی است، اما نکته‌ای که بسیاری از افراد به آن توجه نمی‌کنند، موضوعی به نام کپی رایتینگ (copywriting) است. کپی رایتینگ تکنیکی در محتوا نویسی است که به شما کمک می‌کند تا پیام یا خدمت و محصول خود را خیلی اثر بخش‌تر به کاربران معرفی کنید.

اجازه دهید بحث را با متنی تبلیغاتی از دیوید اگیلوی (پدر کپی رایتینگ و تبلیغ نویسی) شروع کنیم:

«بلندترین صدایی که در سرعت ۶۰ مایل بر ساعت، در رولز رویس جدیدتان می‌شنوید، صدای تیک تیک ساعت است.»

وقتی دیوید اگیلوی، تبلیغات رولز رویس را به عهده گرفت، به مدت 3 هفته به مطالعه و بررسی ویژگی‌های فنی خودرو پرداخت. در نهایت این متن تبلیغاتی را نوشت که تا به امروز در صنعت تبلیغات جزو بهترین‌ها شناخته می‌شود.

بقیۀ متنی که اگیلوی نوشته بود، ۶۰۷ کلمه داشت. شما را نمی‌دانم اما من برای خواندن ۶۰۷ کلمه بدون عنوانی خوب، وقت صرف نمی‌کنم.

هدف اصلی اگیلوی این نبود که کسی او را خلاق بداند، بلکه هدف اصلی، نوشتن متنی گیرا و جذاب بود به طوری که خواننده را ترغیب کرده و انگیزه‌ای برای اقدام در او ایجاد کند.

کپی رایتینگ (copywriting) چیست؟

کپی رایتینگ، فرآیند نوشتن مطالب تبلیغاتی یا همان تبلیغ‌نویسی است. کپی رایترها مسئولیت متن بروشور، بیلبورد، وب‌سایت، ایمیل، تبلیغات، کاتالوگ، عنوان نویسی و … را بر عهده دارند.
هدف اصلی کپی رایتینگ، ترغیب خواننده برای اقدام است. این اقدام ممکن است خرید، نظر یا رأی دادن، تماس با شرکت یا هر چیز مشابه این‌ها باشد.

کپی‌رایتینگ نباید با قانون کپی‌رایت اشتباه گرفته شود. کپی‌رایت به معنای حقوق قانونی یک شرکت در قبال تولید، نشر یا فروش کارهایش از جمله مواردی مثل کتاب، موسیقی یا موارد هنری دیگر است. هدف کپی‌رایت این است که از حقوق این موارد دفاع کند و جلوی استفاده ‌غیرقانونی از آن توسط کسانی به جز صاحب اصلی را بگیرد. صاحب کسب و کار یا محصول، با نماد بین‌المللی © از محصولات خود در برابر استفاده‌ غیرقانونی محافظت می‌کند.

کپی رایتر کیست؟

کپی رایتر مطالب بازاریابی مانند وب‌سایت، ایمیل، بروشور، کاتالوگ و … را می‌نویسد. در واقع اکثر چیزهایی که به ایمیل ما فرستاده می‌شود توسط کپی رایترها نوشته می‌شود که به آنها تبلیغ‌نویس نیز گفته می‌شود.
کپی رایترها می‌توانند در خانه درآمد داشته باشند، با سرمایه اولیه کم می‌توانند کار خود را شروع کنند و به تحصیلات رسمی یا دانشگاهی نیاز ندارند. شاید به همین دلیل است که هر روز بر تعداد متقاضیان یادگیری مهارت‌های کپی رایتینگ افزوده می‌شود. دنیای مجازی نیز موقعیت‌های شغلی زیادی برای کپی رایترها دارد که حتی برخی از پروژه‌های آن می‌تواند درآمدهای خوبی برایشان به همراه داشته باشد.

مطالعه بیشتر: کپی رایتر کیست و چه وظایفی دارد؟

تفاوت کپی‌رایتینگ با تولید محتوا در چیست؟

آیا کپی‌رایتینگ و تولید محتوا هر دو یک مفهوم را دارند؟
خیر، این دو واژه معنای یکسانی نمی‌دهند اما تفاوت آن‌ها مثل سیب و پرتقال نیست و بیشتر تفاوت بین نارنگی و پرتقال است. تشخیص تفاوت‌های این دو برای نویسنده‌های جوانی که می‌خواهند دنبال کار بگردند اهمیت زیادی دارد، چرا که هر کدام از این کارها، به نوعی مهارت و چالش‌های مختلفی را جلوی روی نویسنده قرار می‌دهند. در ادامه ما تفاوت‌های مهم بین کپی‌رایتینگ و تولید محتوا را بررسی خواهیم کرد.

هدف انجام کار

بزرگترین تفاوت بین کپی‌رایتینگ و تولید محتوا، در هدف هر کدام از آن‌ها نهفته است. در حالی که کپی‌رایتنگ درباره‌ی فروختن محصول به پرسونای هدف است. هدف تولید محتوا صرفا آگاه کردن پرسونا در مورد محصول، با ارائه‌ی محتوای با ارزش است.

کپی‌رایتینگ هنر فروختن یک ایده، برند یا یک ایدئولوژی به مردم است. بهترین کپی‌رایترها از ترکیب محصولات و ایدئولوژی یک برند برای برندینگ استفاده می‌کنند. ذات کلی کپی‌رایتینگ حول محور تبلیغات می‌چرخد و ملاک موفقیت آن، درصد انگیجمنت و خریده شدن آن محصول یا سرویس است.

نوع انجام کار

به طور خلاصه، کپی‌رایترها «کپی»‌ می‌نویسند و تولیدکننده‌های محتوا هم «محتوا». ممکن است جمله‌ی قبلی برایتان گیج‌کننده باشد، اما بخش مهمی از تفاوت‌های این دو در خود کار خلاصه شده است. یک کپی‌رایتر کسی است که به طور حرفه‌ای متن‌هایی را با اهداف مارکتینگ می‌نویسد که به اصطلاح کپی‌ خوانده می‌شود و کاری وابسته به مهارت است. اما تولیدکننده‌ محتوا می‌تواند هر کسی باشد و لزوما حتی یک نویسنده‌ی حرفه‌ای هم نیست. امروزه هر کسی از جمله بلاگرها، سئو نویس‌ها، رمان‌نویس‌ها و نویسندگان حرفه‌ای می‌تواند نویسنده باشند و با این که کیفیت کار هر کدام با دیگری متفاوت است، اما در نهایت نوشته‌ی آن‌ها مهم است.

تفاوت کپی رایتینگ با بازاریابی محتوایی

در کانتنت مارکتینگ برای هر محتوا یک عبارت کلیدی در نظر گرفته می‌شود. سپس کارشناس تولید محتوا باید مطالب را در قالب مقاله جمع‌آوری کرده و بعد متخصص سئو با انجام امور سئو و بهینه سازی محتوا، آن را به صفحه اول گوگل برساند.

به این ترتیب هرگاه کاربری کلمه کلیدی موردنطر را در موتور جستجوف جستجو کند، در صفحه نتایج جستجو با محتوای تولیدشده مواجه خواهد شد. این محتوا باید به گونه‌ای نوشته شده باشد که کاربر را به کلیک کردن ترغیب کرده و بعد از اینکه کاربر وارد صفحه شده و متن را مطالعه کرد، نسبت به اقدام ترغیب شود. این در حالی است که در کپی رایتینگ متن‌های طولانی نگارش نمی‌شوند؛ بلکه کپی رایتر باید پیام خود را در قالب یک یا چند جمله کوتاه بیان کند. اما کار به همین سادگی نیست! همین یک جمله باید به حدی تأثیرگذار و ترغیب‌کننده باشد که کاربر به کلیک کردن در نگاه اول ترغیب شود. نوشته‌هایی که یک کپی رایتر می‌نویسد نیازی به سئو ندارند و معمولاً در قالب بنر، ایمیل مارکتینگ، شعار تبلیغاتی و… در مقابل کاربران قرار خواهند گرفت.

کاربرد متون کپی‌رایتینگ در بخش‌های مختلف کسب و کار

4 کاربرد متن های کپی رایتینگ
تمام کپی‌ها یک شکل نیستند و تمام کپی‌رایترها هم متون یکسانی نمی‌نویسند. در حقیقت، خیلی از کپی‌رایترهای تازه کار پیش از این که بدانند قرار است چه جور کپی‌ای بنویسند، شیوه‌های مختلف آن را امتحان می‌کنند و در نهایت به نتیجه می‌رسند. برخی از کاربرد متون کپی‌رایتینگ را با هم مرور می‌کنیم:

کپی رایتینگ فروش

در کپی رایتینگ فروش، کپی رایتر با چالش متقاعد کردن خواننده نسبت به مزایای محصول یا سرویس و در نهایت مجاب کردن وی برای خرید یا استفاده از آن روبرو است. البته این در حرف از عمل آسان‌تر است. در اینجا علاوه بر داشتن یک سبک و سیاق نوشتاری متقاعدکننده، به دانش و خلاقیت نیز نیاز خواهید داشت. استفاده از استراتژی‌های زیر در اقناع مخاطب به شما کمک خواهد کرد:

1. پیام خود را به وضوح بیان کنید و مخاطب هدف را مستقیماً خطاب قرار بدهید
2. مشکلی که محصول یا سرویس شما می‌تواند برطرف کند را شناسایی کنید و به منظور جلب اعتماد و نظر مخاطب، آن مسئله را از زاویه دید مشتریان بالقوه و به ملموس‌ترین شکل ممکن توصیف کنید
3. بر چرایی ناتوانی روش‌ها و محصولات موجود در حل آن مشکل تأکید داشته باشید
4. توضیح بدهید که چگونه بهترین روش حل مشکل مزبور را پیدا کرده‌اید
5. روش دریافت محصول یا سرویس و در نتیجه، حل مشکل را برای خواننده مشخص کنید

کپی رایتینگ محتوا

کپی رایترهای محتوانویس با تمرکز بر یک موضوع خاص برای وبسایت های مختلف نویسندگی می‌کنند که با توجه به ذات کپی رایتینگ، موضوع این نویسندگی بیشتر حول محورهایی مانند مقالات آموزشی یا راهنماهای مرحله به مرحله و گام به گام خواهد بود. جذاب و جالب به نظر رسیدن مطلب در اینجا اهمیت فراوانی دارد؛ چرا که اگر یک مطلب از دید مخاطب شما جالب و آموزنده به نظر برسد، احتمال انجام عمل مورد نظر یا خرید به طرز چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد.

کپی رایتینگ روابط عمومی

روابطه عمومی یا PR هر چیزی که در مورد یک سازمان یا بیزینس وجود دارد را به صورت عمومی به مخاطبانش انتقال می‌دهد و یکی از زیرمجموعه‌های بخش مارکتینگ یا ارتباطات است. محتوای روابط عمومی شامل موارد زیر می‌شود:

1. پرس ریلیز (اطلاعیه های مطبوعاتی)
نوعی محتوای نوشته شده یا ضبط شده است که مخاطبان اصلی آن خوانندگان رسانه‌های خبری هستند.
2. بیانیه

کار روابط عمومی این است که تا جای ممکن از پتانسیل خودش برای قرار دادن یک بیزنس در انظار عمومی استفاده کند. این کار می‌تواند از طریق نوشتن یک پرس ریلیز کامل و دست اول برای یک محصول یا سرویس انجام شود، یا با انتشار یک بیانیه که موضع یک شرکت را در برابر نظرات مثبت یا منفی مشخص می‌کند. از آن‌جایی که اتفاقات مختلفی می‌توانند در بیزینس تاثیرگذار باشند، مسئولان روابط عمومی یک مجموعه باید ذهنی آزاد و خلاق داشته باشند تا بتوانند صدای یک مجموعه را از فیلتر مهارت‌های خبرنگاری و نویسندگی خود رد کنند و به ساده‌ترین شکل ممکن آن را به دست مخاطب برسانند.

کپی رایتینگ خلاق

کپی رایتر در این روش درباره موضوع منتخب خود نویسندگی می‌کند، اما تبلیغ محصول یا سرویس خاصی را نیز در نوشته‌هایش می‌گنجاند. غالباً نوشتن شعارهای تبلیغاتی یا اسلوگان‌های شرکت‌ها نیز در قالب کپی رایتینگ خلاق انجام می‌شود. بسیاری از کپی رایترهای خلاق در بازاریابی نیز سابقه کار داشته‌اند و برخی صرفاً در جذابیت بخشیدن به موضوعات مختلف مهارت و استعداد دارند.

۳ بخش مهم برای نوشتن یک متن تبلیغاتی جذاب

عنوان‌نویسی

مهم‌ترین بخش یک پیام تأثیرگذار عنوان (تیتر)‌ آن است.

دیوید اگیلوی دراین‌باره می‌گوید:

«تعداد افرادی که عنوان را می‌خوانند، ۵ برابر کسانی هستند که کل متن را می‌خوانند و از هر ۱۰ نفر، تنها ۲ نفر کل متن را خوانند.»

جان کیپلز نیز معتقد است:

«یک عنوان خوب، می‌تواند تا ۱۹ برابر نتایج بهتری برای تبلیغ به ارمغان آورد.»

لازم است در عنوان‌نویسی اضطرار یا اشتیاقی ایجاد شود تا مشتری ترغیب به اقدام کردن شود.

ساده‌نویسی

وقتی از زبان روزمره استفاده می‌شود، متن خواندنی‌تر و قابل‌اعتمادتر می‌شود. پیامی که با صمیمیت نوشته‌شده است حس خوبی برای مخاطب به وجود می‌آورد. برای این کار، لازم است نویسنده به شهود خود اطمینان کند و از آن بهره بگیرد.

ساده‌نویسی باعث می‌شود خواننده احساس کند گام‌به‌گام با نویسنده همراه شده است و فرصت آشنایی با تمام جزئیات را دارد. بهتر است به دغدغه‌های مخاطب به‌طور مستقیم اشاره شود. مردم ترجیح می‌دهند به راحتی پرده از نیازشان برداشته‌شده و راه‌حلی متناسب با آن، ارائه شود.

اختصاصی‌نویسی

متن پیام باید تنها برای یک نفر نوشته شود نه برای میلیون‌ها نفر. اگر چنین باشد ممکن است میلیون‌ها نفر دیگر نیز آن را بپسندند.

مخاطب باید احساس کند که متن تنها برای او نوشته‌شده نه اینکه آن را یک ربات نوشته است.

یک متن خوب و گیرا با زبان مخاطب نوشته شده و متمرکز بر مزیتی است که برای او ایجاد می‌شود.

کپی‌رایتینگ سئو محور چیست؟

هر بیزینسی که می‌خواهد در فضای آنلاین موفق باشد، باید بتواند نیازهای لازم برای دیده شدن توسط مخاطب از طریق موتورهای جستجو را بداند که با سئو میسر می‌شود. سئو به معنای استفاده‌ی استراتژیک از کلمات کلیدی در گوگل و سایر موتورهای جستجو است (لطفا، مقاله سئو چیست؟ را مطالعه کنید). به همین خاطر، سئو در بحث کپی رایتینگ فقط در محتوای وب و توضیحات محصولات کارایی دارد.

تفکر استراتزیک یک امر حیاتی و نسبتا دشوار است. آیا می‌توانیم خودمان را در ذهن مخاطب هدف یک بیزینس بگذاریم و به جای او فکر کنیم؟ آیا می‌دانیم که مخاطب هدف ما معمولا از چه کلمات کلیدی برای پیدا کردن محتوا یا محصولی که می‌خواهد استفاده می‌کند؟

وقتی یک کپی سئو محور می‌نویسیم، باید همچنان بتوانیم خلاقیت و بینش خودمان را با آن هم‌سو کنیم، به این معنی که نیازمند قوی‌تر کردن مهارت‌های سرچ و ری‌سرچ خود هستیم. با این حال، هوش و خلاقیت باید در تمام متن ما احساس شود. هیچ کسی نمی‌خواهد مطلبی را بخواند که آشکارا و به شکل ناشیانه‌ای با کلمات کلیدی پر شده است و هدف آن فقط دیده شدن توسط گوگل است. متن باید همچنان خوانا، گیرا و مطابق اصول کپی‌رایتینگ باشد.

نمونه‌ های کپی رایتینگ

در زیر برخی از بهترین و زیباترین شعارهای تبلیغاتی بزرگ‌ترین کمپانی‌های موفق دنیا برای شما آورده شده است:

پورشه: جایگزینی وجود ندارد.
اپل: متفاوت بیندیش.
نایکی: فقط انجامش بده.
لورئال: چون لایقش هستید.
بی ام و: نهایت یک خودرو.

از نمونه‌های ایرانی موفق و جذاب کپی رایتینگ نیز می‌توان به بنرهای تپ‌ سی اشاره کرد:

رسوندن لیلی به مجنون کار ماست.
زمین به آسمون برسه می‌رسونمت.
سنگ از آسمون بباره می‌رسونمت.
کوه به کوه نمی‌رسه اما من به تو می‌رسم.
از برزیل تا آرژانتین 4 هزار تومان!

امیدوارم شما هم مثل ما از این آموزش لذت برده باشید. در پایان سوال یا سخنی بکر از باب گپی رایتینگ دارید، خوشحال می شویم در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید 🙂