سئو کلاه خاکستری چیست؟

سئو کلاه خاکستری چیست؟

سئو کلاه خاکستری ترکیبی از هر دو روش کلاه سفید و کلاه سیاه است. تمام روشهای سئو تمرینی هستند برای بهینه سازی کیفیت و کمیت بازدید از وب سایت که از طریق جستجوهای ارگانیک انجام می شود. هرکدام از روشها بدنبال پاسخ مخاطبان در موتورهای جستجو مانند Google، Bing, Yahoo و غیره هستند. ترفند ها و تکنیک های هرکدام با دیگری متفاوت است اما سئو کلاه خاکستری روشی است که به هیچ وجه در دستورالعمل های موتور جستجو تعریف نشده است. تیم آیجیتالی در این مقاله جزئیات مربوط با بهینه سازی موتورهای جستجو را به سبک خاکستری مورد بررسی قرار داده است.

سئو کلاه خاکستری چیست؟

سئو کلاه خاکستری مجموعه ای از استراتژی ها است که به طور کلی با دستورالعمل های گوگل منطبق نیستند اما قابل قبول اند. این حد وسط بین سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه است. از نظر تکنیکی قانونی است اما خطرناک است.
سئو کلاه خاکستری جایی است که کارهایی را برای بهبود سایت خود انجام می دهیم که بر خلاف اصول اخلاقی است. روش های جستجوگر کلاه خاکستری نه در گروه کلاه سیاه و نه در کلاه سفید قرار دارند زیرا شرایط خدمات در مورد این مسئله نامشخص است. خطرات مجازات شدن به دلیل پیروی از سئو کلاه خاکستری کمتر از SEO کلاه سیاه است، اما توصیه نمی شود. وب سایت ها ممکن است بلافاصله به دلیل انجام SEO Grey Hat جریمه نشوند، اما دیر یا زود، وب سایت ها به دلیل پیروی از چنین روشهایی توسط موتورهای جستجو مجازات خواهند شد.

با وارد شدن به سمت بد گوگل چیز زیادی به دست نمی آورید و اگر مطمئن نیستید که آیا روشی خاص می تواند دستورالعمل های گوگل را نقض کند یا خیر، بهتر است از این روش استفاده نکنید. هر بازاریابی باید ریسک و پاداش را از نظر خود ارزیابی کند، اما با سخت گیری های الگوریتم های گوگل، امن ترین مسیر برای یک تجارت سئو کلاه خاکستری نخواهد بود.

سئو کلاه خاکستری در کجا قرار می گیرد؟

بسیاری معتقدند، تعداد کمی از سایتهایی که رتبه اول در گوگل بدست می آورند کاملاً کلاه سفید هستند. اینجا جایی است که کلاه های خاکستری وارد می شوند. هیچ نظر حرفه ای درباره کلاه های خاکستری وجود ندارد.
برخی از آژانس های مارکتینگ معتقدند که کلاه خاکستری فقط بهانه ای برای کلاه سیاه است که استفاده از تکنیک های آن را مشروعیت ببخشد، بدون اینکه مشخص شود. برخی دیگر معتقدند کلاه های خاکستری فعالیت کلاه سفید را انجام می دهند. آنها توجیه می کنند که “خوب” این کلاه سیاه نیست، بلکه فقط قوانین را خنثی می کند. به طور مثال لینک دهی به هیچ وجه کلاه سیاه یا خاکستری نیست. اما پرداخت به سایت های دیگر برای دریافت لینک مسلماً کلاه سیاه و * قطعاً * کلاه خاکستری است.

چرا؟ زیرا کاملاً با رهنمودهای گوگل مغایرت دارد و مجازات خواهد شد.

 

سئو کلاه خاکستری و مجازات گوگل

 

در حالی که نتایج به سرعت قابل درک هستند، سئو کلاه سیاه احتمالاً عمر کوتاهی خواهد داشت. گوگل در شناسایی کارهای ناخواسته و جریمه کردن آن بسیار ماهر است. موقعیتی که بیرون آمدن از آن آسان نیست و بازیابی آن ممکن است ماهها به طول انجامد. نمایش SEO کلاه سفید ممکن است کمی بیشتر طول بکشد تا ثمرات کار را نشان دهد. شکی نیست که در طولانی مدت، نتایجی که از White Hat SEO مشاهده می کنید، ماندگاری بیشتری دارند و در برابر به روزرسانی های آینده مقاومت بیشتری دارند.
ممکن است بسیار ناامیدکننده باشد، وقتی که شما طولانی مدت و سخت روی سئو خود کار کرده اید و ناگهان یک وب سایت ناخواسته بالای سر شما ظاهر می شود! نگران این موضوع نباشید زیرا گوگل در تشخیص هرزنامه بسیار خوب است و به زودی این وب سایت ها از بین می روند.

تکنیک ها و ترفندهای سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری با اینکه از استراتژی های قانونی مشکوک برای رتبه بندی استفاده می کند، هنوز توسط گوگل منع نشده است. این تکنیک کمتر از کلاه سفید موثر است، اما می تواند احتمال مجازات را کاهش دهد. بنابراین بیشتر سئوکاران به جای استفاده از تکنیک های Black Hat از تکنیک های Grey Hat استفاده می کنند.

ترفندهای خاکستری جایی در وسط سفید و سیاه است و اگر توسط یک متخصص استفاده شود، می تواند موثر باشد. با این حال، به راحتی می توان گفت که اگر صد در صد از کاری که انجام می دهید مطمئن نیستید و از آنجا که ما عمدتا توسط محتوای اصلی هدایت می شویم ، رویکرد کلاه خاکستری بازی با آتش است.

هر کدام یک از این روش ها براساس نوع استفاده می توانند کلاه سفید یا کلاه سیاه باشند.

     1. خرید دامنه های منقضی شده

دامین های منقضی شده که با مطالب و خطی مشی های سایت هماهنگ است را از میان انبوهی از دامنه ها خریداری کنید. کلمات کلیدی اصلی سایت را در مطالب آنها به سایت خود لینک دهید و برخی از صفحات محتوا را با بک لینک مناسب در سایت خود اضافه کنید. این دامنه ها معمولا اگر امیتاز سئو بالایی داشته باشند، تبدیل به یک فرصت برای کسب رتبه بندی بالا می شوند.

     2. ایجاد حساب های رسانه های اجتماعی متعدد

برای این تکنیک، حساب های رسانه های اجتماعی جعلی ایجاد کنید تا لینک پست های سایت را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید. شبکه های اجتماعی از فاکتورهای گوگل برای بررسی اعتبار سایت هستند. البته این روش کاملا غیر اخلاقی است.

       3. طراحی مجدد وب سایت و آپدیت صفحات

در بازده زمانی منظم وب سایت خود را دوباره از اول طراحی می کنید. تغییرات عمده در کد های برنامه نویسی مورد استقبال موتور جستجو قرار می گیرد. گوگل تصور می کند که همه محتوای سایت بروزرسانی شده است که منجر به افزایش ربته بندی و اعتبار سایت می شود. این یک روش سئو برای استفاده از موتور جستجو است.

        4. کامنت گذاری

کامنت نویسی در بخش نظرات سایت خود و سایر سایتها و دادن بک لینک به بخش های مختلف سایت. اگر به درستی استفاده شود، گوگل متوجه می شود مطلب مورد توجه مخاطبان است. اما امکان این هست که گوگل لینک های موجود در بخش نظرات را جریمه کند. ایجاد کامنت در اصل یک تکنیک سئو کلاه سفید است که در صورت استفاده بی رویه تبدیل به سئو کلاه خاکستری می شود.

         5. استفاده از دکمه به اشتراک گذاری

از دکمه های به اشتراک گذاری شبکه های اجتماعی (یوتیوب، تلگرام،لینکدین، اینستاگرام) در پایین مطالب خود استفاده کنید. این دکمه ها مسیر مناسبی برای رسیدن به رتبه بندی های موتورهای جستجو هستند.

          6. بک لینک

تبادل لینک با صاحبان سایتهای معتبر و با اعتبار بالا(معرفی در پست ها) بر سئو سایت تاثیرگذار است. این کار اگر ابه درستی انجام نشود و یا اقدام به خبک لینک سایت های شود کمحتوای یکسانی ندارند، خیلی سریع از طرف گوگل شناسایی می شود. لینک دادن به ویکی پدیا، ارجاع به نقشه های گوگل در سئو های محلی و قراردادن لینک سایت در ایمیل سایت های خبری، همه به نوعی روش بک لینک دادن و جذب ترافیک بیشتر از این طریق می باشند.

          7. بازنویسی محتوای سایت های دیگر

مطالب سایت های رقبا را بازنویسی کرده و با ایجاد تغییراتی در محتوای اصلی آن را در سایت خود منتشر کنید. حق کپی رایت را رعایت کرده تا بابت سرقت ادبی جریمه نشوید.

          8. کلمات کلیدی تنها در عنوان 

اگر متن ها کوتاه هستند، کلمات کلیدی تنها در عنوان استفاده شود، بدون آنکه در متن اصلی حتی یکبار به آن اشاره ای شود. این روش در متن های طولانی بیش از 1000 کلمه مناسب نیست.

 

سئو کلاه خاکستری و کسب درآمد

 

سئو کلاه خاکستری در سال 2021: آیا هنوز ارزش دارد؟

 آنچه در مورد سئو کلاه خاکستری گفته می شود: داشتن اخلاقیات خوب است، اما کسب درآمد بهتر است.  

بله، اگر سئو به روش صحیح انجام شود، می تواند برای سایت مفید باشد. معمولاً استفاده از برخی از تکنیک ها توصیه نمی شود زیرا ماهیت دستکاری مانند سئو کلاه سیاه دارند اما در اصل رهنمودهای گوگل را نقض نمی کنند. اما اگر به روش صحیح کار انجام شود، می تواند فوایدی مشابه استراتژی های سئو کلاه سفید به دست آورد.

سئو کلاه خاکستری همچنان رایج است. به عنوان مثال لینک سازی. گوگل توصیه می کند لینک ها را به صورت ارگانیک دریافت کنید. مطالب پر محتوای باکیفیت منتشر کنید تا مخاطبین جذب شده و به مطالب شما لینک دهند. در یک دنیای کامل، این کاملا خوب کار خواهد کرد. اما در واقعیت، این اتفاق بسیار دشوار است.

 

خیلی از متخصصین آموزش سئو، درک صحیح استفاده از کلاه خاکستری را به معنای راه حلی برای دسترسی به بالاترین رتبه بندی های موتورهای جستجو، همراه با صرفه جویی در هزینه و وقت می دانند. اما این نکته هم مهم است که الگوریتم های گوگل دائما درحال تغییر هستند و با سرعت بیشتری تکنیک های سئو کلاه خاکستری را تشخیص می دهند. 

اگر تاکنون از روشهای سئو خاکستری استفاده کرده اید، خوشحال می شویم ما را در جریان بگذارید.