تحقیق کلمه کلیدی چیست؟

تحقیق کلمه کلیدی چیست؟

چطور فایل آنالیز رقیب تهیه کنیم؟

شما دو کار برای تهیه فایل آنالیز رقیب دارید. یکی از آنها یک فایل فقط مربوط به تحقیق کلمه کلیدی است. دیگری اما در کنار تحقیق کلمه کلیدی مربوط به آنالیز رقیب است. ما هر دو روش را به شما آموزش می دهیم. و نمونه فایل تحقیق کلمه کلیدی را در اختیار شما قرار می دهیم.
پس برای تهیه فایل آنالیز رقیب سراغ پیش نیازهای آن می رویم. تحقیق کلمه کلیدی و گوگل کیورد پلنر

تحقیق کلمه کلیدی چیست؟

در مبحث قبلی در مورد رقیب ها صحبت کردیم، و می دانیم رقیب های ما سه ویژگی دارند:

 • بر اساس حوزه فعالیت ما مشخص می شوند
 • رقیب مستقیم و غیر مستقیمِ ما هستند
 • همیشه رقیب های خود (ما) را برای سبقت گرفتن بررسی می کنند

حوزه فعالیت ما اینترنتی است، و قطب نمای کسب و کار ما در اینترنت کلمه کلیدی نام دارد، کلمه کلیدی مشخص می کند سایت ما در چه زمینه ای فعالیت می کند و می خواهد به چه چیزی دست پیدا کند. اکنون که شما می دانید کسب و کارتان دقیقا چه هدفی را می خواهد دنبال کند و رقیب های شما چه کسانی هستند، زمانش فرا رسیده کلمه کلیدی را بشناسید، و از آن در معماری سایت، تولید محتوا، لینک سازی و البته فروشگاه استفاده کنید.

کلمه کلیدی چیست؟

فرض کنید در اینترنت می خواهید در مورد چیزی تحقیق کنید، معمولا گوگل را باز می کنید و به جای نوشتن انشا فقط یک یا دو کلمه می نویسید تا چیزی که می خواهید را پیدا کنید، مثل خرید کردن، خرید کردن کلمه ای است که برای شما نتایج زیادی پیدا می کند و همین کلمه خرید کردن، کلمه کلیدی نامیده می شود:

کلمه کلیدی چیست؟

کلمه های کلیدی زیاد هستند، طبقه بندی های مختلفی دارند، بلند و کوتاه اند، هدفمند یا معمولی بوده و البته نتایج جستجو برای کلمه کلیدی بر اساس معیارهای مختلف، متغیر است:

کلمه های کلیدی فراوان

مردم روزانه 5 میلیارد جستجو در گوگل انجام می دهند و فقط خدا، خودشان و گوگل می دانند با چه چیزهایی (هر چیزی که فکرش را بکنید) جستجو می کنند.

طبقه بندی های مختلف کلمه کلیدی

کلمات کلیدی همیشه صحیح نیستند و گاهی مشکل املایی دارند، گاهی ترکیب می شوند ولی در همه حالات، طبقه بندی آنها به میزان جستجوی آنها باز می گردد، مثلا همه می دانند برای خرید توپ بسکتبال چطور جستجو کنند: می نویسند “خرید توپ بسکتبال

کلمه کلیدی بلند و کوتاه

کلمه های کلیدی کوتاه، کلمه هایی هستند که از یک کلمه تشکیل شده اند و نتایج جستجوی آنها کلی و همگانی است، مثلا “آسمان” یک کلمه کلیدی کوتاه است، اما “آسمان ابری” یک کلمه بلند است. کلمه های کوتاه همگانی هستند و به همین خاطر نتایج جستجوی آنها چون دقیق نیست، کمتر استفاده می شوند. اما کلمات کلیدی بلند و بلندتر مثل “آسمان همیشه ابری نیست” نتایج دقیق تر و جستجوی کمتری دارند.

کلمه کلیدی هدفمند یا معمولی

بگذارید مثالی دیگر بزنم، “لباس های مردانه“، وقتی یک کاربر چنین کلمه کلیدی را برای جستجوی خود انتخاب می کند، ما می دانیم انگیزه وی از این جستجو چیست؟ وی می خواهد لباس های مردانه ای را در اینترنت ببینید و آنها را با لباس های خود مقایسه کند یا اینکه از مدلینگ های لباس برای عکاسی الهام بگیرد، به هر حال این یک جستجوی معمولی است، اما این جستجو اگر هدفمند باشد شرایط تغییر می کند “خرید لباس مردانه“، فقط کافیست کلمه خرید به آن اضافه شود، آن وقت مشخص می شود، انگیزه و هدفی که پشت این جستجو است، خرید کردن است. پس یعنی کاربر می خواهد پول خرج کند و حتما سایت هایی که در صفحه اول گوگل هستند را انتخاب می کند.

تغییر نتایج جستجو بر اساس معیارهای مختلف

 •    نتایج جستجو در موبایل و جستجو در دسکتاپ متفاوت است
  • نتایج جستجو در کشورهای مختلف متفاوت است
  • نتایج جستجو در مرورگر کروم با دیگر مرورگرها متفاوت است
  • نتایج بر اساس سیستم عامل برای کاربران متفاوت است
  • نتایج بر اساس آی پی کاربران و محل جستجو (لوکیشن مثلا در شهر، در جاده و …) آنها متفاوت است
  • نتایج بر اساس زبان جستجو متفاوت است
  • نتایج بر اساس تعداد کلمات کلیدی متفاوت است
  • نتایج بر اساس موضوع کلمات کلیدی متفاوت است
  • و نتایج می تواند بر اساس ده ها دلیل دیگر متفاوت باشد.

اما، کاربردی بودن یک نتیجه می تواند آن را برای تمام این تغییرات همچنان در صفحه اول گوگل نگه دارد، آیجیتالی می خواهد به شما بیاموزد چطور این کار را انجام دهید. بیایید به صحبت هایمان در مورد کلمه کلیدی باز گردیم…

موتور های جستجو چطور از کلمه کلیدی استفاده می کنند؟

موتورهای جستجو وقتی می خواهند یک محتوا را درک کنند و آن را برای کاربران خود پیشنهاد کنند، از شاخص کلمه کلیدی در محتوا استفاده می کنند. در دوران مدرسه یکی از تکالیف اصلی، نوشتن انشا بود. انشاهای دانش آموزها موضوع های متفاوتی داشت و لحنی که دانش آموز در مورد موضوع به کار برده بود برای همه مشخص می کرد که ماجرا از چه قرار است، مثلا در مورد پاییز عبارت های زیادی وجود داشت که مشخص می کرد ،پاییز زرد و نارنجی است، برگ ریزان است، سرد است، فصل سوم سال است و … و عبارت هایی مثل” از فصول چهارگانۀ سال که شامل ماههای مهر، آبان، و آذر است؛ برگریزان؛ خزان / پاییز، زمستانی است؛ که تب کرده! تابستانی است؛ که لرز کرده! بغضی است؛ که رسوب کرده! حرفی است؛ که سکوت کرده! من، سکوت رسوب کرده در تب و لرز پاییز را می پرستم! پاییز، عروس تمام فصل های من است. یادم باشد؛ پاییز که رسید؛ له نکنم؛ برگ هایی را که روزی هزاران بار نفس ارزانی ام می كردند “اگر به این متن ادبی نگاهی بیاندازید لحن متن برایتان مشخص می شود، می دانید که در مورد پاییز و احساسات و …
صحبت می شود
این کاری است که دقیقا کلمات کلیدی برای گوگل انجام می دهند، کمک می کنند گوگل فهم درستی از محتوای ما داشته باشد. به همین خاطر کلمه کلیدی بسیار مهم است، بیایید ببینیم کلمه کلیدی چطور توسط موتور جستجو استفاده می شود:

کلمه کلیدی درون برگه

اول از همه باید بدانید که وقتی صحبت از یک برگه یا درون برگه می شود، منظور یک آدرس است که در آن محتوا وجود دارد، کلمه کلیدی درون برگه اصلی ترین کاری است که برای آن ساخته شده است، و این کلمه به روش های مختلف در یک برگه و محتوای متنی آن تکرار می شود، بنابراین به فهم بیشتر محتوا توسط گوگل، کمک می کند.

 کلمه کلیدی در عنوان

یک مقاله، یک نامه و حتی این کتاب همگی یک نام یا عنوان دارند، این عنوان که با نام برچسب عنوان Tag Title از آن یاد می شود، می تواند کلمه کلیدی را در خود داشته باشد.
کلمه کلیدی و یا بهتر بیان کنیم موضوع کتاب ما “تحقیق کلمه کلیدی” است، اگر عنوانی برای این کتاب انتخاب کنید باید مانند مثال های زیر باشد:
“چرا تحقیق کلمه کلیدی برای سئو مهم است؟” / “تحقیق کلمه کلیدی و تاثیر آن در سئو” و روش های دیگر آن می شود: …” تحقیق کلمه کلیدی …”
به جای “…” کلمات خود را بنویسید تا یک عنوان حاوی کلمه کلیدی داشته باشید

کلمه کلیدی در هیدینگ / تیترها

مطمئن نیستیم روزنامه می خوانید یا نه، اما حتما نگاهی به یک روزنامه داشته اید، اگر دقت کرده باشید که روزنامه ها تیترهایی درشت دارند که موضوعات هر بند و پاراگراف را مشخص کرده اند. هر ستون متنی در یک روزنامه یک تیتر دارد، به این تیترها هیدینگ هم می گویند، در محتوای هر برگه ای می توانید تیترهای آن برگه را مشاهده کنید، تیترها به خواننده کمک می کنند بخش و مراحل خواندن را از هم تمیز دهد. همچنین به کار بردن کلمه کلیدی در تیترها هم برای خواننده جذاب است هم برای گوگل.

کلمه کلیدی در محتوا

وقتی در مورد یک موضوع صحبت می کنیم از کلمه کلیدی استفاده می کنیم و همیشه با یادآوری آن می خواهیم برای خواننده محتوا مشخص کنیم موضوع چیست. پس تکرار یک کلمه کلیدی در محتوا به درک آن کمک می کند.

کلمه کلیدی مرتبط در محتوا

اگر متن احساسانه و پاییزی چند برگه قبل را یادتان باشد، گفتیم که کلمات کلیدی مرتبط در محتوا به درک شدن آن و قابل فهم بودن آن کمک می کنند. برای مثال اگر در مورد یک دوچرخه سوار صحبت می کنید، کلماتی چون “رکاب زدن، طی کردن مسیر، پدال و فرمان، کلاه دوچرخه سواری، عینک دوچرخه سواری، ورزش، سلامتی و …” می توانند کلمات کلیدی مرتبط باشند.

کلمه کلیدی در تصاویر

کلمات کلیدی در توضیح تصاویر به فهمیده شدن تصویر توسط گوگل کمک می کند. همچنین، وقتی نابینایان در اینترنت جستجو می کنند و از مرورگر (در حال حاضر مایکروسافت اج) می خواهند محتوا را با صدای بلند برای آنها بخواند، حتما وقتی به این تصاویر رسیدند متن جایگزین آنها را می خوانند، بنابراین کلمه کلیدی در جستجوی صوتی و برای نابینایان هم می تواند بسیار مفید باشد.

کلمه کلیدی در لینک ها

یکی دیگر از زمینه های استفاده از کلمه کلیدی، لینک ها هستند، اگر در سایت های مختلف چرخی زده باشید، می بینید که در برخی لینک ها کلمه هایی قرار داده شده که موضوع لینک را برای شما مشخص می کنند. در آیجیتالی به شما کمک می کنیم چطور از کلمه کلیدی در لینک سازی استفاده کنید.

کلمه کلیدی در URLها

آدرس ها یا URL ها هم زمینه ای دیگر هستند که کلمه کلیدی در آن حضور دارد، البته یکی از معدود مشکلات کاربران اینست که کلمه کلیدی پارسی را در URL به کار می برند که البته روش های جایگزین و بهتر آن را به شما معرفی خواهیم کرد.

کلمه کلیدی در دسته بندی

نام دسته بندی ها نیز می توانند کلمه کلیدی را در خود داشته باشند، اگر به فایل بررسی رقیب باز گردید می بینید که دیجی استایل چطور از کلمه کلیدی در نام دسته بندی ها استفاده کرده است.

کلمه کلیدی در نام دامنه

معمولا دامنه های پارسی کاربرد زیادی ندارند، اما وقتی کلمه کلیدی شما انگلیسی باشد بهتر است در نام دامنه هم از آن استفاده کنید.

کلمه کلیدی خارج از برگه

در این طبقه بندی، کلمه کلیدی از این نظر در سئو بررسی می شود که خارج از سایت ما بوده اما با سایت ما در ارتباط است. مثلا در یک سایت از کتاب تحقیق کلمه کلیدی ما صحبت شده و به ما لینک می دهد. اینجاست که کلمه کلیدی در سئوی خارج از برگه بررسی می شود.

کلمه کلیدی در انکر تکست Anchor Text

انکر تکست ها متن های لینک دار هستند و روی سئوی سایت موثر هستند، در لینک سازی به طور مفصل با آن آشنا خواهید شد، اما باید بدانید که کلمه کلیدی هم در انکر تکست ها استفاده می شوند.

لینک دهی در دامنه مرتبط

وقتی از یک سایت مرتبط به شما لینک داده می شود که اتفاقا دامنه آن هم با کلمه کلیدی شما مرتبط است، اینجا کلمه کلیدی به کمک سئوی سایت شما می آید.

لینک دهی در برگه مرتبط

کلمه کلیدی در برگه هایی که محتوای مرتبط با سایت شما دارند هم می تواند طبقه بندی دیگری از آن باشد. این نوع کلمه های کلیدی هم در لینک سازی برای شما به طور کامل آموزش داده خواهد شد.

کلمه کلیدی در شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی هم به شما امکان تولید محتوا می دهند، می توانید در این سایت ها محتوا تولید کرده و از کلمات کلیدی اختصاصی خود نیز استفاده کنید.

نتیجه گیری

کلمات کلیدی در هر کجای وب که تصور کنید هستند و محوریت جستجو و محتوای موجود در وب را شکل می دهند. دقیقا مثل موضوع نامه ها، همانطور که موضوع نامه مشخص می کند محتوای نامه یا متن نامه در مورد چیست، کلمه کلیدی هم کاربرد های یک سایت را تعریف می کند. کلمه کلیدی می گوید این سایت مشغول چه چیزی است و چه تفاوتی با سایت دیگر دارد. مثل کیف و کفش در دو سایت فروشگاهی. یکی کفش می فروشد و دیگری کیف. این کیف و کفش کلمه کلیدی هستند که زمینه کاری دو فروشگاه را تعیین می کنند. وقتش رسیده انواع کلمه کلیدی را هم بشناسید تا بتوانید از آنها استفاده کنید.