پامپ یعنی چه؟ دامپ یعنی چه؟

پامپ یعنی چه دامپ یعنی چه

پامپ و دامپ یک روش غیرقانونی در بازارهای مالی است و محدود به ارز دیجیتال نیست. اما اکنون با گسترش فضای آنلاین و به خصوص محبوبیت ارزهای رمزنگاری شده، این روش در بین کلاهبرداران بسیار بیشتر از قبل رایج شده است.

متأسفانه، فقدان چارچوب نظارتی برای ارزهای دیجیتال باعث شده است که مدل کلاهبرداری پامپ و دامپ ارز دیجیتال بسیار مورد توجه کلاهبرداران قرار گیرد.

به دلیل وجود فضای دیجیتال، افراد به راحتی در این فضا سرمایه گذاری کرده و به تجارت می پردازند.

دیجیتالی شدن بسیاری از سرمایه گذاری ها محیط را برای کلاهبرداران بسیار آسان کرده است.

در حال حاضر بازار ارزهای دیجیتال را می توان آسیب پذیرترین حوزه برای فعالیت این کلاهبرداران به ویژه با روش پامپ و دامپ ارز دیجیتال دانست.

کلاهبرداری پامپ و دامپ

بالا ببر و بفروش؛ ممکن است تا به امروز چیزهای مختلفی در مورد اصطلاحات Pump و Dump شنیده باشید.

دو اصطلاحی که در بازارهای مالی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و با توجه به محبوبیت روزافزون در این بازارها، عناوین آنها بیش از پیش شنیده می شود.

روش تشخیص پامپ و دامپ

پامپ و دامپ دو استراتژی غیراخلاقی و فریبنده هستند که هر سرمایه گذار باید به خوبی از آن آگاه باشد و برای مقابله با آن آماده باشد.

شاید بگویید من قصد بهره برداری یا کسب درآمد از روش های غیراخلاقی را ندارم، اما یادتان باشد که همیشه دلالان و کلاهبرداران در بازار هستند و برای مقابله با آن‌ها و حفاظت از دارایی‌های خود، باید همه جوره از چم خمِ حقه‌ و حربه‌های آن‌‎ها آشنایی داشته باشید.

پامپ یعنی چه؟

پامپ ها معمولاً زمانی ظاهر می شوند که افراد با دارایی های زیاد شروع به خرید می کنند. یک ارز دیجیتال یا کالای هدف دیگری که در پایین ترین قیمت قرار دارد.

این افراد ممکن است شامل افراد با نفوذ، بانک ها و شرکت ها باشند. افرادی که به نهنگ های بازار معروف هستند.

این گروه ها پس از سرمایه گذاری بسیار زیادی از سرمایه خود، شروع به تبلیغ و تشویق مردم به سرمایه گذاری بیشتر و بیشتر در همان سهام کردند.

به عنوان مثال، یک گروه قدرتمند حجم زیادی از کوین آلفا را خریداری می کند. سپس از فضای مجازی و دیگر ابزارهای تبلیغاتی استفاده کرد تا مردم را به خرید کوین آلفا ترغیب کند.

پامپ یعنی چه

این تبلیغات معمولا فریبنده و جعلی هستند و منبع علمی معتبری ندارند.

اگر با چیزی مانند «اگر این روزها خرید نکنید، فرصتی برای خرید کوین آلفا نخواهید داشت» یا «سرمایه خود را با خرید کوین آلفا در کمترین زمان ممکن چند برابر کنید» و ده ها جمله فریبنده دیگر برخورد کردید. ، مراقب باشید در دام کلاهبرداران نیفتید.

با چنین تبلیغاتی است که مردم کم کم گمراه می شوند، شروع به خرید می کنند و حتی آن را به دیگران توصیه می کنند.

در نتیجه با افزایش تقاضا، قیمت کالا یا ارز مورد نظر به شدت و به صورت حبابی افزایش می یابد. این فرآیند پامپ (Pump) نامیده می شود.

دامپ یعنی چه؟

زمانی که سودجویان و کلاهبرداران به سود مورد نظر برسند، ناگهان دست به فروش سهام خود می زنند. در آن زمان، کارشناسان بازار که پامپ را شناسایی کردند، با مشاهده افزایش عرضه، به سرعت سود خود را ذخیره کردند و قبل از کاهش شدید بازار را ترک کردند.

مردم عادی و فریب خورده ای که وارد بازار شده اند با دیدن حجم فروش و کاهش قیمت ها تا این حد از ترس نابودی کامل سرمایه خود شروع به فروش با قیمتی کمتر از خرید خود می کنند.

به این ترتیب کل بازار دچار افت بسیار شدیدی خواهد شد و بسیاری از مردم با زیان های بسیار سنگینی مواجه خواهند شد. به این پروسه دامپ (Dump) گفته می‌شود.

روش تشخیص پامپ و دامپ چیست؟

ممکن است هیچ راه قطعی برای تشخیص پامپ، به خصوص دامپ وجود نداشته باشد. اما همیشه چند نکته وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید تا احتمال آسیب دیدن از این دو استراتژی را کاهش دهید:

اگر با تبلیغات و افزایش ناگهانی محبوبیت یک محصول مواجه شدید، قبل از خرید حتما سابقه فروش آن را به دقت بررسی کنید.

اگر در این سوابق با رشد ناگهانی و بدون دلیلی مواجه شدید با احتیاط بیشتری وارد معامله شوید.

پامپ و دامپ در بازار ارز دیجیتال

حتما منبع تبلیغات و حمایت را پیدا کرده و از سابقه خوب آن‌ها مطمئن شوید. اگر افراد ناشناس و بدون رزومه در حال تبلیغ هستند از ورود به معامله جدا خودداری کنید.

حتی اگر همه شرایط به نظر خوب می‌آمد، به صورت هجومی و با تمام سرمایه خود شروع به معامله نکنید. از مدیریت سرمایه و ریسک غافل نشوید.

در کدام بازار ها پامپ و دامپ رخ می دهد؟

پاسخ صادقانه به این سوال این است که همه بازارها مستعد پامپ و دامپ هستند. هر دو ممکن است کمتر در برخی از بازارهای محبوب، مانند فارکس، یا در برخی ارزهای دیجیتال که هنوز قیمت بسیار پایینی دارند، ظاهر شوند. اما به طور کلی این فرصت در همه بازارها وجود دارد.

پامپ و دامپ چیست

چند نمونه از پامپ و دامپ در بازار ارز دیجیتال

دوج کوین:

دوج کوین اخیرا شاهد پامپ و دامپ‌های پی ­در ­پی شده است. برخی افراد ایلان ماسک را نقطه شروع و عامل اصلی معرفی کرده اند. چندی پیش ایلان ماسک در حساب کاربری خود در توییتر دوج کوین را رمز ارز مردم خواند..

بیت کوین (BTC):

شما بگویید، آیا ایلان ماسک با حمایت‌هایی نظیر توییت‌های پی ‌در پی و تعویض عکس پروفایل توییتر خود با بیت‌کوین، قصد پامپ کردن این کوین محبوب را ندارد؟

ریپل (XRP):

معامله گران بازار ارزهای دیجیتال می گویند که یک کانال تلگرام اخیراً تبلیغات مرموزی را برای خرید ریپل راه اندازی کرده است. از طرف دیگر اکانت توییتر ردیت، گروه «وال استریت بتز» را متهم به پامپ ریپل کرده است.

 

سخن پایانی

پامپ و دامپ قیمت ها روشی غیرقانونی و غیراخلاقی در بازارهای مالی است. تجارت از این طریق بسیار مخاطره آمیز است و می تواند منجر به نابودی کامل سرمایه شود.

اگر با وجود پی بردن به این چنینی بودن یک پیشنهاد سرمایه گذاری به فعالیت در آن فقط به خاطر سود شخصی ادامه دادید، در برابر خود و دیگران مسئول هستید.

یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از این کلاهبرداری ارز دیجیتال، تحقیق کامل درباره پروژه‌ها و مشورت با متخصصان مورد اعتماد است.