توکن سوزی خوب است یا بد ؟ (هرآنچه باید بدانید)

توکن سوزی خوب است یا بد

سوزاندن هر چیز ارزشمندی فایده ای ندارد، اما سوزاندن توکن ها یک روش رایج در دنیای ارزهای دیجیتال است. این فرآیند هم برای شرکت ها و هم برای فعالان بازار مزایایی دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که در زمینه ارز دیجیتال فعال هستید، حتما بارها اصطلاح سوزاندن توکن ارز دیجیتال را شنیده اید.

سوزاندن توکن های ارز دیجیتال یک روش رایج در دنیای ارزهای دیجیتال است که مزایای زیادی برای فعالان و سرمایه گذاران دارد.

ارائه دهندگان ارز دیجیتال این کار را برای اهداف مختلفی انجام می دهند. در این مقاله بیشتر در مورد پدیده سوزاندن ژتون های ارزی و علل آن صحبت خواهیم کرد.

توکن سوزی چیست

اگرچه ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم توکن را نمی سوزانند، اما شرکت های معروفی مانند بایننس و ریپل توکن ها را برای ارزهای محلی خود BNB و XRP می سوزانند.

به عنوان مثال، بایننس، سکه 400 میلیون دلاری بایننس (BNB) را در شانزدهمین توکن سوزی در جولای 2021 نابود کرد. چنین توکن سوزی برای توکن‌های USDT (که از سوی تتر صادر می‌شود) و XRP (از ریپل) نیز یک فرایند رایج است.

توکن چیست؟

در پاسخ به این سوال که توکن چیست، باید گفت که توکن یک دارایی دیجیتال بدون بلاک چین مستقل است و بر روی سایر شبکه های بلاک چین ساخته شده است.

مهمترین کاربرد توکن ها در اپلیکیشن‌های یا اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است. بلاک چین اتریوم یکی از محبوب ترین بلاک چین ها است که برای پشتیبانی از توکن های مختلف طراحی شده است.

توکن چیست

بنابراین هم توکن ها و هم کوین ها دارایی های دیجیتالی هستند، اما مهم ترین تفاوت این است که کوین ها، بر خلاف توکن ها، یک بلاک چین مستقل ندارند.

از سوی دیگر، کوین ها فقط نوعی پرداخت هستند، اما توکن ها کاربردهای دیگری نیز دارند. به عنوان مثال، آنها ممکن است نماینده یک سهام در یک شرکت باشند.

توکن سوزی چیست؟

اصطلاح “توکن سوزی” تصویر دارایی های مشهود و عمل سوزاندن ذهن سرمایه گذار را تداعی می کند. اما ارزها و توکن های دیجیتال فقط ماهیت مجازی دارند و سوزاندن توکن ها مطمئنا به معنای سوزاندن نیست.

سوزاندن توکن روشی است که معمولاً توسط شرکت های صادرکننده توکن برای جلوگیری از استهلاک یا افزایش ارزش توکن استفاده می شود. در این فرآیند، برخی از توکن های موجود در بازار به اصطلاح به روش های مختلف سوزانده می شوند.

به عبارتی ساده تر:

توکن سوزی ارزهای دیجیتال به معنای از بین بردن تعدادی از کوین‌‌ها یا توکن‌‌های در گردش درون یک شبکه کریپتو با هدف جلوگیری از کاهش ارزش هر واحد آن ارز رمزنگاری است.

توکن سوزی

چندین راه برای سوزاندن توکن وجود دارد:

شرکت ها و مؤسسات صادرکننده توکن برخی از توکن های موجود را خریداری کرده و به آدرس متروک ارسال می کنند.

این شبیه به باز خرید مجدد سهام از شرکت هایی مانند اپل یا مایکروسافت در بازار سهام است که به موجب آن شرکت از سود و درآمد خود سهام را از بازار خریداری می کند و به طور موثر ارزش دارایی سهامداران را افزایش می دهد.

هزینه‌ای را به عنوان هزینه تراکنش در نظرگرفته و هزینه دریافتی را از گردش خارج می‌کنند

استفاده از پروتکل اثبات سوخت (Proof-of-Burn) که براساس سوزاندن رمزارز یا توکن به اعضای شبکه حقوق استخراج یا ماینینگ را اعطا می‌کند؛ البته پروژه‌های معدودی از این پروتکل استفاده می‌کنند.

مزایای توکن سوزی چیست؟

سوزاندن توکن ها چندین مزیت دارد. مهمترین مزیت سوزاندن توکن ها همانطور که گفتیم ارزش افزوده و افزایش ارزش توکن های دیگر است.

در مثالی که برای استلار XLM آوردیم، این شرکت با سوزاندن 55 میلیارد XML ارزش این توکن را افزایش داد و ارزش XLM در آن زمان بیش از 25 درصد بود.

از دیدگاه کلی جامعه ارزهای دیجیتال، سوزاندن توکن ها را می توان هدیه ای برای جامعه سرمایه گذاران دانست.

یک نمونه از توکن سوزی

به عنوان مثال، اگر پروژه X توکن ها را بسوزاند، موجودی توکن کاهش می یابد و ارزش توکن افزایش می یابد. ارزش کریپتوکارنسی ها مانند سایر بازارها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود و در صورت کاهش عرضه، قطعاً قیمت افزایش می یابد، مگر اینکه عاملی منجر به کاهش قیمت شود.

شرکت ها همچنین گاهی اوقات توکن ها را برای ایمنی سرمایه گذار می سوزانند. در این حالت، فرآیند سوزاندن توکن در خلال انتشار اولیه توکن یا سکه انجام می شود.

از آنجایی که بسیاری از توکن ها در طی فرآیند عرضه اولیه منتشر و وارد بازار می شوند، افزایش عرضه احتمالاً تعادل بین عرضه و تقاضا را به هم می زند و در نتیجه قیمت توکن یا سکه مورد نظر را کاهش می دهد.

سوزاندن توکن ها این اثر را خنثی می کند و از کاهش ارزش جلوگیری می کند.

مزایای توکن سوزی

یک نمونه از توکن سوزی

قبلاً تفاوت توکن و کوین را توضیح دادیم و به طور خلاصه، کوین ها شبکه بلاک چین و خانه های خاص خود را دارند، مانند بیت کوین که از بلاک چین بیت کوین استفاده می کند.

اما توکن ها مستاجرینی هستند که از بلاک چین دیگران برای اجاره استفاده می کنند و برای مثال توکن های ERC-20 از بلاک چین اتریوم برای فعالیت استفاده می کنند.

بایننس کوئین از بلاک چین اتریوم استفاده کرد، اما در سپتامبر 2020 وضعیت تغییر کرد و بایننس زنجیره بلوکی هوشمند BSC یا بایننس را راه اندازی کرد.

بایننس کوین (BNB)

بایننس کوین یا BNB یکی از با ارزش ترین ارزهای رمزنگاری شده از نظر حجم بازار است و به بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در جهان یعنی بایننس تعلق دارد.

سوزاندن توکن ها یا ارسال توکن ها به یک آدرس متروکه، میزان توکن های موجود در بازار را کاهش می دهد و عمدتاً قیمت توکن مورد نظر را افزایش می دهد.

1-بایننس کوین (BNB)

یک مثال خوب از سوزاندن توکن، توکن‌سوزی‌های یا سکه سوزی‌های سه ماه یک بار بایننس است (که البته از لحاظ اصولی بایننس کوین از زمان راه‌اندازی بلاک‌چین اختصاصی بایننس دیگر یک توکن محسوب نشده و در دسته کوین‌ها قرار می‌گیرد)،

که جدیدترین آنها، همانطور که گفتیم در جولای2021 اتفاق افتاد و بایننس 400 میلیون دلار در BNB یا در مجموع 1.266 میلیون از این ارزهای دیجیتال سوزاند.

توکن سوزی ریپل XRP

ریپل یا XRP ششمین ارز رمزنگاری شده در جهان از نظر ارزش بازار است که سال گذشته با وجود تضاد با بازار سهام ایالات متحده شاهد افزایش قیمت خوبی بود.

2-token burning XRP

ریپل، یکی دیگر از بازیگران مهم در ارزهای دیجیتال، همین کار را برای توکن اصلی خود، XRP، به روشی متفاوت انجام می دهد.

ریپل برای تراکنش های XRP پولی پرداخت نمی کند و آنها را از بین می برد. در نتیجه، XRP های در گردش به مرور زمان کاهش می یابند و قیمت ها تثبیت می شوند.

توکن سوزی استلار XLM

هزینه های کم تراکنش و سرعت بالا از ویژگی های اصلی استلار است

استلار یکی دیگر از شرکت‌های ارزهای دیجیتال است که یکی از بزرگترین توکن‌های رمزارز در تاریخ ارزهای دیجیتال را در سال ۲۰۱۹ ساخته است.

3-token burning XLM

به گفته کوین تلگراف، این شرکت برای افزایش ارزش این رمزارزها ۵۵ میلیون استلار سوزاند. این مقدار توکن استلار در آن زمان 7.4 میلیارد دلار ارزش داشت.

توکن سوزی ساتوژی Satozhi

ساتوشی به نام ساتوشی ناکاموتو، که خالق بیت کوین نامیده می شود، اولین شبکه ای بود که بر اساس پروتکل اثبات سوخت ساخته شد.

ساتوشی به نام ساتوشی ناکاموتو، بنیانگذار بیت کوین، اولین پروژه را بر اساس پروتکل اثبات سوخت در بلاک چین راه اندازی کرد.

توکن های ساتوز برای این پروژه، مانند بیت کوین، به 21 میلیون توکن محدود شده است و در حال حاضر 10 میلیون ساتوز در گردش است،

به این معنی که حدود 50 درصد از آنها با استفاده از پروتکل مقاومت سوخت سوزانده شده اند و هر 10 دقیقه 50 ساتوز تولید می شود.

4-token burning Satozhi

و بین کسانی که در سوزاندن توکن ها شرکت کردند تقسیم می شود و این کار بدون دخالت انسان و از طریق بلاک چین انجام می شود.

بر اساس پروتکل اثبات سوخت، کاربران حق ماینینگ را در ازای از بین بردن توکن های خود دریافت می کنند.

بر این اساس، به عنوان مثال، اگر یک میلیون توکن در شبکه ای که تحت این پروتکل اجماع کار می کند سوزانده شود و آقای x صد هزار توکن را بسوزاند، هر ده دقیقه ده درصد از پاداش‌ها را که در شبکه ساتوژی 50 ساتوز است دریافت می‌کند.

سوالات متداول:

توکن سوزی چه زمانی اتفاق می افتد؟

سوزاندن توکن ها می تواند پس از فعال شدن شبکه یا در شرایط خاصی قبل از شروع ارز رخ دهد. البته تیم توسعه‌دهنده یک ارز دیجیتال ممکن است که پس از پایان برگزاری مراسم عرضه اولیه کوین، ارزهایی که به فروش نرفته را از طریق سوزاندن از بین ببرند.

برخی از پلتفرم های معاملاتی، مانند بایننس، به صورت دوره ای توکن ها را می سوزانند.

آیا توکن سوزی ارزهای دیجیتال روی موجودی کاربران تاثیر دارد؟

خیر-  سوزاندن سکه ها یا توکن های شبکه تاثیری بر موجودی کاربران نخواهد داشت. هدف از برگزاری این رویداد حفظ ارزش رمز ارز و ایجاد ارزش بیشتر برای سرمایه گذاران است.

آیا دسترسی به توکن های سوزانده شده امکان پذیر است؟

خیر. قابلیت دسترسی به توکن‌های سوزانده شده وجود ندارد.