رابط کاربری یا UI چیست؟

رابط کاربری یا UI چیست؟

آیا شده که تابحال وارد یک وبسایت یا برنامه موبایل بشوید و بعد از چند دقیقه کار کردن با آن، با خودتان بگویید که “عجب سایت خوشگلی!”؟ اگر این اتفاق برای شما افتاده باشد شاید برایتان جالب باشد که دلیل این زیبایی را بدانید. می‌دانید؟ اگر نمی‌دانید من به شما می‌گویم: چیزی که باعث شده شما احساس خوبی نسبت به این وبسایت پیدا کنید رابط کاربری یا همان user interface آن وبسایت بوده است که در ادامه مقاله به جزئیات در موردش حرف می‌زنیم.

اول یک مثال ساده از رابط کاربری ببینیم!

فرض کنید که به یک رستوارن ایتالیایی خیلی شیک رفتید و بعد از دیدن منو یک پیتزا سفارش می‌دهید. بعد از کمی انتظار (که خیلی دردآور است!) غذای شما را می‌آورند. اولین چیزی که از این غذا می‌بینید چیست؟ قطعا ظاهر و بوی آن است: اینکه مواد پیتزا چقدر است و با چه ظرافتی روی خمیر قرار گرفته، پنیرش زیر مواد است یا روی آن، اصلا ضخامت خمیرش چقدر است و چه بویی می‌دهد.

آیا با دیدن این موارد در پیتزا می‌توانید طرز تهیه آن را هم ببینید؟ اینکه این مواد از کجا خریداری شده‌اند، چطور به رستوران آورده شده‌اند و کلا برای قرار گرفتن روی پیتزا، چه فرایندهایی را پشت سر گذاشته‌اند؟ طبیعتا نه! حالا این چطور می‌تواند به رابط کاربری ربط داشته باشد؟ ربطش خیلی واضح است! چیزی که شما از پیتزا دیدید در حقیت رابط کاربری بوده است! یعنی شما ظاهر و امکانات پیتزا را دیدید بدون اینکه از کارهای پشت پرده و آشپزخانه‌ای اطلاعاتی داشته باشید! رابط کاربری در وبسایت هم دقیقا همین شکلی است!

رابط کاربری (UI) چیست؟

هدف من از آوردن مثال بالا این بود که کمی مفهوم رابط کاربری در ذهن شما دوست عزیز ساده‌تر شود. اگر این اتفاق افتاده باشد (امیدوارم) وقتش رسیده که یک قدم رو به جلو برداشته و رابط کاربری را در یک سطح تخصصی‌تر و علمی‌تر بررسی کنیم.

شما با هر وسیله دیجیتالی که کار می‌کنید، با هر نرم‌افزاری که سر و کار دارید یا وارد هر وبسایتی که می‌شوید با محیطی خاص روبرو می‌شوید و کارتان را در این محیط انجام می‌دهید. مثلا زمانی که صفحه کامپیوتر خودتان را روشن می‌کنید روی آیکون کامپیوتر کلیک می‌کنید و وارد درایوهای سیستم می‌شوید و الی آخر. در علم دیجیتال و کامپیوتر، به این محیط “رابط کاربری” می‌گوییم.

حالا چرا رابط؟ چون اگر دقت کرده باشید این ویژگی رابطه‌ای بین شما و سیستم شما برقرار می‌کند بدون اینکه شما از جزئیات این رابطه اطلاع داشته باشید. مثلا زمانی که شما روی علامت کامپیوتر کلیک می‌کنید یک سری کد به هسته کامپیوتر شما ارسال شده و دستور داده می‌شود که این بخش باز شود. اما آیا شما این کدها را می‌بینید؟ یا مستقیما خودتان کد می‌نویسید؟ نه!

پس خیلی خلاصه و مختصر مفهوم رابط کاربری را مرور کنیم تا بتوانیم وارد جزئیات آن بشویم: رابط کاربری در حقیقت همان محیطی است که شما در آن بدون نیاز به کدنویسی دستور خودتان را صادر می‌کنید! الان دیگر تقریبا تمام رابط‌های کاربری در همه نرم‌افزارها و وبسایت‌ها کاملا گرافیکی (تصویری) شده است چون هر چه باشد درک و کار کردن با تصاویر خیلی راحت و جذاب است.

به تعبیری دیگر:

در واقع طراحی UI روی تجربه بصری کاربر متمرکز است و مشخص می‌کند که یک کاربر چگونه از طریق یک رابط با اپلیکیشن، بازی نرم‌افزاری یا سایت شما ارتباط برقرار می‌کند. یا چگونه از طریق تاچ پوینت‌های بصری (کلیک بر روی یک دکمه یا کشیدن عکس) از نقطه‌ای به نقطه دیگر می‌رود.

برای آنکه یک محصول یا سایت به دل مخاطب بنشیند علاوه بر اینکه باید کار با آن راحت باشد، باید طراحی زیبایی هم داشته باشد.

تفاوت UI و UX؟

همه ما می‌دانیم که UI و UX با هم تفاوت دارند، اما خب خیلی‌ها این دو مفهوم را به‌اشتباه به‌جای هم به کار می‌برند. پس بگذارید یک‌بار دیگر تعریف کوتاهی از هر کدام داشته باشیم.

UI یا رابط کاربری به مجموعه ظاهری صفحات، تصاویر و المان‌های بصری – مثل دکمه‌ها و آیکون‌ها و … گفته می‌شود که کاربر برای تعامل با یک دستگاه یا برنامه از آن‌ها استفاده می‌کند.

منظور از UX یا تجربه کاربری هم آن تجربه و حسی است که کاربر در هنگام تعامل با بخش‌های مختلف از محصولات و سرویس‌های یک شرکت (قبل از استفاده، هنگام استفاده و بعد از آن) دارد.

درست است که UI جزئی از UX محسوب می‎شود ولی اگر دقت کنید می‌بینید که تجربه کاربری یا UX از دل پیشرفت‌های UI بیرون آمده است؛ چون که باید جایی برای تعامل کاربران وجود داشته باشد تا بتوانند تجربه کنند و تجربه آن‌ها چه مثبت، چه منفی و چه خنثی باعث تغییر احساس کاربر شود.

در واقع این دو مفهوم از هم جدا نیستند و از هر کدام که صحبت شود، پای دیگری هم وسط می‌آید.

همان شکل و شمایل ظاهری و نقاط تعامل و آیکون‌ها و دکمه‌ها که در قالب UI دارد ارائه می‌شود، قسمتی از تجربه‌های کاربری کاربران را رقم میزند. یک UI خوب تبدیل می‌شود به یک تجربه عالی!

حالا همین تجربه‌های خوب و بد می‌شود زمینه‌ساز بهتر شدن رابط‌های کاربری!

می‌بینید؟ این دو مثل قضیه مرغ و تخم مرغ می‌مانند که هرکدام دیگری را به وجود آورده و آخر هم بر سر مهمتر بودن آن یکی بحث است. اما بالاخره UI از یکجایی متولد شد و آنقدر اهمیت پیدا کرد که به یک تخصص مهم و پول‌ساز تبدیل شد.

اما خب چون اول طرح و نقشه کار ریخته می‌شود و بعد با توجه به همان نقشه، نمای ظاهری ساخته می‌شود، UI را بخشی از UX می‌‌دانند. (برای درک بیشتر مقاله تفاوت UI و UX را بخوانید)

بااین‌حال، برای اینکه بفهمیم UI چگونه به تکامل رسید، بهتر است که کمی بیشتر در مورد تاریخچه آن بخوانیم و اصلاٌ بدانیم که از کجا سرو کله‌اش پیدا شد.

آیا رابط کاربری از اول همین بوده است؟ (تاریخچه رابط کاربری)

چیزی که من و شما امروز به عنوان رابط کاربری در وبسایت‌ها و نرم‌ازارها و تلفن‌های هوشمندمان می‌بینیم با حالت اولیه رابط کاربری زمین تا آسمان فرق دارد! در این قسمت تحول و تکامل رابط کاربری را برای شما توضیح می‌دهم تا ببینید که چقدر سریع پیشرفت کرده‌ایم:

دوره اول: رابط کاربری دسته‌ای

اگر به شما بگویم که زمانی کامپیوترها صفحه نمایش نداشتند باورتان می‌شد؟ بله واقعا اینطور بوده است. تنها چیزی که شما به عنوان کامپیوتر می‌دیدید صفحه‌ای به شکل صفحه کلید بود که با استفاده از آن شما دستوری را به صورت دستی وارد سیستم می‌کردید و “کامپیوتر” هم خروجی خودش را روی کاغذ برایتان پرینت می‌کرد!

در این نوع از سیستم تنها رابط کاربری که شما با آن سر و کار دارید همان صفحه کلید دستور و شکل ظاهری دستگاه است که راستش را بخواهید چنگی به دل نمیزند!

دوره دوم: رابط کاربری خط فرمان

با به وجود آمدن این نوع رابط کاربری است که دنیای دیجیتال یک قدم به شکل امروزی خودش نزدیک شد. این نوع از رابط کاربری یک صفحه نمایش برای شما نشان می‌دهد و از شما می‌خواهد که دستورتان را بصورت کد وارد کنید. اگر به کدنویسی مسلط بوده و دستور درستی را وارد می‌کردید دستور شما توسط سیستم انجام شده و نتیجه آن هم از طریق همان صفحه نمایش به شما نشان داده می‌شد.

رابط کاربری خط فرمان حتی امروز هم در سیستم‌های مدرن وجود دارد و برنامه‌نویسان خیلی از آن استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید از این نوع رابط کاربری استفاده کنید خیلی راحت می‌توانید گزینه استارت ویندوز را باز کرده و عبارت “command” را آنجا تایپ کنید و روی آیکون آن کلیک کنید.

دوره سوم: رابط کاربری گرافیکی

قطعا همه شما با این نوع از رابط کاربری آشنا هستید. اصلا همین که الان با کامپیوتر یا موبایل دارید این مطلب را می‌خوانید در حقیقت در محیط رابط کاربری گرافیکی هستید. در این نوع رابط کاربری، همه دستورات با استفاده از شکل برای شما نشان داده می‌شوند و هیچ نیازی نیست که شما برای اجرای یک دستور کدنویسی بکنید.

مثال رستوران در اول مقاله یادتان است؟ که شما پیتزا را دیدید ولی هیچ اطلاعاتی از کارهای پشت پرده نداشتید. در اینجا هم قضیه همان است: شما پیتزا را که وبسایت است جلوی خودتان می‌بینید و فقط با چند کلیک در صفحات مختلف آن می‌گردید و کارهای مختلفی انجام می‌دهید اما هیچ چیزی در مورد ارسال و انجام شدن کدهای دستوری نمی‌بینید!

طراحی UI مهم‌تر از همیشه

شاید چندسال قبل تجربه و رابط کاربری اینقدر مهم نبود و به آن توجه نمی‌شد. چرا که تعداد سایت‌ها و اپلیکشن‌ها کمتر بود و کسب‌وکارها از UI و UX در حد کار راه‌اندازی استفاده می‌کردند. مردم مجبور بودند از همان تک و توک سایتی که وجود دارد استفاده ‌کنند، حتی اگر ظاهر خوبی نداشت یا رنگ و لعابش چنگی به دل نمیزد.

اما این روزها دیگر داستان فرق می‌کند. در هر کسب‌وکاری چندین رقیب وجود دارد و همه می‌خواهند مخاطب و مشتری را جذب بیزینس خود کنند. کاربر هم کلی انتخاب پیش رویش دارد، پس اگر سایت زشت، سخت و یا نامناسبی داشته باشید، خیلی راحت آن مخاطب را از دست داده‌اید.

اینجاست که رقابت در بین کسب‌وکارهای آنلاین باعث می‌شود که سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها هر روز جذابتر و کاربردی‌تر شوند تا بتوانند مخاطب بیشتری جذب کنند.

خب با این حساب چه کسی می‌تواند کسب و کارهای اینترنتی را به این هدف مهم برساند؟

بله، یک کارشناس UI کاربلد! کسی که این روزها سایت‌ها به شدت به آن‌ها نیاز دارند تا سهم بازار خود را حفظ کنند. کسی که می‌داند سایت را چگونه بچیند و سازماندهی کند که هم کار با آن راحت باشد و هم خوش فرم و دلبر باشد.ui چیست

تمرکز روزافزون در ایجاد یک تجربه کاربری بهینه باعث شده است تا برخی از افراد به‌عنوان متخصصان UI و UX، مشاغل مهمی را در شرکت‌ها داشته باشند و باید بگوییم با این حجم از گسترش فضاهای اینترنتی، متخصصان UI و UX یک مهره کلیدی در شرکت‌ها خواهند بود.

کار طراح رابط کاربری چیست؟

طراحی سایت و اپلیکیشن سه قدم دارد:

UX همان نقشه کار ماست و ساختار و چیدمان سایت در این قسمت مشخص می‌شود. طراح UX درست مانند نقشه‌کش یک ساختمان است که تعیین می‌کند، اسکلت ساختمان، اتاق‌ها، درها، پنجره‌ها و …کجا قرار بگیرد که کاربردی و راحت باشد. کار طراح UX هم در سایت این است که صفحات، دکمه‌ها و مسیرهایی که لازم است را تعیین کند.

کار طراح رابط کاربری چیست؟

مرحله بعد نوبت طراحی UI یا همان طرح گرافیکی است که کاربر می‌بیند و با آن تعامل می‌کند. حالا طراح UI مانند یک معمار این طرح اولیه را می‌سازد و یک سایت عالی با شکل و شمایلی شسته رفته و کامل شده تحویل می‌دهد. یعنی معمار ما در سایت، رنگ درها و پنجره‌ها و اندازه و فاصله‌ها را در این مرحله تعیین می‌کند تا ساختمان قشنگ‌تر شود.

برخلاف طراح UX که روی احساس کاربر از محصول تمرکز می‌کند، UI به‌طور خاص روی چیدمان و ظاهر محصول نهایی کار می‌کند و اطمینان حاصل می کند مسیری را که یک طراح UX بطور بصری برقرار کرده است، حالا کامل و با ظاهری زیبا بسازد.

تفاوت ui با ux

به عنوان مثال، یک طراح UI می‌تواند تصمیم بگیرد که مهم‌ترین محتوا را در بالای صفحه قرار دهد، یا با اضافه‌کردن یکسری المان‌ها، بصری ترین حس را برای یک نمودار ایجاد کند. طراحان UI همچنین وظیفه دارند یک طراحی منسجم در کل محصول داشته باشند. از چیدن المان‌ها و گزینه‌های کشویی گرفته تا رنگ‌ها و فونت‌ها و فاصله‌ها باید با طرح کلی، همخوانی داشته باشد.

به عنوان یک طراح UI، چه چیزهایی باید بلد باشید؟

همینجا بگویم که شما لازم نیست با یک استعداد ذاتی طراحی به دنیا آمده باشید تا بتوانید UI کار خوبی باشید. متخصصان حرفه‌ای این شغل شاید قبل از یادگیری چیزی بلد نبودند و حرفی برای گفتن نداشتند. طراحی یادگرفتنی است و با تمرین و تکرار به دست می‌آید.

اما یک طراح UI چه مهارت‌هایی لازم دارد؟

درست است که کار طراح رابط کاربری با طراح گرافیک فرق می‌کند اما او هم با زیبایی شناسی و حل مسئله سر و کار دارد پس در ابتدایی ترین حالت باید با چند مفهوم ساده مثل، علم رنگ‌ها‌، فونت، کانتراست، و دنیای طراحی آشنایی داشته باشد.

و طراحی نهایی مستلزم آشنایی به یکی از ابزار‌های طراحی گرافیک مثل فتوشاپ، illustrator یا یکی از نرم‌افزارهای اختصاصی طراحی UI و UX است. در بخش بعد چند تا از معروفترین نرم‌افزارهای این حوزه را معرفی خواهیم کرد.

از آنجایی کار طراحی UI برای نرم‌افزار‌ها و سایت‌ها انجام می‌شود، پای کدنویسی هم به میدان باز می‌شود؛ البته نه در حد یک برنامه‌نویس! درست است که طراحی رابط کاربری مرحله‌ای جدا در طراحی سایت و اپلیکیشن محسوب می‌شود، اما یک طراح حرفه‌ای UI باید کمی درباره UX و کمی هم از برنامه‌نویسی بداند.

در ایجاد رابط کاربری چه اصولی را بهتر است رعایت کنیم؟

اینکه شما چه نوع رابط کاربری و چه نوع ظاهری برای وبسایت خودتان انتخاب کنید به نوع وبسایت و کاربران شما بستگی دارد. یعنی چه؟ منظورم این است که کاربران همه وبسایت‌ها یکی نیستند و اگر می‌خواهید به عنوان شخصی که یک وبسایت دارید موفق شوید حتما باید نیازها و اهداف کاربران‌تان را بدانید.

مثلا شما این دو وبسایت را در نظر بگیرید: وبسایت اول برای یک وکیل است که مطالب حقوقی روی وبسایتش قرار داده و نوبت دهی را از آنجا انجام می‌دهد. وبسایت دوم هم یک وبسایت سفارش غذای آنلاین است. به نظر شما ظاهر این دو وبسایت (یا رابط کاربری آن‌ها) باید یکی باشد؟ قطعا نه. اما این به این معنی نیست که همیشه شما باید از صفر شروع کنید چراکه رابط کاربری یک سری اصول دارد که اگر آن‌ها را رعایت بکنید احتمال زیبایی و موفقیت وبسایت‌تان بیشتر خواهد شد. این اصول را در ادامه همین مطلب برای شما آماده کرده‌ام:

سعی کنید ساده باشید!

موفق‌ترین رابط کاربری رابطی است که اصلا خودش را به چشم کاربر نمی‌آورد! حالا چه نوع رابطی می‌تواند ساده باشد؟ خیلی کلی بخواهم بگویم اگر از عناصر غیرضروری مثل تصاویر و پیام‌های نافهموم استفاده نکنید و همچنین زبان محتوا و راهنمای وبسایت‌تان مشخص و ساده باشد می‌توانید بگویید که یک رابط کاربری ساده دارید. اصلا اینطور بگویم که اگر کاربری برای اولین بار وارد وبسایت شما شد باید خیلی راحت بتواند محتوای مورد نظرش را پیدا کرده و بین صفحات شما بگردد.

صفحه‌تان را هدفمند بچینید!

در طراحی رابط کاربری یک صفحه شما فضایی محدود دارید و بخش بزرگی از زیبایی و جذابیت وبسایت شما بستگی به این دارد که شما چطور از این فضا استفاده می‌کنید. مثلا شما باید در چیدمان بخش‌های مختلف سایت (چه از بالا به پایین و چه از راست به چپ) اولویت‌شان را در نظر داشته باشید تا کاربری که در وبسایت شما دنبال اطلاعات است خیلی راحت به هدفش برسد.

قدرت رنگ و فونت را دست کم نگیرید!

جذاب‌ترین بخش رابط کاربری گرافیکی، رنگ و لعاب آن است! شما اگر بتوانید از رنگ‌ها و فونت‌های مختلف به طرز درستی استفاده کنید قطعا جذابیت سایت‌تان را تا چندین برابر افزایش خواهید داد. همچنین این موارد می‌توانند به شما کمک کنند که توجه کاربران را به سمت خاصی بکشانید و حتی آن‌ها را بیشتر در سایت‌تان نگه دارید.

بهترین نرم‌افزارهای طراحی رابط کاربری (UI)

خب از قدیم گفته‌اند «به عمل کار برآید، به سخندانی نیست»، پس بهتر است نگاهی هم بیندازیم به مرحله عملی کار و ببینیم طراحان خوش ذوق UI از چه نرم‌افزارهایی برای کارشان استفاده می‌کنند.

البته باید بگوییم که تا دلتان بخواهد نرم‌افزار طراحی UI و UX به بازار عرضه شده ولی ما به چندتا از بهترین‌های آن بسنده می‌کنیم که بیشتر از بقیه در ایران معروف و مشهور هستند و کار با آن‌ها راحت‌تر است.

۱. ادوبی ایکس دی (Adobe XD)

ادوبی ایکس دی (Adobe XD)

نرم‌افزار Adobe XD در سال ۲۰۱۶ عرضه شد. بعد از عرضه آزمایشی، این نرم‌افزار به سرعت به گزینه اول همه طراحان رابط کاربری تبدیل شد. دلیل آن هم ساده است، شرکت ادوبی نهایت آسانی، دقت و کارایی را مثل ابزارهای مشهورش در این نرم‌افزار هم پیاده کرده است.

با این نرم‌افزار می‌توانید یک نسخه اولیه (Prototype) یا موکاپ از طرح آماده کنید و به اشتراک بگذارید. حتی می‌‌‌توانید انیمیشن‌ها، مراحل استفاده از اپلیکیشن یا وبسایت، مسیرهای مختلف و … را داخل طرح تنظیم کنید. بعد هم می‌توانید طرح را به صورت زنده در موبایل خود تست کنید.

این طرح به راحتی توسط برنامه‌نویس‌ها و دولوپرها قابل استفاده است.

اگر قبلاٌ با فتوشاپ یا ایلستریتور کار کرده باشید، کار با آن زیاد سخت نخواهد بود. بسیاری از ابزارها عملکردی مشابه فتوشاپ دارند و با کمی وقت گذاشتن یاد می‌گیرید که چطور از آنها استفاده کنید.

نرم‌افزار Adobe XD برای هر دو نوع سیستم عامل ویندوز و آی او اس قابل استفاده است.

۲. اسکچ (Sketch)

اسکچ (Sketch)
طراحی رابط کاربری SKETCH قبل از این که ادوبی ایکس دی وارد بازار شود، اسکچ یکه‌تاز طراحی UI بود. یک ایراد اساسی اسکچ قابل نصب نبودن آن روی ویندوز بود. فقط کاربران مک (iOS) می‌توانند از این نرم‌افزار استفاده کنند.

اسکچ از نظر امکانات و عملکرد کامل است. مهم‌ترین نقطه قوت اسکچ افزونه‌های کاربردی آن است که کار را آسان‌ می‌کنند و خیلی از کارهای تکراری و سخت را به راحتی چند کلیک انجام می‌دهند.

کم و کاستی‌های این نرم‌افزار نسبت به ادوبی ایکس دی با پلاگین‌هایش حل شده است. تقریباً هر ویژگی یا امکاناتی که نرم‌افزار ادوبی اکس دی دارد و اسکچ ندارد، پلاگینی برای آن ساخته شده است.

۳. Figma

فیگمافیگما
فیگمافیگما هم یکی از آن کاردرست‌های طراحی رابط کاربری است که برخلاف دو نرم‌افزار قبلی اغلب به صورت آنلاین و تحت وب استفاده می‌شود، البته که می‌توانید نسخه آفلاین آن را هم نصب و استفاده کنید.

ویژگی خاصی که این برنامه را از بقیه متمایز می‌کند این است که چند طراح همزمان می‌توانند با هم تعامل داشته باشند و روی یک طرح کار کنند.

 

۴. اکشر (Axure RP)

اکشر (Axure RP)
نرم‌افزار Axure یک ابزار چندکاره برای ساخت و طراحی wireframe، نمونه‌های اولیه (prototyping)، انواع دیاگرام، نقشه سفر مشتری و مهم‌تر از همه رابط کاربری وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌ها است.

این نرم افزار طراحی رابط کاربری با سایر ابزارهای معروف مثل ادوبی اکس دی و اسکچ کاملاً سازگار است. فایل‌های خروجی را می‌توانید در هر کدام از این دو نرم‌افزار استفاده کنید.

نرم‌افزار اکشر برای کار تیمی روی پروژه‌ها بهینه‌سازی شده است. قابلیت اتصال به پلتفرم‌هایی مثل اسلک کمک می‌کند تا راحت‌تر و سریع‌تر بتوانید هماهنگی‌های لازم را روی پروژه انجام دهید.

۵. Invision Studio

این‌ویژن استودیو
این‌ویژن استودیو (Invision Studio) نرم‌افزار دیگری با قابلیت‌های متنوع است که در طراحی UI هم کاربرد دارد. طراحی ریسپانسیو بدون کد نویسی، طراحی آسان اینتراکشن، تغییر سایز و ابعاد هوشمند تصاویر، پنل طراحی انیمیشن پیشرفته و جابجایی سریع بین حالت تاریک و روشن از ویژگی‌های جالب این ابزار است.

 

 

 

۶. نرم‌افزار Framer X

نرم‌افزار Framer X
اپلیکیشن فریمر اکس (Framer X) تحت وب است و بدون نیاز به نصب می‌توانید در هر جایی و روی هر رایانه‌ای طراحی یو آی انجام دهید و پروژه‌های خود را در لحظه ویرایش کنید. بعد از عضویت یک پنل کاربری در اختیار شما قرار می‌گیرد که می‌توانید تا ۳ پروژه را به صورت رایگان روی آن اجرا کنید.

بقیه پکیچ‌ها از ۱۴ یورو در ماه شروع می‌شود. البته چنین هزینه‌ای برای یک اپلیکیشن طراحی یو آی در کنار نرم‌افزارهای قوی‌تر که معرفی کردیم پرهزینه حساب می‌شود.

 

۷. اپلیکیشن مارول (Marvel)

اپلیکیشن مارول (Marvel)

ماول هم فقط نسخه تحت وب دارد. ویژگی اصلی مارول سادگی و آماده بودن بسیاری از المان‌های مورد نیاز است. بدون دانش فنی هم می‌توانید از قالب‌های آماده شده برای طراحی استفاده کنید.

یک ویژگی جالب مارول امکان اجرای تست‌های مستقیم با کاربران است. یعنی خروجی پروژه را با کاربرانی که می‌خواهید به اشتراک می‌‌گذارید و بعد عملکرد و کارایی طرح را به صورت زنده تست می‌کنید.

 

 

۸. ماک‌آپ پلاس (Mockplus)

ماک‌آپ پلاس (Mockplus)
ماک‌آپ پلاس مشابه مارول برای طراحی آسان و به کمک طرح‌های آماده ساخته شده است. افزونه این اپلیکیشن قابل نصب روی اسکچ است.

 

 

 

 

۹. Zeplin

Zeplin
Zeplin در واقع مجموعه ای از ابزارات است، که به شما اجازه می دهند تا طرح مورد نظر خود را پیاده سازی کنید. زپلین مجموعه‌ای از ابزارهای طراحی است که به طراحان یو آی کمک می‌کند ایده‌هایشان را به راحتی اجرا کنند و برنامه‌نویس‌ها هم به راحتی روی طرح‌ها کدنویسی کنند.

نرم‌افزار و پلاگین زپلین به صورت یکپارچه در کنار ادوبی اکس دی، فیگما و اسکچ کمک می‌کند هندآف (Handoff) خوبی بسازید. هنندآف به طرحی گفته می‌شود که به دولوپرها می‌دهند تا براساس آن کدنویسی اپلیکیشن یا وبسایت انجام شود. خیلی وقت‌ها چندین نفر باید روی این طرح نظر دهند تا به نتیجه نهایی برسند. ارسال، بازخورد گرفتن و اصلاح دوباره خودش کلی زمان می‌گیرد. زپلین این وسط تمام کارها را آسان‌تر می‌کند.

به علاوه، زپلین بررسی طرح‌ها را به صورت هوشمند انجام می‌دهد.

۱۰. Origami Studio

اریگامی استودیو
اریگامی استودیو در میان ابزارهای طراحی رابط کاربری کمی متفاوت است. داستان از این قرار است که طراحان فیسبوک با توجه به ابعاد بزرگ این شبکه اجتماعی و تنوع زیادی که در صفحه‌ها دارد، نیاز به سیستمی برای مشارکت در طراحی داشتند اما هیچکدام از ابزارهای موجود در آن زمان نیازشان را برطرف نمی‌کرد. به همین خاطر خودشان دست به کار شدند و Origami Studio را ساختند.

استفاده از لایه‌ها، Patch و اینتراکشن‌ها کمک می‌کند به راحتی یک ورک‌فلو برای اپلیکیشن‌ها موبایل یا وب بسازید.

کدام نرم افزار طراحی UI بهتر است؟

تمام نرم‌افزارهای معرفی شده می‌توانند برای پروژه‌های طراحی رابط کاربری استفاده شوند اما چند نکته را باید در نظر بگیرید، اولاً که حجم کار اهمیت زیادی دارد. وقتی قرار است چندین صفحه را به صورت گروهی طراحی کنید، باید نرم‌افزاری را انتخاب کنید که قابلیت کار گروهی را داشته باشد و از نظر نرم‌افزاری هم بتواند تمام نیازهای شما را پوشش دهد.

نکته دوم، امکان هماهنگی با تیم‌های برنامه‌نویسی و توسعه است. معمولاً توسعه‌دهنده‌ها در کار از فایل‌های نهایی نرم‌افزارهای پرطرفدار مثل ادوبی ایکس دی یا اسکچ استفاده می‌کنند پس طراحان UI هم به ناچار (یا خوشبختانه!) باید از این نرم‌افزارها استفاده کنند.

پیشنهاد نهایی ما همان سه نرم‌افزار Adobe XD، Sketch و Figma است.

سخن پایانی

در این مقاله بصورت خلاصه اما مفیدی وارد بحث رابط کاربری شدیم و با مثال و تعریف فهمدیدم که رابط کاربری چیست. چیز مهمی که اینجا می‌خواهم برایتان بگویم بحث “تجربه کاربری” است که ممکن است برایتان آشنا باشد. متاسفانه اکثر افراد این دو را بصورت اشتباه به جای هم استفاده می‌کنند اما این دو تفاوت دارند. اگر به این بحث هم علاقه داشته باشید نگاهی به مقاله تجربه کاربری یا UX چیست، بیندازید.

اگر سوال یا نظری در مورد این مطلب یا مطالب دیگر بلاگ ما دارید حتما به ما هم بگویید!