گرافیست کیست و چه وظایفی دارد؟

گرافیست کیست و چه وظایفی دارد؟

گرافیست ها عضو جدایی ناپذیر دنیای دیجیتال هستند. برای تولید محتوا و تبلیغ حتماً به یک گرافیست نیاز خواهید داشت. شاید کارهای گرافیکی ساده را بتوانید با مهارت کمی در فتوشاپ انجام دهید، اما هرچقدر ابعاد کارتان بزرگتر شود یا بخواهید ارزش کارتان را ارتقا دهید، باید کیفیت را هم بالا ببرید.
پس وجود یک گرافیست کمک می کند با سرعت و کیفیت بیشتری محتوای گرافیکی تولید کنید.
این روزها که پلتفرم های شبکه اجتماعی مثل اینستاگرام محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند ،گرافیست هایی که به نوعی تولید کننده محتوای بصری حساب میشوند، بخش اصلی کار را بر عهده دارند.

برای اطلاعات بیشتر در این خصوص شغل مدیر و تولید کننده محتوای شبکه های اجتماعی کیست و چه وظایفی دارد؟ مرور کنید.

گرافیست ها علاوه بر این که باید کار با ابزارهای مهمی مثل فتوشاپ، ایلاستریتر یا کورل دراو را بلد باشند، باید اصول طراحی را در عمل یاد بگیرند و ذوق هنری داشته باشند.

گرافیست کیست؟ کار گرافیست چیست؟

گرافیست کسی است که بر مبنای سفارشی که به او می دهند و با تکیه بر هنر خود، پیام یا ایده ای را به کمک تصویر و حروف به مخاطب انتقال می دهد. کار گرافیست بر اساس شاخه های طراحی گرافیک، حیطه‌ها و تخصص های مختلفی دارد:

  • ارتباط بصری (Visual communication) مانند طراحی پوستر، طراحی جلد، طراحی لوگو  (Logo، طراحی صفحات وب و …
  • تصویرسازی (Illustration) مانند تصویرسازی برای کتاب های کودک، کتاب های علمی و آموزشی، تصویرسازی برای نشریات، طراحی نقشه و  …
  • گرافیک محیطی – طراح گرافیک محیطی با طراحی یک نقشه مناسب که محل استقرار هر یک از بخش های یک محیط را با طرح و رنگ مناسب به خوبی نشان می دهد، نقش مهمی در راهنمایی افراد دیگر در استفاده از آن محیط دارد.

وظایف گرافیست ها در هر جایگاهی که باشند متفاوت است. بعضی وقتها یک گرافیست فقط بنرهای تبلیغاتی طراحی می کند، بعضی وقتها پست های اینستاگرامی میسازد یا امکان دارد هر نوع کاری را به او بسپارند.
در کل، یک گرافیست مسئول تولید کارهای گرافیکی و بعضی وقت ها تصویرسازی است.
پس از وظایف می گذریم و می رویم سراغ مهارت ها و ابزارها.

مهارت های گرافیست

  • Photoshop
  • Illustrator
  • InDesign
  • آشنایی با اصول طراحی
  • آشنایی با انواع تبلیغات و محتوا

در مقاله بعد به شغل سازنده و ویرایشگر محتوای ویدیویی کیست و چه وظایفی دارد؟ می پردازیم.