چرا 90.63٪ از محتوایی که تولید می شود، هیچ ترافیکی از گوگل نمی گیرد؟

چرا محتوایی که تولید می شود، هیچ ترافیکی از گوگل نمی گیرد

ابزار جستجو محتوای Ahrefs  هر 24 ساعت 1.8 میلیون صفحه جدید را کشف می کند. خزنده وب سایت اصلی Ahrefs در هر دقیقه بیش از دو برابر تعداد صفحات می خزد.

چه مقدار از محتوای تولید شده از گوگل بازدید ارگانیک می گیرد؟

در سال 2017، ما با مطالعه حدود دو میلیون صفحه تصادفی تازه منتشر شده، دریافتیم که تنها 5.7٪ از محتوای تولید شده حداقل در مدت یک سال از انتشار در 10 نتیجه برتر جستجوی گوگل برای حداقل یک بار مورد جستجو قرار گرفتند.

به عبارت دیگر، از 94.3٪ صفحات، تقریباً دو میلیون صفحه حتی یک بازدید کننده از گوگل دریافت نکرده اند.

اما وقتی کل وب سایت ها را در نظر بگیرید، دو میلیون صفحه حجم نمونه نسبتاً ناچیزی است. بنابراین تصمیم گرفتیم تحقیق دیگری انجام دهیم.
با از ابزار جستجو محتوای (Content Explorer)  کل داده ها را گرفتیم (بیش از یک میلیارد صفحه) و بررسی کردیم که چند صفحه بازدید ارگانیک از سرچ گرفته است و چرا.

چه تعداد از صفحات وب سایت، سرچ ترافیک ارگانیک (بازدید)دریافت می کنند؟

90.63 % از کل صفحات ایندکس شده (فهرست شده) ما از گوگل بازدید صفر دریافت می کنند و 5.29 درصد از آنها هر ماه ده بازدید یا کمتر دارند.

صفحات بدون بازدید ارگانیک از گوگل

قبل از شروع به بحث در مورد اینکه چرا اکثر صفحات هرگز از گوگل، بازدید نمی گیرند (و اینکه چطور یکی از آنها نباشیم)، مهم است که دو مورد را در داده های بررسی شده در نظر بگیریم:

  1.  به نظر می رسد یک میلیارد صفحه تعداد زیادی باشد، اما دقیق ترین نمایش کل وب سایت ها نیست. جستجوگر محتوا فقط صفحاتی را ایندکس می کند که مطابق با معیارهای ما باشند و این اطمینان را می دهد که ما فقط ” موارد مرتبط” را اضافه می کنیم (در حالی که اینترنت با صفحات کاملا “غیر مرتبط” اشباع شده است). حتی در مقایسه با اندازه فهرست وب سایت ها (297 میلیارد صفحه) اندازه نمونه ما برای این مطالعه بسیار ناچیز و تا حدودی نسبت به ” کیفیت وب سایت” مغرضانه است.
  2. تعداد بازدید تخمین زده می شود. بازدیدها را بر اساس پایگاه داده با 494 میلیون کلمه کلیدی در سایت تخمین می زنیم. و اگرچه بزرگترین پایگاه داده در نوع خود است، اما به وضوح نشان دهنده تمام سوالات جستجوی احتمالی افراد در گوگل نیست (هر روز میلیاردها جستجو در گوگل اتفاق می افتد). بنابراین یک احتمال وجود دارد که بسیاری از صفحات از برخی جستجوهای فوق العاده طولانی که از محبوبیت کافی برای ورود به پایگاه داده  برخوردار نیستند، بازدید می گیرند.

اکثر صفحات منتشر شده هرگز در گوگل رتبه بندی نمی شوند و هرگز ترافیک (بازدید) دریافت نمی کنند. به همین دلیل بسیاری از مشاغل  از بهبود بخشیدن سئو خود ناامید هستند.

 

اما چرا این اتفاق افتاده است و چگونه می توانید بخشی از اقلیتی باشید که از گوگل، سرچ ترافیک ارگانیک دریافت می کنند؟

خوب، صدها مسئله در سئو وجود دارد که ممکن است از رتبه بندی مناسب صفحات شما در گوگل جلوگیری کند. البته فقط چهار مورد رایج ترین سناریوها را دارند، که باید بر روی آنها تمرکز کنیم.

دلیل اول: صفحه هیچ بک لینکی ندارد.

بک لینک ها به شما کمک می کنند رتبه بالاتری در گوگل داشته باشید! و آنها یکی از “3 عامل برتر رتبه بندی” گوگل هستند.

بنابراین چرا ما صفحات مورد مطالعه خود را بر اساس تعداد وب سایت های خوب (دامنه های ارجاع) که به هر صفحه لینک می دهند ،تقسیم نمی کنیم؟

صفحات با دامنه ارجاع صفر
به نظر می رسد 66.31٪ از صفحات حتی یک بک لینک ندارند و 26.29٪  تنها از سه وب سایت یا کمتر لینک دارند.

اکثر صفحات هیچ گونه بازدیدی ندارند و بدون لینک هستند.

بیایید روند بین بازدید ارگانیک ماهانه این صفحات و بک لینک آنها از وب سایت های خوب (دامنه های ارجاع) را بررسی کنیم:

دامنه ارجاع درمقابل سرچ ترافیک

همبستگی واضح است: هرچه تعداد بک لینک صفحه بیشتر باشد، بازدید ارگانیک بیشتری از گوگل دریافت می کند.
همچنین همبستگی مشابهی بین دامنه های ارجاع و رتبه بندی کلمات کلیدی وجود دارد.

دامنه ارجاع درمقابل رتبه بندی  کلمه کلیدی

اکنون، توجه به این نکته مهم است که همبستگی به معنای علت و معولی نیست و هیچ یک از این نمودارها شواهد مستقیمی را ارائه نمی دهند که بک لینک ها به شما در رتبه بندی در گوگل کمک می کنند. با این حال، بیشتر متخصصان سئو به شما می گویند که تقریباً رتبه بندی در صفحه اول بدون بک لینک غیرممکن است. (شواهدی که با داده های بالا همخوانی دارد)

بنابراین اگر می خواهید در گوگل رتبه بندی بالا بگیرید و بازدید را بدست آورید، باید بک لینک های با کیفیت بالا برای صفحه خود ایجاد کنید.

اما، در اینجا یک سوال وجود دارد: آیا می توان بدون لینک ها به بازدید ارگانیک دسترسی پیدا کرد؟

بیایید به داده ها نگاهی بیندازیم:

 ترافیک ارگانیک و بک لینک صفرتقریباً بیش از چهار میلیون صفحه، بازدید ارگانیک دریافت می کنند در حالی که فاقد بک لینک هستند. به نظر زیاد است، اما تقریباً از نمونه ماست، به این معنی که از هر 20 صفحه فقط یک صفحه بدون بک لینک دارای یک بازدید است. و اکثر آنها هر ماه 300 بازدید ارگانیک یا کمتر دارند.

اما اگر صفحات موجود در وب سایت های دارای رتبه بندی دامنه بالا را حذف کنیم، چه اتفاقی می افتد؟

به طور خلاصه، اعداد حتی بدبینانه تر می شوند. فقط بیش از 1.4 میلیون صفحه از ترافیک ارگانیک برخوردار هستند که کمتر از 4٪ نمونه ما است. و فقط در حدود 320،000 نفر ماهانه بیش از 300 بازدید ارگانیک انجام می دهند که حدود 0.1٪ نمونه ما است.

صفحات با ترافیک ارگانیک و بک لینک صفر

این نشان می دهد که صفحات بدون بک لینک در سایت های دارای اعتبار بالا کمی بیشتر از آنهایی که در سایت های با اعتبار کم هستند، ترافیک ارگانیک دارند. احتمالاً به این دلیل است که آنها از لینکهای داخلی برای انتقال رتبه صفحه به صفحات جدید استفاده می کنند.

در اینجا دو دلیل دیگر وجود دارد:

  1.  آنها خزنده ما را مسدود می کنند. بیشتر سئوهای کلاه سیاه، از مشاهده بک لینک های خود از ابزارهای سئو مانند Ahrefs جلوگیری می کنند. این کار معمولاً برای این است که رقبا PBN های خود را نبینند (و احتمالاً گزارش ندهند).
  2. آنها مباحث کم رقابتی را هدف قرار می دهند. سوالات با حجم جستجو کم غیرقابل رقابت هستند، بنابراین برای رتبه بندی بک لینک کمتری لازم است.
  3. اگر امکان دریافت بازدید بدون نیاز به ایجاد بک لینک، شما را هیجان زده می کند، پیشنهاد می کنم درباره مفهوم دشواری کلمات کلیدی و چگونگی یافتن کلمات کلیدی/ موضوعات با پتانسیل بازدید مناسب و رقابت کم، بیشتر بیاموزید.
    و اگر می خواهید صفحاتی را که علی رغم نداشتن بک لینک، مورد بازدید قرار می گیرند ببینید- برای الهام گرفتن-به جستجو محتوای Ahrefs بروید، یک جستجوی خالی را انجام دهید، سپس صفحات دارای ترافیک و بدون بک لینک را فیلتر کنید:

ابزار محتوای جستجو

در اینجا فقط یک نمونه از صفحه بدون بک لینک است که به طور مداوم هزاران بازدید ارگانیک ماهانه را دارد.

صفحه با ترافیک

دلیل دوم: عنوان صفحه پتانسیل بازدید طولانی مدت ندارد.

برخی از صفحات دارای تعداد زیادی بک لینک هستند، اما باز هم از گوگل بازدید صفر می گیرند.

تمام صفحات موجود در پایگاه داده ها را که از جستجوی ارگانیک هیچ ترافیکی دریافت نمی کنند فیلتر کرده و آنها را بر اساس تعداد دامنه های لینک دهنده به هر صفحه به چهار بخش تقسیم کردیم.

صفحات با دامنه ارجاع و بدون سرچ ترافیک

همانطور که مشاهده می کنید، تقریباً 70k صفحات، دارای لینک از بیش از 200 دامنه ارجاع هستند، اما با این وجود هیچ گونه بازدیدی مشاهده نمی کنید.

با مرور دستی این صفحات (و بسیاری از صفحات دیگر)، متوجه دو روند کلی شدیم که توضیح می دهد چرا چنین صفحاتی با وجود داشتن تعداد زیادی بک لینک، ترافیکی ندارند:

1. آنها در استفاده از “ایجاد لینک سایه” افراط کردند و توسط گوگل مجازات شدند.
2. آنها موضوعی را که افراد در گوگل جستجو می کنند، هدف قرار نمی دهند.

اگر هیچ کس در مورد هر آنچه در صفحه خود صحبت می کنید، جستجو نکند، هیچ ترافیکی برای جستجو نخواهید داشت.

برای مثال به معیارهای یکی از پست های وبلاگ Ahrefs نگاهی بیندازید:

اندازه پست ahrefs

337 لینک از 132 وب سایت – اما بدون بازدید ارگانیک.

این اتفاق می افتد زیرا این صفحه مربوط به “تحقیقات مربوط به ترافیک ارگانیک” است که در واقع هیچ کس به دنبال آن نیست:

دشواری کلمات کلیدی

این مورد را در مقالات خبری، بسیار می بینید. آنها به راحتی لینکهای زیادی را از سراسر وب سایت به دست می آورند، اما به ندرت از گوگل به مدت طولانی بازدید می گیرند.
این به این دلیل است که افراد نمی توانند چیزهایی را که از آنها بی اطلاع هستند جستجو کنند و اکثر مردم به اتفاقاتی که مدتها پیش افتاده اهمیتی نمی دهند و بنابراین هرگز آنها را جستجو نمی کنند.

بنابراین یکی از سریعترین و موثرترین روشهای سئو موفق تا به اینجا این است:

  • یافتن صفحات در وب سایت خود با بیشترین دامنه ارجاع
  • تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهید تا ببینید آیا می توانید آنها را برای موضوعات مرتبط با پتانسیل مناسب بازدید، دوباره بهینه کنید.

همانطور که در ویدیو بالا مشاهده کردید؛ پیشنهاد می شود از گزارش “بهترین توسط لینکها” در Ahrefs Site Explorer برای یافتن صفحات سایت خود با بیشترین لینک استفاده کنید، سپس سرچ ترافیک آنها را تجزیه و تحلیل کنید. با این کار می توانید صفحاتی با تعداد زیادی لینک اما با بازدید ارگانیک بسیار کم را پیدا کنید.

بهترین صفحات توسط با بک لینک

تصویر زیر یک پاپ آپ pop up است:

ویژگی های serp

این یک راهنما برای ویژگی های SERP است، و از 67 وب سایت بک لینک دارد اما هیچ بازدید ارگانیکی ندارد.

ما می توانیم با بهینه سازی مجدد صفحه برای یک کلمه کلیدی با پتانسیل ترافیک بیشتر مانند “SERP” این مشکل را برطرف کنیم.

تنها با لینک دهی از 26 وب سایت، تخمین زده می شود که ماهیانه 3400 بازدید ارگانیک داشته باشید. باید بتوانیم به راحتی بازدید خود را افزایش دهیم.

serp برای سئو مهم است
فقط بخاطر داشته باشید که انجام این کار با تمام صفحات کم بازدیدکننده با بک لینک منطقی نیست. هدف برخی از صفحات رتبه بندی نیست، بنابراین صفخات موردنظر خود را با دقت انتخاب کنید.

دلیل 3.  صفحه با هدف جستجو مطابقت ندارد.

گوگل قصد دارد مرتبط ترین نتایج را برای جستجوها نشان دهد.

به همین دلیل بهترین نتایج ارگانیک برای “بهترین تشک یوگا” پست های وبلاگ همراه با توصیه ها هستند، نه صفحات محصول.

بهترین تشک یوگا_ قصد جستجو
اصولاً، گوگل می داند که جستجوگران در حالت تحقیق هستند، نه در حالت خرید.

بنابراین، صفحه ای که تشک های یوگا می فروشد، علیرغم داشتن بک لینک با بیش از هفت برابر نسبت به وب سایتهای که صفحاتشان در 10 لیست برتر هستند، نمایش داده نمی شود:

قصد جستجو صفحات

بررسی serp صفحه
خوشبختانه، این صفحه برای هزاران کلمه کلیدی مرتبط دیگر رتبه بندی می شود و ماهانه ده ها هزار بازدید ارگانیک دارد. بنابراین آنقدر مهم نیست که در “بهترین تشک یوگا” رتبه بندی نشود.

کلمات کلیدی
با این حال، اگر شما صفحاتی با تعداد زیادی بک لینک اما بدون ترافیک ارگانیک را دارید – و از قبل یک کلمه کلیدی با پتانسیل ترافیک را هدف قرار داده اید – برنده دریافت سئو سریع، بهینه سازی مجدد آنها برای هدف جستجو است.

ما این کار را در سال 2018 با جستجوی بک لینک رایگان در سایت Ahrefs انجام دادیم.

یک صفحه فرود خسته کننده که مزایای محصول ما را توضیح می دهد و یک آزمایش 7 روزه را ارائه می کند:

بررسی کننده بک لینک

پس از تجزیه و تحلیل هدف جستجو، به این مسئله پی بردیم:

افراد بدنبال صفحه فرود نبودند، بلکه به دنبال ابزاری رایگان بودند که می توانستند بلافاصله از آن استفاده کنند.

بنابراین، در سپتامبر 2018، ما Ahrefs یک ابزار رایگان ایجاد کردیم و آن را تحت همان URL منتشر کردیم. رتبه بندی و بازدید ارگانیک یسیار رشد کرد.

موقعیت بررسی بک لینک

دلیل 4. صفحه ایندکس نمی شود.

گوگل نمی تواند صفحاتی را که ایندکس نشده اند، رتبه بندی کند.

اگر گمان می کنید به همین دلیل صفحه شما ترافیک ارگانیک ندارد، آدرس سایت (url) را در گوگل جستجو کنید. شما باید حداقل یک نتیجه را ببینید در غیر این صورت، ایندکس نشده است.

صفحات بدون ایندکس
چند دلیل وجود دارد که ممکن است این اتفاق بیفتد، اما متداول ترین آنها یک متا برچسب نو ایندکس noindex است. این یک کد کوچک است که به موتورهای جستجو می گوید که URL را فهرست نکنند.

Rogue canonicals, redirects و robots.txt نیز می توانند از ایندکس جلوگیری کنند.

برای دیدن صفحات مستثنی به دلیل این مشکلات (و سایر موارد)، برگه “Excluded” را در گزارش “Coverage” در کنسول جستجوی گوگل بررسی کنید.

کنسول گوگل

گوگل معمولاً صفحات خراب را فهرست بندی نمی کند. حتی اگر دارای لینک برگشتی باشند.

به عنوان مثال، اگر گزارش بهترین توسط لینکها را در Ahrefs ’Site Explorer از نظر محبوب ترین وبلاگ بازاریابی محتوایی و فیلتر کردن صفحات مخدوش بررسی کنیم، نمونه های زیادی را مشاهده می کنیم.

بهترین صفحات با لینک ورودی
یک صفحه دارای لینک از 131 وب سایت است، اما دیگر فعال یا ایندکس نمی شود:

بازاریابی محتوایی

با بررسی از طریق URL، این صفحه برای پاسخ به این سوال استفاده می شود، “بازاریابی محتوایی چیست؟”. این کلمه کلیدی، جستجوی ماهانه 5900 در ایالات متحده دارد.

بازاریابی محتوایی چیست؟
خوشبختانه یک صفحه متفاوت در سایت از قبل رتبه بندی این کلمه کلیدی را دارد.

Serp و بازاریابی محتوایی
با این حال، حداقل منطقی است که صفحه ناکارآمد را با بک لینک به صفحه کاری با همان موضوع هدایت کنید. این ممکن است به آنها کمک کند تا از کلمات کلیدی دنباله دار، ترافیک ارگانیک بیشتری را دریافت کنند.

نتیجه گیری

90.63٪ صفحات هیچ بازدید ارگانیکی ندارند.
با ایجاد بک لینک، انتخاب موضوعاتی با پتانسیل ترافیک(بازدید) ارگانیک، مطابقت با هدف جستجو و اطمینان از اینکه ایندکس شده اند، صفحات خود را در 9.36٪ دیگر با بازدید ارگانیک نگه دارید.

نظرات و سوالات خود را در کامنت برایمان بنویسید.