چرا بیت کوین محدود است؟ (بررسی نظریه ها)

چرا بیت کوین محدود است؟

سقف عرضه بیت کوین 21 میلیون واحد است، یعنی تعداد واحدهای این ارز دیجیتال به 21 میلیون واحد محدود شده و دیگر استخراج نخواهد شد.

اما چرا ساتوشی ناکاموتو این شماره را انتخاب کرد؟

مانند بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال، بیت کوین با عرضه محدود طراحی شده است. این بدان معناست که تعداد بیت کوین هایی که می توانند وجود داشته باشند محدود است.

در مورد بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو مشخص کرده است که در نهایت تنها 21 میلیون واحد از این ارز دیجیتال وجود خواهد داشت.

برای سایر ارزهای دیجیتال، این سقف عرضه تفاوت قابل توجهی دارد.

این طیف از ۱۸.۹میلیون واحد برای مونرو و دش شروع می‌شود و به ۱۰۰میلیارد واحد برای کوین‌هایی مانند ریپل و ترون می‌رسد.

ساتوشی می خواست با محدود کردن سقف عرضه و کاهش سرعت تولید بیت کوین به افزایش ارزش بیت کوین در طول زمان کمک کند.

نظریه جایگزینی عرضه پول

سهم واحدهای بیت کوین و مقدار پول موجود در جهان ممکن است دلیل اصلی انتخاب ساتوشی برای ارائه 21 میلیون واحد برای بیت کوین باشد.

طبق ایمیلی که ظاهراً بین ناکاموتو و مایک هرن، یکی از توسعه دهندگان Bitcoin Core رد و بدل شده است، ساتوشی ادعا می کند که اگر 21 میلیون سکه برای استفاده در بخشی از اقتصاد جهان وجود داشته باشد.

001 بیت کوین می تواند تا 1 یورو قیمت داشته باشد. این پیش بینی در سال 2013 محقق شد، زمانی که قیمت بیت کوین برای اولین بار از 1000 یورو گذشت. امروزه 0.001 بیت کوین معادل 8.24 یورو است.

اگرچه ساتوشی در این ایمیل قیمت بیت کوین را با یورو مقایسه کرد، اما یک نگاه گذرا نشان می دهد که او ممکن است آینده بزرگ تری را برای بیت کوین پیش بینی کرده باشد، که بهتر توضیح می دهد که چرا او حداکثر 21 میلیون را انتخاب کرده است.

در زمان ایجاد بیت کوین، کل عرضه پول جهانی تقریباً 21 تریلیون دلار بود. این عدد که به عنوان عرضه پول «M1» شناخته می شود، از کل ارزش پول فیزیکی در جهان از جمله پول نقد، سکه و چک های مسافرتی به دست می آید.

اگر بیت کوین به تنها ارز در جهان تبدیل شود و جایگزین تمام ارزهای M1 شود، هر بیت کوین می تواند یک میلیون دلار قیمت داشته باشد.

در این حالت، از آنجایی که هر واحد بیت کوین از 100 میلیون ساتوشی تشکیل شده است، هر ساتوشی می تواند 0.01 دلار قیمت داشته باشد.

این واقعیت که این اعداد بسیار شبیه به هم هستند، اگر عمدی نباشد، یک واقعیت جالب است.

تئوری تنظیم زمان استخراج بلاک

اگرچه نظریه جایگزینی عرضه پول M1 شاید منطقی ترین دلیل ساتوشی برای انتخاب 21 میلیون به عنوان سقف بیت کوین باشد، توضیح ساده تری دیگری نیز وجود دارد.

با نگاهی به پارامترهای مورد استفاده برای کنترل عرضه بیت کوین مشخص می شود که تعداد 21 میلیون بیت کوین تضمینی برای استخراج بلاک ها در فواصل زمانی معین (هر 10 دقیقه) در این شبکه است.

این رقم همچنین به این معنی است که با نزدیک شدن به سقف عرضه، مقدار بیت کوین پرداختی به ماینرها به مرور زمان کاهش می یابد.

همانطور که مشخص است، پارامترهای تعیین شده توسط ساتوشی به ناچار تا 21 میلیون بیت کوین تولید می کنند.

در حال حاضر، کد هسته بیت کوین سختی استخراج را تنظیم می کند تا اطمینان حاصل شود که یک بلوک جدید به طور متوسط ​​هر 10 دقیقه، بدون توجه به هش ریت شبکه، استخراج می شود.

طبق این تابع، در هر چرخه چهار ساله در مجموع 210000 بلوک باید استخراج شود. هر چهار سال، پاداش بلوک به نصف کاهش می یابد.

در چرخه اول، 50 بیت کوین با استخراج هر بلوک تولید شد. این مقدار در سال 2012 به 25 بیت کوین در هر بلوک رسید و سپس به 12.5 بیت کوین در هر بلوک در سال 2016 کاهش یافت.

پس از هاوینگ ۲۰۲۰ نیز، پاداش بلاک به ۶.۲۵ بیت کوین برای هر بلاک رسیده است.

اگر این جریان را ادامه دهید، متوجه می‌شوید که مجموع پاداش بلاک برای هر چرخه برابر با ۱۰۰ است. عددِ ۱۰۰ از محاسبه سری مربوط به مجموع تصاعد هندسی با جمله اول ۵۰ (a) و قدرنسبت ۰.۵ (r) به‌ دست آمده است.

با ضرب این عدد در ۲۱۰,۰۰۰ بلاک برای هر چرخه، به عرضه حداکثر ۲۱میلیون کوین خواهید رسید. در تصویر زیر، جزئیات این محاسبات را ملاحظه می‌کنید:

چرا بیت کوین محدود است

آیا سقف عرضه بیت کوین یک ژست فلسفی است یا محصول منطق ریاضی محض؟ پاسخ این پرسش را تنها ساتوشی ناکاموتو می‌داند و او هنوز راز این عدد ویژه را فاش نکرده است.

منبع: ارز دیجیتال